Fipresci Home the international federation of film critics  
  about us | festival reports | awards | undercurrent   contact | site map 
home > awards > 2008

Festival Awards
are presented
at a series of
international festivals.

Special Awards
present
our best choices
of the year.

 

regulations

Regulations
of the International Critics' Prize

 

festival awards 2008

choose a festival

The Festivals

Palm Springs (USA, January 3-14, 2008)
From almost all the national submissions to the Academy Award for the Best Foreign Language Film, a jury of FIPRESCI elected its first special award of the year: the Best Foreign Language Film of 2007. Details arrow.

Dhaka (Bangladesh, January 10-18, 2008).
Prize: Sankara by Prasanna Jayakody (Sri Lanka, 2006).
Jury: Barbara Lorey, France ("Junge Welt", "epd Film", "Tip Magazine"), Salome Kikaleishvili, Georgia ("Cinema", "Tsxeli Shokoladi"), Mohamed Mijarul Quayes, Bangladesh ("The Daily Miadhu", Maldives; "Celluloid", Bangladesh).
Print source: Soma Dissanayake, rupareka@slt.lk (Prasanna Jayakody).
Festival: www.dhakafilmfest.org

Tromso (Norway, January 15-20, 2008).
Prize: The Secret of the Grain (La graine et le mulet) by Abdellatif Kechiche (France, 2007).
Jury: Katharina Dockhorn, Germany ("Filmecho/Filmwoche", "Welt", "Blickpunkt Film"), Eero Tammi, Finland ("Filmihullu", "Film-o-holic.com"), Øyvor Dalan Vik, Norway ("Dagens Noeringsliv").
Print source: Pathé International, 10, rue Lincoln, F 75008 Paris, France, T +33 (1) 40 76 91 00, F +33 (1) 45 63 58 60, www.patheinternational.fr
Festival: www.tiff.no

top

Rotterdam (The Netherlands, January 23 — February 3, 2008).
Prize: The Sky, the Earth and the Rain (El cielo, la tierra y la lluvia) by José Luis Torres Leiva (Chile, 2008).
Jury: Thomas Rothschild, Germany, president ("Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Alberto Ramos Ruiz, Cuba ("Cine Cubano", "SIGNIS MEDIAs"), Télesphore MBA BIZO, Cameroon ("Terroir", "Academia Africana", "Cameroon Radio TV", "Africine"), Haery Kim, Korea (guest member)("Cine 21"), André Waardenburg, The Netherlands ("Skrien").
Print source: Jirafa Films, Pérez Rosales 787, Oficina A, Valdivia, Región de los Ríos, T=F (063) 213 556, sur@jirafa.cl
Festival: www.filmfestivalrotterdam.com
 
Göteborg (Sweden, January 25 — February 4, 2008).
Prize: Go With Peace, Jamil (Ma salama, Jamil) by Omar Shargawi (Denmark, 2008).
Jury: Neil Young, UK ("Tribune", "Neil Young's Film Lounge", "Jigsaw Lounge"), Henrik Uth Jensen, Denmark ("Kristeligt Dagblad", "Mifune"), Bregtje Schudel, The Netherlands ("Vrij Nederland", "NL20", "Amsterdam Weekly", "Televizier").
Print source: Trust Film Sales, Filmbyen 12, 2650 Hvidovre, Denmark, T +45 36 86 87 88, F +45 36 77 44 48, post@trust-film.dk, www.trust-film.dk
Festival: www.goteborg.filmfestival.org

top

Mumbai (Mumbai International Film Festival for Documentary, Short and Animation Films, India, February 3-9, 2008).
Prize: Salad House (Salata baladi / Salade maison) by Nadia Kamel (Egypt, Switzerland, France, 2007).
Jury: Koen Van Daele, Slovenia ("Ekran"), Aijaz Gul, Pakistan ("The News", "Cinemaya", "Weekly Screen”), A. Kutbudin, India ("Deshabhimani Daily", "Thejas Daily", "Chithrabhoomi Weekly").
Print source: Snooze Productions,  Nadia Kamel, 25, Chahine Street, 12311 Cairo, Egypt, T +20 (10) 10 19 774, mouftari@hotmail.com
Festival: www.miffindia.in

