Fipresci Home the international federation of film critics  
  about us | festival reports | awards | undercurrent   contact | site map 
home > awards > 2011

Festival Awards
are presented
at a series of
international festivals.

Special Awards
present
our best choices
of the year.

 

regulations

Regulations
of the International Critics' Prize

 

festival awards 2011

choose a festival

The Festivals

Palm Springs. (USA, January 6-17, 2011)
From national submissions to the Academy Award for the Best Foreign Language Film, a jury of FIPRESCI selected its first special award of the year: the Best Foreign Language Film of 2010. Details arrow.

Tromso (Norway, Tromso International Film Festival, January 18-23, 2011). Prize: How I ended this summer (Kak va provyol etim letom) by Aleksei Popogrebsky (Russia, 2010). Jury: Sergei Lavrentiev, Russia ("Kultura"), Christoph Egger, Switzerland ("Neue Zürcher Zeitung"), Astrid Kolbjørnsen, Norway ("Megafon", "Bergens Tidende"). Production: Koktebel Film Company, Moscow. World Sales: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 7 / Building 71, D 82031 Geiselgasteig, Germany, T +49 89 6499 2686, F +49 89 6499 3720, International@bavaria-film.de, www.bavaria-film-international.de
Festival: www.tiff.no

Rotterdam (The Netherlands, Rotterdam Film Festival, January 26 — February 6, 2011). Prize: The Journals of Musan (Musan il-gy)  by Park Jung-Bum (South Korea, 2010). Jury: Chris Fujiwara, USA, president ("Undercurrent", "www.insanemute.com"), Adrian Martin, Australia ("Lola", "The Age", "Undercurrent"), Charles Tesson, France, Christoph Huber, Austria ("Die Presse"), Ronald Rovers, The Netherlands ("Filmkrant"). Print source: Finecut Co., Seoul, cineinfo@finecut.co.kr.
Festival: www.filmfestivalrotterdam.com

Göteborg (Sweden, Göteborg Film Festival, January 28 — February 7, 2011). Prize: She Monkeys (Apflickorna) by Lisa Aschan (Sweden, 2011). Jury: Christoph Egger, Switzerland ("Neue Zürcher Zeitung"), Ruth Pombo, Spain ("Cahiers du Cinéma Espana", "La Voix du Nord"), Pamela Pianezza, France ("Le Monde des ados", "Trois couleurs", "Séquences", "il était une fois le cinéma.com", "Première"). Print source: Festival contact: The Swedish Film Institute, www.sfi.se, gunnar.almer@sfi.se, T +46 70 640 46 56. World sales: The Yellow Affair, www.yellowaffair.com, Box 47087, SE — 100 74 Stockholm, Sweden, T +46 8 645 1212, miira@yellowaffair.com
Festival: www.filmfestival.org

Berlin (Germany, Berlinale, February 10-20, 2011). Prize (International Competition): The Turin Horse (A Torinói Ló) by Béla Tarr (Hungary, 2010). Prize (Panorama): Top Floor Left Wing (Dernier étage gauche gauche) by Angelo Cianci (France, Luxemburg, 2010). Prize (Forum): Heaven's Story by Zeze Takahisa (Japan, 2010). Jury: Diego Lerer, Argentina, president ("Clarin"), Ken'ichi Okubo, Japan ("Hochi Shimbun"), Joao Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias"), Jurica Pavicic, Croatia ("Jutarnji list"), Ingeborg Bratoeva, Bulgaria ("Kino", "Capital", "Kultura", "RFI"), Daniela Sannwald, Germany ("Der Tagesspiegel"), Carmen Gray, Great Britain ("Sight and Sound", "Little White Lies", "Dazed and Confused"), Gulnara Abikeyeva, Kazakhstan ("Nachnem s Ponedeknika"), Silvia Hallensleben, Germany ("Der Tagesspiegel", "epd-Film"). Coordination: Angelika Kettelhack, Germany. Print sources. The Turin Horse: World Sales, Films Boutique, Skalitzer Str. 54 A, D-10997 Berlin, Germany, T +49 (30) 69537850, valeska@filmsboutique.com. Top Floor Left Wing: World Sales, Memento Films International, 9, Cité Paradis, F-75010 Paris, T +33 (1) 53349020, F +33 (1) 42471124, sales@memento-films.com. Heaven's Story: Stance Company, Sakaguchi Kazunao, 1 fl, 2-14-11, Yushima, Bunkyo-ku, Tokyo 113-0034, Japan, T +81 (3) 3839 0981, F +81 (3) 3839 0982, kazu@stance.co.jp
Festival: www.berlinale.de, Forum: www.arsenal-berlin.de/de/forum/

Ouagadougou (Burkina Faso, FESPACO — Festival Panafricain du Cinéma et de la Télévision, February 26 — March 5, 2011). The jury has been canceled because the stay of the jury members in Ouagadougou could not be assured, mostly from an organizational point of view.
Festival: www.fespaco.bf

Cartagena (Colombia, Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias (FICCI), February 24 — March 3, 2011).
Best Fiction Film in the International Competition: A Useful Life (La vida útil) by Federico Veiroj (Uruguay, Spain, 2010, 67 min, 35 mm).
Jury: Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Dennis West, U.S.A. ("Cineaste"), Fernando Salvà Grimalt, Spain ("El Periódico de Catalunya", "Cinemania", "Man, Wowan, GO Mag").
Print source: Sales Agency: FiGa Films, Sandro Fiorin, T +1 323 229 9816, sandro@figafilms.com
Festival: www.festicinecartagena.org

Sofia (Bulgaria, Sofia International Film Festival, March 4-13, 2011).
Prize: Sound of Noise by Ola Simonson and Johannes Stjarne Nilsson (France, Sweden, Denmark, 2010).
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Mustafa Görgün, Turkey ("Esquire", "Ters Ninja"), Yordan Todorov, Bulgaria ("24 Hours", "L'Europeo Bulgaria", "BG National Radio").
Print source: Wild Bunch, 99, Rue de la Verrerie, F 75004 Paris, France, T +33 (1) 530 150 20, F +33 (1) 530 150 49, www.wildbunch.eu
Festival: www.sofiaiff.com