Berlin (Berlinale, Germany, February 7-17, 2008).
Prize, International Competition: Lake Tahoe by Fernando Eimbcke (Mexico, 2008).
Prize, Panorama: Mermaid (Rusalka) by Anna Melikyan (Russia, 2007).
Prize, International Forum of New Cinema: Shahida — Brides of Allah (Shahida) by Natalie Assouline (Israel, 2008).
Jury: Per Haddal, Norway, president ("Aftenposten"), Jurica Pavicic, Croatia ("Jutarnji list"), Barbara Hollender, Poland ("Rzeczpospolita"), Göran Bjelkendal, Sweden ("Göteborgs-Posten", "Filmrutan"), Hassouna Mansouri, Tunisia ("Septième Art", www.africine.org, "Le Renouveau", "Libération"), Thomas Abeltshauser, Germany ("Berliner Morgenpost", "Die Welt", "Ray, Blond, Neon, Vanity Fair”), Pablo Utin, Israel ("Globes", "Cinematheque Film Magazine"), Gulnara Abikeyeva, Kazakhstan ("Nachnem s Ponedeknika"), Elfriede Schmitt, Germany ("Funkkorrespondenz", "Black Box", "Kölner Stadt Anzeiger"). Jury secretary: Angelika Kettelhack, Germany.
Print sources. Lake Tahoe: Production: Cinepantera, Aguascalientes # 180 int.6, Col. Hipodromo, 01600 Mexico City D.F., Mexico, T +52 (55) 55 74 38 16, F +52 (55) 55 74 52 31, christianvaldelievre@mac.com. / Mermaid: Production and Sales: Central Partnership, Prechistenskaya nab., 13, bld. 1, RUS-119034 Moskva, Russia, T+7 (495) 98 182 14, F +7 (495) 98 006 24, main@centpart.ru, asya@centpart.ru / Shahida — Brides of Allah: First Hand Films, Esther van Messel, Fritz-Heeb-Weg 5, CH 8050 Zurich, Switzerland, T +41 (44) 312 2060, F +41 (44) 312 2080, esther.van.messel@firsthandfilms.com
Festival: www.berlinale.de, www.fdk-berlin.de

top

Mexico City (Mexico City International Contemporary Film Festival, February 19 — March 2, 2008).
Best Mexican Documentary: Intimates of Shakespeare and Victor Hugo (Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo) by Yulene Olaizola (Mexico, 2008). Best Latin American Documentary: Santa Fe Street (Calle Santa Fe) by Carmen Castillo (Chile/France/Belgium, 2007).
Jury: Gerald Peary, USA ("Boston Phoenix"), Chiara Arroyo Cella, Spain/Mexico ("Screen International", "El Pais", "Letras de Cine"), Diego Gustavo Trerotola, Argentina ("El Amante Cine").
Print sources. Intimates of Shakespeare and Victor Hugo: Centro de Capacitation Cinematografica, yulene13@yahoo.com.mx. — Santa Fe Street: Gussi/Arte Cinema, alebrija@distrimax.com.mx
Festival: www.ficco.com.mx

Fribourg (Switzerland , March 1-8, 2008)
Prize: With the Girl of Black Soil (Geomen tangyi sonyeo oi) by Jeon Soo-il (Korea).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil, president ("Cinemais", "Rioartes/Tribuna"), Lotfi Ben Khelifa, Tunisia ("Septième Art", "L'Hebdo Touristique"), Malwina Grochowska, Poland ("Kino"), Léo Soesanto, France ("Les Inrockuptibles”), Claus Löser, Germany ("filmdienst", "Taz Berlin", "Berliner Zeitung").
Print source: Chinguity Films and Mohamed Abderrahmane Sissako, 134, Rue Oberkampf, F 75011, Paris, France, asissako@yahoo.com. International Sales: Umedia, contact@umdia.fr
Festival: www.fiff.ch

top

Miami (USA, February 28 — March 9, 2008)
Prize: Foul Gesture (Tnu'a Meguna) by Tzahi Grad (Israel, 2006).
Jury: Rob Nelson, USA ("Filmmaker Magazine"), Géza Csákvári, Hungary ("Népszabadság"), Chiara Arroyo Cella, Spain/Mexico ("Screen International", "El Pais", "Letras de Cine").
Print source: Tzahi Grad, Tnuah Meguna LTD, 24 Afek Road, Kefar Sirkin 49935, Israel, T +972 (212) 7764, Fax +972 (212) 7765, tzahi@girafot.com
Festival: www.miamifilmfestival.com

Mumbai (India, International Film Festival, March 6-13, 2008)
Prize: Tingya by Mangesh Hadawale (Marathi/colour/35mm/122 mins/2007).
Jury: Gönül Dönmez-Colin, France ("Cumhuriyet Gazetesi", "Kinema Journal of Film and Audiovisual Media"), Rolf-Ruediger Hamacher, Germany ("Filmdienst", "Kölnische Rundschau", "Westfälische Rundschau", "Filmecho"), George Mathew, India ("Kunkuman Magazine", "Kala Kaumudi Weekly", "Saaketham Literary Magazine", "Kerala Kaumudi Daily").
Print source: Mr. Ravi Rai, A Small Town Boy Productions, 12/13 Marya House, opp Film Writers' Assoc., Oshiwara, Link rd. Andheri (West), Mumbai 53, India, T +91 (98) 21 71 60 86, ravirai25@hotmail.com
Festival: www.iff-mumbai.org

top

Sofia (Bulgaria, March 6-16, 2008).
Prize: Seamstresses (ШИВАЧКИ / Shivachki) by Lyudmil Todorov (Bulgaria, 2007). The jury stated: "A honest and refreshing story about the broken dreams and the beauty of hope in modern Bulgaria, filmed in a classical neat way." Jury: Leo Soesanto, France ("Les Inrockuptibles"), Kerem Akca, Turkey ("Sinema Magazine", "Empire Turkey Magazine"), Antonia Kovacheva, Bulgaria ("Trud").
Print source: Crosspoint, Petya Braykova, 27 Slavyanska Str., BG 1000 Sofia, Bulgaria, T +359 (2) 9805786.
Festival: www.sofiaiff.com