Thessaloniki (Greece, "Images of the 21st Century — Thessaloniki Documentary Film Festival", March 11-20, 2011).
Prize, International Competition: Paradise Hotel (Hotel Rai) by Sophia Tzavella (Bulgaria, 2010). Greek Competition: Only the Words Continue (Mono oi lekseis sinehizoun) by Kalliopi Legaki (Greece, 2011).
Jury: Paulo Portugal, Portugal, president ("Correio da Manhã", "Sol"), Steffen Moestrup, Denmark ("Le monde diplomatique", "Dox Magazine"), Artsvi Bakhchinyan, Armenia ("Kinosrah"), Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Dimosthenis Xifilinos, Greece ("Epiloges", "Macedonia", "Exostis").
Print sources. Paradise Hotel, World Sales: Taskovski Films, UK, Irena Taskovski, T +44 (207) 278 4284, sales@taskovskifilms.com, www.taskovskifilms.com. Only the Words Continue, World Sales: Portolanos Films, Greece, Maria Gendekou, T +30 (210) 483 3515, F +30 2130 302 506, portolanos@hol.gr
Festival: www.filmfestival.gr

Toulouse (France, Rencontres des Cinémas d'Amérique Latine, March 18-27, 2011).
Prize: Lucia (Lucia) by Niles Atallah (Chile, 2010, 80 min, presented in the official competition "long-metrage de fiction").
Jury: Wolfgang Martin Hamdorf, Germany ("film-dienst", "RBB" (Radio Eins Filmmagazine), "Dirigido Por", "Welt"), Sergio Di Giorgi, Italy ("www.cinecriticaweb.it", "L'Impresa-Rivista Italiana di Management"), Margarita Chapatte Lopez, Spain ("Radio Marca").
Print Source: Diluvio, T +56 (2) 341 9344, niles@diluvio.cl, www.diluvio.cl 
Festival: www.cinelatino.com.fr

Fribourg (Switzerland, Festival International de Films de Fribourg, March 19-26, 2011).
Prize: Poetry (Shi) by Lee Chang-dong (South Korea, 2010).
Jury: Joel Poblete, Chile, president ("Revista de Cine Mabuse", "Capital"), Jean-Marie Mollo Olinga, Cameroon ("Le Jour"), Roberto Donati, Italy ("Centraldocinema", "Screenweek", "Cineblog", "Il Nuovo Corriere Aretino"), Julia Khomiakova, Russia ("Ekran i Stsena", "SK-Novosti"), Augusto Orsi, Switzerland ("La Gazetta di Cittá del Capo", "Cinema.italiano.it", "Opinione Liberale", "La Rivista di Zurigo").
Print source: Finecut, Ltd, 4F, Incline Bldg. 891-37, Daecgu-dong, Gangnam-gu, KR-135-280-Seoul, T +82 2 569 8777.
Festival: www.fiff.ch

Hong Kong (Hong Kong International Film Festival, March 20 — April 5, 2011).
Prize: Bleak Night (Passugun) by Yoon Sung-hyun (South Korea, 2010, presented in the festival section Indie Power).
Jury: Boyd van Hoeij, Luxemburg ("European Films Press"), Lesley Chow, Australia ("Bright Lights Film Journal"), Longtin, Hong Kong (Freelance Arts and Film Writer).
Print source: Korean Academy of Film Arts, Seoul.
Festival: www.hkiff.org.hk

Istanbul (Turkey, International Istanbul Film Festival, April 2-17, 2011).
Prize, International Competition: Norwegian Wood (Noruwei no mori) by Tran Anh Hung (Japan, 2010, 35mm, 133'). Prize, National Competition: Press (Press) by Sedat Yilmaz (Turkey, 2010, 35mm, 100').
Jury: Philip Cheah, Singapore, president ("BigO Magazine"), Alissa Simon, USA ("Variety"), Frédéric Ponsard, France ("Euronews", "Rubrique LE MAG"), Suncica Unevska, Macedonia ("Utrinski Vesnik Daily", "Kinopis", "Kulturen Zivot", "Blesok"), Murat Erşahin, Turkey ("Sinema"), Nil Kural, Turkey ("Millyet").
Print sources. Norwegian Wood: Fortissimo Films. Press: Karincalar Film Yapim, Firuzaga Mah. Süngü Sok, Süngü Apt No. 1/2, Cihangir-Istanbul, Turkey, T +90 (212) 292 86 30, F +90 (212) 292 78 59, sedat@karincalaryapim.com.
Festival: www.iksv.org

Wiesbaden (Germany, Festival of Central and Eastern European Film — goEast, April 6-12, 2011).
Prize: A Stoker (Kochegar) by Alexei Balabanov (Russia, 2010, presented in competition).
Jury: Alexander Yanakiev, Bulgaria ("Kultura", "LIK"), Mateusz Werner, Poland ("Kino"), Thomas Rothschild, Germany ("Freitag", "Stuttgarter Zeitung", "www.titel-magazin.de"). Print source: Intercinema, Russia, post@intercinema.ru
Festival: www.filmfestival-goeast.de

Buenos Aires (Argentina, BAFICI — International Festival of Independent Cinema, April 6-17, 2011).
Prize: May They Rest in Revolt (Figures of Wars I) (Qu'ils reposent en révolte [Des figures des guerres])" by Sylvain George (France, 2010, HD, b&w, 153').
Jury: Gonzalo de Pedro, Spain ("Cahiers du Cinema-España", "Diario Público"), Roger Koza, Argentina ("La Voz Del Interior", "Quid", "La Rana", "Con Los Ojos Abiertos").
Print source: Noir Production, Sylvain George, 26 rue de Damrémont, F 75018 Paris, France, T +33 44 84 9255, noirproduction@free.fr
Festival: www.bafici.gov.ar

Krakow (Poland, Cracow OFF Plus CAMERA, April 8-17, 2011).
Prize: Suicide Room (Sala Samobojcow) by Jan Komasa (Poland, 2011, 110', presented in the International Dramatic Competition "Making Way").
Jury: Ronald Bergan, UK ("The Guardian", "Bright Lights"), Tomislav Sakic, Croatia ("Hrvatski Filmski Ljetopis", "Filmovi.hr"), Krzysztof Kwiatkowski, Poland ("Newsweek, Polska").
Print source: Kadr Film Studio, ul. Puławska 61, PL-02-595 Warszawa, T/F +48 22 845 49 23, studio@kadr.com.pl, www.sfkadr.com/kontakt
Festival: www.offpluscamera.com

Lecce (Festival del Cinema Europeo, Italy, April 12-17, 2011).
Prize: Amnesty (Amnistia) by Bujar Alimani (Albania, Greece, France, 2011, presented in competition).
Jury: Jean-Max Mejean, France ("Jeune Cinéma MediaMorphoses", "Iletaitunefoislecinema.com"), Diana Nenadic, Croatia ("Hrvatski Filmski Ljetopis"), Alberto Castellano, Italy ("Il Mattino", "Il Manifesto", "Film TV").
Print source, world sales: M-Appeal, Prinzessinnenstrasse 16, D-10969 Berlin. T +49 (30) 6150 7505, F +49 (30) 2758 2872, berlinoffice@m-appeal.com
Festival: http://festivaldelcinemaeuropeo.it/en

San Francisco (USA, April 21 – May 5, 2011).
Prize: The Salesman (Le vendeur) by Sébastien Pilote (Canada, 2011).
Jury: Adam Nayman, Canada ("Eye Weekly", "Reverse Shot"), Ulrik Eriksen, Norway ("Morgenbladet", "Dagbladet", "Film & Kino"), Barbara Lorey de Lacharrière, France ("epd Film", "Tip Magazine").
Print source: Seville Pictures, 400 de Maisonneuve Boulevard W Suite 1120, H3A1L4 Montreal, Canada, Fax +1 (514) 841 8030, pascale@sevillepictures.com
Festival: www.sffs.org

Oberhausen (Germany, International Short Film Festival, May 5-10, 2011).
Prize: Handebol by Anita Rocha de Silveira (Brazil).
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Joost Broeren, The Netherlands ("De Filmkrant", "The Milkbar"), Rolf-Rüdiger Hamacher, Germany ("Filmdienst", "Kölnische Rundschau", "Westfälische Rundschau", "Filmecho").
Print source: Filmes do Meio-Dia, T  +55-21-2554618, anitadasilveira@gmail.com
Festival: www.kurzfilmtage.de

Ankara (Turkey, Flying Broom International Women's Film Festival, May 5-12, 2011).
Prize: Zephyr (Zefir) by Belma Bas (Turkey, 2010).
Jury: Latika Padgaonkar, India ("The Asian Age", "Ecineindia", www.dearcinema.com), Alexandra Enberg, Sweden ("Norrbottenskuriren", "Göteborgs Posten", "Götheborgske Spionen"), Gözde Onaran, Turkey ("Altyazi").
Print source: Belma Baş, belmbas@gmail.com; Birol Akbaba, birolakbaba@gmail.com
Motivation: "For the strength and reserve of its script, its luminous camera work, the subtle integration of nature into the storyline and the powerful use of silence to convey the state of mind of a sensitive and self-willed young girl".
Festival: www.ucansupurge.org

Cannes (France, May 11-22, 2011).
Prize, Competition: Le Havre by Aki Kaurismäki (Finland, 2011). Prize, Un Certain Regard: The Minister (L'Exercice de l'état) by Pierre Schoeller (France, 2011). Prize, Critics' Week: Take Shelter by Jeff Nichols (Australia, 2011).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil, president ("Escrever Cinema"), Tereza Brdeckova, Czech Republic ("Respekt", "Czech Radio 6"), Shahla Nahid, France ("RFI"), Ahmed Atef Dorra, Egypt ("El-Ahram”, "Al Karama", "Al Ahram Hebdo", "Al Ahram Radio"), Josip Jurcic, Croatia ("Gloria", "Gloria.com.hr"), Laurent Aknin, France ("Avant Scène Cinema"), Anna Louise Smith, United Kingdom ("Elle", "Metro", "movies.uk.msn.com", "virginmedia.com"), Joost Broeren, The Netherlands ("De Filmkrant", "The Milkbar"), Malwina Grochowska, Poland ("Kino", "filmweb.pl"). Coordination: Pamela Biénzobas, Chile/France.
Print sources. Le Havre: The Match Factory, T +49 (221) 539 709 51, michael.weber@matchfactory.de, www.the-match-factory.com
The Minister: Doc&Film International, T 33 (1) 42 77 56 87, d.elstner@docandfilm.com, www.docandfilm.com.
Take Shelter: Production: Low Spark Films, Tyler Davidson, T +1 (323) 382 0000, tyler@lowsparkfilms.com.
Festival: www.festival-cannes.org

Kraków (Poland, Short Film Festival, May 23-29, 2011).
Prize: 1994 by Kaveh Tehrani (Norway, 2010, 29 mins). Jury: Dominique Martinez, France ("Positif"), Simon Weaving, Australia, Andrzej Fogler, Poland ("To i Owo", "Radio Warszawa"). Print source: Babusjka AS, Sagveien 21c, N-0459 Oslo, T (Oslo) 22 35 00 92, www.babusjka.no.
Festival: www.kff.com.pl

Annecy (France, Festival of Animated Films, June 6-11, 2011).
Prize: Luminaris by Juan Pablo Zaramella (Argentina, 2011), shown in the short film competition.
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Radmila Djurica, Serbia ("Film Festival Magazine", "Zarez Magazine", "Wild Violet Magazine", "E Novine", "PopKult Magazine", "Creative Europe Magazine", "Art Farma", "Filaz"), Mathilde Lorit, France ("Rolling Stone", "BE").
Print source: Jpztudio, Castro 1148 Depto 8, 1237 Buenos Aires, Argentina, T +54 (11) 4932 1889, contact@zaramella.com.ar
Festival: www.annecy.org

Troia (Portugal, International Film Festival FesTroia, June 3-12, 2011).
Prize: "Hair" (Sac) by Tayfun Pirselimoglu (Turkey, 2010). Jury: Firat Yücel, Turkey ("Altyazi"), Dejan Petrovic, Serbia ("Radio Belgrade", "Status", "Vreme", "Gradina", "Novi Filmograd"), Manuel Halpern, Portugal ("Jornal de Letras Artes e Ideias", "Final Cut", "Visao").
Print source: Zuzi Film, Cihannüma Mah., Abbasağa Sok. No: 9 D:1, Beşiktaş-İstanbul-Turkey, T: +90 212 260 92 32, F: +90 212 260 92 33, info@zuzifilm.com
Festival: www.festroia.pt

Cluj (Transsilvania International Film Festival in Cluj-Napoca, Romania, June 3-12, 2011).
Prize: Tilva Ros by Nikola Lezaic (Serbia, 2010).
Jury: Mike Naafs, The Netherlands ("De Filmkrant"), Namrata Joshi, India ("Outlook"), Andrei Cretulescu, Romania ("HBO.RO", "Esquire"). 
Festival: www.tiff.ro

Seattle (USA, May 19 — June 12, 2011).
Prize: On the Ice by Andrew Okpeaha MacLean (USA, 2011).
Jury: Gideon Kouts, France ("RTV2 European Office", "French Foreign Press Association", "L'Arche Magazine"), Lucy Virgen, Mexico ("Revista Luvina", "Radio Universidad"), Peter Keough, USA ("The Boston Phoenix").
International Sales: Coach 14 International, T +33-14-7001060, info@coach14.com. Print Source: Treehead Films, Cara Marcous, T +1 917 4940 8153, cara.marcous@gmail.com.
Festival: www.seattlefilm.org

Moscow (Russia, Moscow International Film Festival, June 23 — July 2, 2011).
Prize: The Waves (Las olas) by Alberto Morais (Spain, 2011, presented in the international competition, first feature film).
Jury: Marco Lombardi, Italy, president ("Il Messaggero", "Radio Flash/Popolare Network", "Il Sole24ore", "Gambero Rosso"), Kirsten Liese, Germany ("Rhein-Neckar-Zeitung", "WDR Resonanz"), Bernard Besserglik, France ("The Hollywood Reporter"), Affaf Tobbala, Egypt ("Al Qahera"), Larisa Jusipova, Russia ("Izvestia", "CTC TV channel").
Print source: Olivo films, www.olivofilms.com
Festival: www.moscowfilmfestival.ru/eng/

Karlovy Vary (July 1-9, 2011).
Prize: Collaborator by Martin Donovan (Canada, USA).
Jury: Ninos Feneck Mikelides, Greece, president ("Eleftherotypia", "Athens News Agency"), Alberto Castellano, Italy ("Il Mattino", "Il Manifesto", "Film TV"), Gyözö Mátyás, Hungary ("Kritika", "168 Ora"), Violeta Kovacsics, Spain ("Go Mag", "Benzina", "Diari de Tarragona", "web diario Avui", "Senses of Cinema"), Lukáš Jirsa, Czech Republic ("Katolický týdenik", "Revue Universum", "Film a Doba").
Print source: Entertainment One Films International, T +1 416 646 240 0, F +1 416 979 582 4,
nkampelmacher@entonegroup.com

Festival: www.kviff.com

Yerevan (Armenia, Golden Apricot Film Festival, July 10-17, 2011).
Prize: Lost (Mandoo) by Ebrahim Saeedi (Iraq, 2010).
Jury: Birgit Beumers, UK (Kinokultura, Studies in Russian and Soviet Cinema, Directory of World Cinema — Russia), Övgü Gökçe, Turkey ("Altyazi", "SIYAD"), David Pavel Vardazarian, Armenia ("Business Class Magazine", "Capital Daily", www.arvest.am).
Print source: DreamLab Films, 14, chemin des Chichourliers, 06110 Le Cannet, France, T/F +33 (4) 93 38 75 61, info@dreamlabfilms.com, www.dreamlabfilms.com
Festival: www.gaiff.am

Wroclaw (Poland, ERA New Horizons International Film Festival, July 21-31, 2011).
Prize: The Gravedigger (A Siraso) by Sandor Kardos (Hungary, 2010), presented in the festival's inernational competition.
Jury: Carmen Gray, Great Britain ("Sight and Sound", "Little White Lies", "Dazed and Confused"), Kira Taszman, Germany ("Neues Deutschland", "Nürnberger Zeitung", "Märkische Allgemeine"), Anita Piotrowska, Poland ("Tygodnik Powszechny", "Charaktery", "Film").
Print source: Magyar Filmunio, Budapest.
Festival: www.enh.pl

Motovun (Croatia, International Film Festival, July 25-29, 2011).
Prize: Martha by Marcelino Islas Hernández (Mexico, 2010), shown in the festival's main program.
Jury: Aruna Vasudev, India ("Asian Age"), Maricke Nieuwdorp, The Netherlands ("Glamcult", "L'Officiel NL"), Denis Valic, Slovenia ("Delo", "Pogledi", "Ekran").
Production company: Zamora Films, Centro de Diseño, Cine y TV. International distribution: FiGa Films, 3925 Cazador St., 90065 Los Angeles, California, USA, T +1 323 2585 241, contact: Cristina Garza, cristina@figafilms.com, www.figafilms.com
Festival: www.motovunfilmfestival.com

Locarno (Switzerland, International Film Festival, August 3-13, 2011).
Prize: Back to Stay (Abrir puertas y ventanas) by Milagros Mumenthaler (Argentina/Switzerland, 2011).
Jury: Leo Soesanto, France, president ("Les Inrockuptibles"), Yael Shuv, Israel ("Time Out Tel Aviv"), Neil Young, UK ("Tribune", "Neil Young's Film Lounge", "Jigsaw Lounge"), Günter Jekubzik, Germany ("Aachener Zeitung"), Pascal Blum, Switzerland ("Tages-Azeiger", "Züritipp").
Print Source: Fortuna Films, Prinsengracht 634, PO Box 21696, 1017 KT Amsterdam, fortunafilms@runbox.com. World Sales: The Match Factory, Balthasar 79-81, D 50670 Köln, info@matchfactory.de
Festival: www.pardo.ch

Montreal (The World Film Festival, Canada, August 18-28, 2011).
Prize, World Film Competition: Black Thursday (Czarny czwartek) by Antoni Krauze (Poland, 2011).
Prize, First Film Competition: Noordzee, Texas by Bavo Defurne (Belgium, 2011).
Jury: Alin Tasciyan, Turkey, president ("Star Gazetesi"), Alissa Simon, USA ("Variety"), György Kárpáti, Hungary ("Magyat Nemzet"), Eduardo Alvariza, Uruguay ("Busqueda"), Tadeusz Szczepanski, Poland ("Kino"), Juan M. Dominguez, Argentina ("Perfil"), Nicolas Bauche, France ("Positif"), Giorgio Rinaldi, Italy ("Il Secolo XIX"), Marie Claude Mirandette, Canada ("Ciné-bulles").
Print sources. Black Thursday: Kino-Swiat, Sp. z.o.o., ul. Belwederska 22, PL 00-762 Warsaw, Poland, T +48 (22) 840 68 01, kasia@kinoswiat.pl. — Noordzee, Texas: Yves Verbraecken, Indeed Films, Leopold II - Iaan 34b 11, 84000 Ostende, Belgium, +32 48 646 37 70,  yves@indeenfilms.be
Festival: www.ffm-montreal.org

Durres (International Film Summerfest, Albania, August 27 — September 2, 2011).
Prize: Wedding in Bessarabia (Nunta in Basarabia) by Napoleon Helmis (Romania/Moldova/Luxembourg, 2009), presented in the Balkan World section.
Jury: Sheila Johnston, Great Britain ("The Independent", "Sight and Sound", "Vertigo"), Mihai Fulger, Romania ("Observator Cultural", "Cultura"), Elsa Demo, Albania ("Shekulli").
Print source: Mediana Communication, Str. Paul Chinezu 3, 300048 Timisoara, Romania, media@mediana.ro, www.NuntaInBasarabia.ro
Festival: www.ifsdurres.com

Venice (Italy, Biennale di Venezia, Mostra d'Arte Cinematografica, August 31 — September 10, 2011).
Prize, Competition: Shame by Steve McQueen (UK, 2011). Prize, Parallel Sections: Two Years at Sea by Ben Rivers (UK, 2011).
Jury: Josefina Sartora, Argentina, president ("www.OtrosCines.com"), Gautaman Bhaskaran, India ("The Hindustan Times"), Pierre Pageau, Canada ("Séquences"), Eva Af Geijerstam, Sweden ("Dagens Nyheter"), Susanna Harutyunyan, Armenia ("Republica Armenia"), Mahmoud Osman, Tunisia ("7ème Art"), Frédéric Jaeger, Germany ("critic.de"), Dana Duma, Romania ("Cotidianul"), Paola Casella, Italy ("Europa").
Print sources. Shame: Production: See-Saw Films (based in London and Sydney), 2nd Floor, 16 Manette Street, London W1D 4AR, T +44 (203) 301 6268, info@see-saw-films.com. World Sales: Hanway Films, 24, Hanway Street, W1T 1UH London, info@hanwayfilms.comTwo Years at Sea, Production: Flamin Productions (Film London Artists' Moving Image Network), Rose Cupit, rose.cupit@filmlondon.org.uk / Ben Rivers, 34, Westbrook House, Victoria Park Square, E2 0PB London, riversben@gmail.com
Festival: www.labiennale.org

Toronto (Canada, Toronto International Film Festival, September 8-18, 2011).
Prize, Discoveries: Avalon by Axel Petersén (Sweden). "An assured, darkly humourous portrait of an affluent class in hedonistic self-denial, "Avalon" marks the arrival of a promising new voice in Swedish filmmaking."
Prize, Special Presentations: The First Man (Le premier homme) by Gianni Amelio (France, Algeria, Italy). "Gianni Amelio's realization of an unfinished Albert Camus novel explores the legacy of colonialism with the tenderness of a memoir and the unflinching gaze of a war reporter."
Jury: Diego Batlle, Argentina, president ("La Nación"), Carmen Gray, UK ("Sight and Sound"), Freddie Wong Kwok-Shiu, Hong Kong ("Apple Daily"), Sam Adams, US ("LA Times"), Pascal Grenier, Canada ("Journal Metro"), John Semley, Canada ("Torontoist.com").
Print sources. "Avalon": Idyll, +46 (8) 615 2100, erika@fasad.de. — "The First Man": Studio Canal +33 (1) 7135 3535.
Festival: www.tiff.net

Riga (Latvia, International Film Forum Arsenals, September 10-18, 2011).
Prize, international competition: Nader and Simin — A Separation (Jodaeiye Nader az Simin) by Asghar Farhadi (Iran 2011).
Prize, Baltic competition: Graveyard Keeper's Daughter (Surnuaiavahi tütar) by Katrin Laur (Estonia, 2011).
Jury: Margarita Chapatte Lopez, Spain, president ("Radio Marca"), Alison Elizabeth Frank, UK ("The Wider Screen"), Dragan Jurak, Croatia ("Globus"), Victoria Mayzel (Smirnova), Russia ("Art of Cinema"), Mihai Fulger, Romania ("Observator Cultural"), Zane Balčus, Latvia ("Kino Raksti").
Print sources. Nader and Simin — A Separation: Maywin Media AB, Hantveksvägen 15, SE-43633 Askim, Sweden, T +46 31 28 32 35, sam@maywin.com (Sam Klebanov). — Graveyard Keeper's Daughter: Estinfilm, Gonsiori 27, Tallinn 10147, Estonia, info@estinfilm.ee
Festival: www.arsenals.lv

San Sebastian (Spain, September 16-24, 2011).
Prize: Blood of My Blood (Sangue do Meu Sangue) by Joao Canijo (Portugal, 2011).
Jury: Paulo Portugal, Portugal, president ("Correio da Manhã"), Horacio Bernades, Argentina ("Pagina 12"), Geri Krebs, Switzerland ("NZZ"), Stanislav Ulver, Czech Republic ("Film a doba"), Imma Merino Serrats, Spain ("El Punt Avui").
Print source: Abril Filmes, Susana Rodrigues, Susana.rodrigues@abril-filmes.pt, www.abril-filmes.pt
Festival: www.sansebastianfestival.com

Almaty (Kazachstan, Eurasia International Film Festival, September 19-24, 2011).
Prize: Palawan Fate (Busong) by Auraeus Solito (Philippines, 2011), presented in competition, "for young cinema which is developing mythological and poetical directions".
Jury: Salome Kikaleishvili, Georgia ("Cinema"), Andrei Shemyakin, Russia ("Documentary camera"), Oleksii Pershko, Ukraine (www.kino-teatr.ua).
Print source: Solito Arts Production in association with Alternative Vision Cinema and Voyage Studios.
Festival: http://eurasiaiff.kz/en/

Reykjavik (Iceland, September 22 — October 2, 2011).
Prize: Volcano (Eldfjall) by Rúnar Rúnarsson (Iceland, 2011), presented in "New Visions".
Jury: Alison Elizabeth Frank, UK ("The Wider Screen"), Susanne Schuetz, Germany ("Die Rheinpfalz"), Nicole Santé, The Netherlands ("Oor").
Print source: TrustNordisk ApS, Filmbyen 28, 2650 Hvidovre, Denmark, T +45 3686 8788, F +45 3686 8750, info@trustnordisk.com, www.trustnordisk.com
Festival: www.filmfest.is

Busan (Korea, International Film Festival, October 6-14, 2011).
Prize: Mourning (Soug) by Morteza Farshbaf (Iran, 2010).
Jury: Shahla Nahid, France ("RFI - Radio France Internationale), Michal Prochazka, Czech Republic ("Lidové noviny"), Lesley Chow, Australia ("Brigh Lights Film Journal"), Rwita Dutta, India ("Chitralipi"), KIM Sun-yup, Korea ("Hankookilbo").
Print source: Production: Behnaz Beski. World sales: Wide Management, 40, rue Sainte Anne, F 75002 Paris, France, T +33 1 5395 0464, F +33 1 5395 0465, ch@widemanagement.com
Festival: www.biff.kr

Oslo (Norway, Films From the South Festival, October 6-16, 2011).
Prize: On the Edge (Sur la planche) by Leila Kilani (Morocco, France, Germany, 2011).
Jury: Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Philip Cheah, Singapore ("BigO Magazine"), Maria Moseng, Norway ("NATT&DAG").
Print source: Producer Charlotte Vincent, Aurora Films. Sales: Fortissimo Films, T +31 20 627 32 15, F +31 20 626 11 55, info@fortissimo.nl
Festival: filmfrasor.no

Rio de Janeiro (Brazil, International Film festival, October 6-18, 2011).
Prize: Southwest (Sudoeste) by Eduardo Nunes (Brazil, 2011, b&w, 35mm, 128 mins).
Jury: Klaus Eder, Germany, president (www.fipresci.org), Joan Dupont, France ("International Harald Tribune"), Jeronimo Rodriguez, Chile ( "NY1", "El Nuevo Canon"), Roger Lerina, Brazil ("Zero Hora"), Susana Schild, Brazil ("O Globo").
Print Source: Superfilmes, Brazil, T +55 11 303 155 22, super@superfilmes.com.br
Festival: www.visualnethost2.com.br/festrio/2011/

Warsaw (Poland, International Film Festival, October 7-16, 2011).
Prize: Avé by Konstantin Bojanov (Bulgaria, 2011).
Jury: Carmen Gray, Great Britain ("Sight and Sound", "Little White Lies", "Dazed and Confused", "Under/Current"), Dean Kotiga, Croatia ("Hrvatski Filmski Ijetopis", "Filmoskop"), Aleksandra Salwa, Poland.
Print source: Production company: Camera Ltd / KB Films
Festival: www.wff.pl

Perm (Russia, International Documentary Film Festival Flahertiana, October 11-17, 2011).
Prize: Out of Reach (Poza zasiegiem, Digital Beta, 30 min) by Jakub Stozek (Poland, 2010).
Jury: Steffen Moestrup, Denmark ("Le monde diplomatique", "Dox Magazine", "Politiken"), Denis Valic, Slovenia ("Delo"), Julia Batalina, Russia (The New Companion). Print source: Darklight Film Studio, Natalia@darklight.pl, www.darklight.pl/ofirmie.html
Festival: www.flahertiana.ru

Abu Dhabi (UAE, Abu Dhabi Film Festival, October 13-22, 2011).
Prize: El Gusto by Safinez Bousbia (France, Algeria, Ireland, United Arab Emirates, 2011, presented in the Documentary Competition).
Jury: György Báron, Hungary ("Magyar Radio", "Filmvilág"), Andrea Martini, Italy ("Quotidiano Nazionale", "IL Resto del Carlino", "Il Giorno"), Mohamed El Rouby, Egypt ("El-Karama", "Al-Hayat"), Guest Members: Adnan Madant, Jordan; Abdel Sataar Naji, Kuwait.
Print Source: Quidam Productions El Gusto, 2nd floor, 13 Upper Baggot Street, Dublin 4, Ireland, manager@quidam.ie. Sales: Babylone Productions, 47 rue de Babylone, Paris, France, contact@prix-scénariste.org.
Festival: www.abudhabifilmfestival.ae

Leipzig (Germany, International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film, October 17-23, 2011).
Prize: Work Hard — Play Hard by Carmen Losmann (Germany, 2011, 90 mins).
Jury: Laurence Boyce, UK ("Little White Lies", "Screen International"), Necati Sönmez, Turkey ("Altyazi Sinema Dergisi"), Silvia Hallensleben, Germany ("Der Tagesspiegel", "epd-Film").
Print source, Producer: Erik Winker, HUPE Film- und Fernsehproduktion, Brauer Roelly Winker GbR, Antwerpener Str. 14, D·50672 Köln, T +49·221·205 33 700, F +49·221·205 33 703, hupe@hupefilm.de
Festival: www.dok-leipzig.de

Valladolid (Spain, Semana Internacional de Cine, October 22-28, 2011).
Prize: Monsieur Lazhar ("Monsieur Lazhar") by Philippe Falardeau (Canada, 2011). 
Jury: Dubravka Lakic, Serbia ("Politika"), Pablo Utin, Israel ("Maariv"), Oscar Peyrou, Spain ("El Correo de Andalucía", "Revista Cine16").
Print Source: Films Distribution, 33 rue du Louvre, F 75001 París, France, T +33 1 53 10 33 99, F +33 1 53 10 33 98, info@filmdistribution.com
Festival: www.seminci.com

Kiev (Ukraine, Molodist International Film Festival, October 22-30, 2011).
Prize: Breathing (Atmen) by Karl Markovics (Austria, 2011), presented in the international competition.
Jury: Jean-Max Mejean, France ("Jeune Cinéma MediaMorphoses"), Burçin Yalçin, Turkey ("Arka Pencere"), Sergii Vasyliev (jr.), Ukraine ("Delo").
Print source: Films Distribution, 34, rue de Louvre, F 75001 Paris, France, T + 33 1 5310 3399, info@filmsdistribution.com, http://filmsdistribution.com
Festival: www.molodist.com

Vienna (Austria, Viennale, October 20 — November 2, 2011).
Prize: Yatasto by Hermes Paralluelo (Argentina 2011, documentary).
Jury: Diego Lerer, Argentina, president ("Clarin"), Marina Kostova, Republic of Macedonia ("Vest"), Vasco Camara, Portugal ("Publico"), Hans Langsteiner, Austria.
Print source. World sales: Cine El Calefón, 25 de Mayo 1698, B° Gral. Paz X 5004 FWV Córdoba, Argentine, T +54 351 4511 682,
info@elcalefoncine.com.ar
Festival: www.viennale.at

Cottbus (Germany, Festival of East European Cinema, November 1-6, 2011).
Prize: My Name is Ki (Ki) by Leszek Dawid (Poland, 2011), presented in the Feature Film Competition.
Jury: Lukasz Maciejewski, Poland ("Film"), Aylin Sayin, Turkey ("Yeni Film"), Kira Taszman, Germany ("Neues Deutschland").
Print source: Skorpion Arte, Malgorzata Jurczak, Chelmska 19/21, PL 00724 Warszawa, Poland, T +48 (22) 811 15 04, F +48 (50) 120 42 39, mjjurczak@gmail.com
Festival: www.filmfestivalcottbus.de

Bratislava (Slovakia, November 4-9, 2011).
Prize: Las Acacias (Las Acacias) by Pablo Giorgelli (Argentina, Spain, 2011), shown in the feature competition. 
Jury: Suncica Unevska, Macedonia ("Utrinski Vesnik Daily", "Kinopis"), Nanna Frank Rasmussen, Denmark ("Jyllands-Posten"), Miroslav Ulman, Slovakia ("SME").
Print source. Urban Distribution International, 14 rue du 18 Août, F 93100 Montreuil, France, T +33 (1) 48 70 46 55<, F +33 (1) 49 72 04 21, www.urbandistrib.com
Festival: www.iffbratislava.sk

Geneva (Switzerland, Cinéma Tous Ecrans, Bovember 4-10, 2011).
Prize: Blowfish (He-Tun) by Chi Yuarn-Lee (Taiwan, 2011), shown in the international competition of feature films.
Jury: Roberto Tirapelle, Italy ("Il Basso Adige"), Jon Asp, Sweden ("Smälandposten"), Stéphane Gobbo, Switzerland ("L'Hebdo").
Print source: Media Luna New Films, Aachener Strasse 24, D 50674 Cologne, Germany, T +49 221 51091891, F +49 221 51091899, info@medialuna.biz, allessandro@medialuna.biz, www.medialuna.biz.
Festival: www.cinema-tous-ecrans.ch

Thessaloniki (Greece, International Film Festival, November 4-13, 2011).
Prize, International competition: Eighty Letters (Osmdesat Dopisu) by Vaclav Kadrnka (Czech Republic, 2011). Prize, Greek Panorama: City of Children (I Poli ton Pedion) by Yorgos Gikapeppas (Greece, 2011).
Jury: Tereza Brdeckova, Czech Republic, president ("Lidove Noviny"), Fatih Özgüven, Turkey ("Radikal"), Fritz de Jong, The Netherlands ("Het Parool /GPD", "De Filmkrant"), Julia Khomiakova, Russia ("Ekran i Stsena"), Nestoras Poulakos, Greece ("Apogevmatini").
Print sources. Eighty Letters: Vaclav Kadrnka, info@vaclavkadrnka.com, T +420603273758. — City of Children: Yorgos Gikapeppas, Film Society, T +302107108559.
Festival: www.filmfestival.gr

Mar del Plata (Argentina, November 5-13, 2011).
Prize: The Tiniest Place (El lugar más pequeño) by Tatiana Huezo Sánchez (Mexico, documentary, 2011), shown in the LatinAmerican Competition.
Jury: Gabriel Enrique Quispe, Peru ("Cinencuentro.com", "El Peruano"), Leopoldo Muñoz, Chile ("Las Últimas Noticias", "www.mabuse.cl"), Juan Pablo Cinelli, Argentina ("Tiempo Argentino", "Página/12").
Print source. Production companies: Centro de Capacitación Cinematográfica, FOPROCINE (Fondo para la Producción Cinematográfico de Calidad).
Festival: www.mardelplatafilmfest.com

Stockholm (Sweden, International Film Festival, November 9-20, 2011).
Prize: Tinker, Tailor, Soldier, Spy by Tomas Alfredson (Great Britain, France, Germany, 2011).
Jury: Katharina Dockhorn, Germany ("Rheinpfalz", "Neues Deutschland"), Beat Glur, Switzerland ("Swiss News Agency", "Neue Zürcher Zeitung"), Blagoja Kunovski, Macedonia ("MRTV", "Kinopis”).
Print source: Focus Features, Fourth Floor, Oxford House, 76 Oxford Street, London W1D 1BS, UK, http://focusfeatures.com/about
Motivation: "The director is highly proving his great talent in making a political thriller which richness is fulfilled by the excellent cast and the visual perfection."
Festival: www.stockholmfilmfestival.se/

Ljubljana (Slovenia, International Film Festival, November 9-20, 2011).
Prize: Historias que so existem quando lembradas by Julia Murat (Brazil, Argentina, France, 2011).
Jury: Nathalie Kester, The Netherlands ("KRO Magazine"; "Mikro Gids"), Dean Kotiga, Croatia ("Zarez", "Filmoskop"), Tina Bernik, Slovenia ("Žurnal", "Ekran"). Print source: MPM Film, 17 rue Julien Lacroix, F 75020 Paris, France, info@mpmfilm.com
   Motivation: "The International Critics Prize goes to Historias que so existem quando lembradas by Julia Murat, for its genuine and charming, but still uncontrived portrait of the way of communication we establish with ourselves and others, regardless of age, race, educ ation or practically anything. The jury also liked the way the same things were filmed over and over again, from different perspectives, subtly uncovering the layers of the story and its characters."
Festival: www.liffe.si

Mannheim-Heidelberg (Germany, International Film Festival, November 10-20, 2011).
Prize: The Salesman (Le Vendeur) by Sebastian Pilote (Canada, 2011), shown in the international competition.
Jury: Esin Kücüktepepinar, Turkey, president ("Sabah"), Madhu Eravankara, India ("The Hindu"), Ouassim Korbi, Tunisia ("Ecrans de Tunisie", "La Presse"), Tonci Valentic, Croatia ("Zarez", "Hrvatski Filmski Ljetopis"), Joachim Kurz, Germany ("www.kino-zeit.de").
Print source: eOne Films International, 175 Bloor Street East, Suite 1400, North Tower, Toronto, Ontario, Canada.
   Motivation: "For the poingnant portrayal of an ordinary man in decline both personaly and socialy in the backdrop of drastic global economic crisis."
Festival: http://iffmh.de/

Tallinn (Estonia, Tallinn Black Nights Film Festival, November 16-30, 2011).
Prize for the Best Baltic Film: Barzakh by Mantas Kvedaravicius (Finland, Lithuania, 2011)(documentary, 59 min).
Jury: Pamela Pianezza, France ("Palmarès magazine", "Le Monde des ados", "Première"), Katja Cicigoj, Slovenia ("Ekran", "Dialogi"), Donald Tomberg, Estonia ("Theater.Music", "Eesti Ekspress").
   Motivation: "Barzakh is clearly a film about a political issue but conveyed through a strong and personal visual language which avoids sentimentalism and respectfully participates in the process of registering a human tragedy".
Festival: www.poff.ee

Gijón (Spain, Gijón International Film Festival, November 18-26, 2011).
Prize: Terri by Azazel Jacobs (USA, 2011, colour, 35mm, 105 minutes).
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV"), Vladan Petkovic, Serbia ("Screen International"), Alejandro González Calvo, Spain ("National Cinema Newsletter", www.allocine.fr).
Print source: ATO PICTURES, 44 Wall St, 23rd Fl, New York, 10005 NY, USA, T +1 646 292 7500, info@atopictures.com.
Festival: http://en.fic.gijon.es/

Taipei (Taiwan, Golden Horse Film Festival, November 20-27, 2011).
Prize: The Piano in a Factory by ZHANG Meng (China, 2010).
Jury: Kirill Razlogov, Russia ("Moskovskaya Pravda"), William Cheung, Hong Kong ("Life and  movies"), Lan Tsu-wei, Taiwan ("The Liberty Time").
Print source: Golden Network Asia Limited, T +852-2751-1886, F +852-2750-4862, info@goldnetasia.com
Festival: www.goldenhorse.org.tw

Torino (Italy, November 25 — December 3, 2011).
Prize: The Salesman (Le vendeur) by Sébastien Pilote (Canada, 2011, 35mm, 107 min).
Jury: Emanuel Levy, US ("www.EmanueLevy.com", "Financial Times"), Jean-Marie Mollo Olinga, Cameroun ("Le Jour"), Piero Spila, Italy ("Cinecritica").
World Sales: eOne International Films, 175 Bloor Stret East, Suite 1400, North Tower, Toronto, ON M4W3R8, Canada, T +1 (416) 646 24 00, F +1 (416) 646 23 99, festival.requests@gmail.com, www.entertainmentonegroup.com.
Festival: www.torinofilmfest.org

Havana (Cuba, "Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano", December 1-11, 2011).
Prize: Bonsai (Bonsái) by Christián Jiménez (Chile, France, Argentina, Portugal, 2011).
Jury: Cüneyt Cebenoyan, Turkey, president ("Birgün"), Leonardo Luiz Ferreira, Brazil ("Almanaque Virtual"), José Romero, Peru ("Revista de Cine Godard!"), Demetrios Matheou, Great Britain ("Sight and Sound"), Jorge Luis Urra Maqueira, Cuba ("Cine Cubano").
Production: Jirafa Films, Rouge Films, Rizoma Films, Ukbar Filmes. Print source: Diane Noesser at Rezo Films, festival@rezofilms.com.
Festival: www.habanafilmfestival.com

Dubai (Emirates, International Film Festival, December 7-14, 2011).
Prize, Feature Competiton: Habibi by Susan Youssef (Palestine, U.S.A., Netherlands, United Arab Emirates, 2011).
Arab Documentary: Marcedes by Hady Zaccak (Lebanon, 2011).
Arab short: The Road to Paradise by Uda Benyamina (France, 2011).
Jury: Klaus Eder, Germany, president (www.fipresci.org), Leo Bankersen, The Netherlands ("De Filmkrant"), Najeh Hasan, Jordan (guest member, "Al Rai"), Heikki Jokinen, Finland ("Helsingin Sanomat"), Simon Popek, Slovenia ("Ekran magazine"), Nadeem Jarjoura, Lebanon (guest member, "Al Safeer").
Print Sources. "Habibi": Susan Youssef, S.Y. Films, info@habibithefilm.com. — "Marcedes": Hady Zaccak, ZAC Films. — "The Road To Paradise": Marc-Benoit Creancier, Easy Tiger Films, contact@easytigerfilms.fr.
Festival: www.dubaifilmfest.com

Trivandrum (India, International Film Festival of Kerala, December 9-16, 2011).
Prize, Competition Asia/Africa/Latin America: Future Lasts Forever (Gelecek uzun sürer) by Ozcan Alper (Turkey, France, Germany, 2011, 35mm, colour, 108').
Prize, Malayalam Section: Abu, Son Of Adam (Adaminte Makan Abu) by Salim Ahmed (India, 2011, Colour, 35mm, 101').
Jury: Roberto Donati, Italy ("Centraldocinema", "Il Nuovo Corriere Aretino"), Aijaz Gul, Pakistan (canceled, no visa), Vidyashankar Jois, India ("The Hindu").
Print sources. "Future Lasts Forever": NAR Film, info@narfilm.com. — "Abu, Son Of Adam": salimtpamd@gmail.com
Festival: http://iffk.in/

top

 

all awards

Festival Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
Bullet 2009
Bullet 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000

Special Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
Bullet 2009
Bullet 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000