Guadalajara (Mexico, March 7-14, 2008).
Prize: The Path (El camino) by Ishtar Yasin (Costa Rica, France, 2008, first feature).
Jury: Klaus Eder, Germany (www.fipresci.org), Stephanie Zacharek, USA ("Salon.com"), Cristina Venegas, Colombia/USA (www.filmandmedia.ucsb.edu), Annemaria Meier, Mexico ("Público Milenio").
Print source: Wide Management, 42 bis rue de Lourmel, F 750155 Paris, France, T +33 (1) 5395 0464, wide@widemanagement.com
Festival: www.guadalajaracinemafest.com

Thessaloniki (Greece, Documentary Film Festival "Images of the 21st Century", March 7-16, 2008).
Prize, International Competition: Be Like Others by Tanaz Eshaghian (Canada/USA/UK/Iran, 2008). Prize, Greek Competition: The Lovers From Axos (Oi erastes tis Axou) by Nicos Ligouris (Greece, 2007).
Jury: Michel Euvrard, Canada, president ("Séquences"), Alex Leo Serban, Romania, guest member, Caroline M. Buck, Germany ("Neues Deutschland"), Matti Rämö, Finland ("Ylioppilaslehti", "Yleisradio", "Image"), Vassilis Kehagias, Greece ("Exostis", "TO Thema").
Print sources. Be Like Others: World Sales: Steven Beer, beers@btlaw.com, T +1 (212) 801 9294. Production: Forties B LLC, USA, T +1 (917) 449 8371, and Necessary Illusions Productions, Canada, pw@necessaryillusions.ca (Peter Wintonick). Co-production: ITVS International, USA and BBC, UK. — The Lovers From Axos: World Sales: Nicos Ligouris FilmProduktion, Germany, T=F +49 (30) 8812 844, wil.lig@gmx.de. Production: Nicos Ligouris FilmProduktion, Germany and  ERT SA / Hellenic Broadcasting Company, Greece, T +30 (210) 7761192, kzogopoulos@ert.gr. Co-production: Jost Hering Filme.
Festival: www.filmfestival.gr

top

Hong Kong (Hong Kong International Film Festival, March 17 — April 6, 2008).
Prize: Wonderful Town by Aditya  Assarat (Thailand, 2007).
Jury: Rui Pedro Tendinha, Portugal ("Noticias Magazine", "TSF"), Kelly L. Yang, Taiwan ("National Education Radio", "Han Broadcasting Network", "Filmism E-paper"), Kinnia Yau, Hong Kong.
Print source: Memento Films, 6 Cité Paradis, F 75010 Paris, France, T +33 (1) 5334 9020, sales@memento-filmes.com
Festival: www.hkiff.org.hk

Toulouse (France, Rencontres Cinémas d'Amérique Latine, March 28 — April 6, 2008).
Prize: Cochochi by Israel Cárdenas & Laura Amelia Guzmán (Mexico, 2007).
Jury: Pamela Bienzóbas, France/Chile ("Cine Mabuse", "Diario La Tercera"), Paulo Pecora, Argentina ("TELAM", "Haciendo Cine", "Babia"), Tadeusz Szczepanski, Poland ("Kino", "Polish Radio").
Print source: Ondamax Films, 1225 Alton Road, 33139 Miami Beach, USA, T +1 (305) 535 3577, F +1 (305) 215 2221.
Festival: cinelatino.free.fr

Wiesbaden (Germany, goEast — Festival of Central and Eastern European Film, April 9-15, 2008).
Prize: Magnus by by Kadri Kõusaar (Estonia/Great Britain 2007).
Jury: Jan Olszewski, Poland ("Kino", "Polish Broadcasting"), Annika Koppel, Estland ("Eesti Päevaleht", "Eesti Ekspress TV nädal"), Ralf Schenk, Germany ("Berliner Zeitung", "Filmdienst").
Print source: Onoma International, 4 rue de Miromesnil, F 75008 Paris, T +33 (1) 5818 3490, fabien.westhoff@onomainternational.com
Festival: www.filmfestival-goeast.de

top

Istanbul (Turkey, April 5-20, 2008).
Prize, International Competition: Ben X by Nic Balthazar (Belgium, 2007). Prize, Turkish Competition: Summer Book (Tatil Kitabi) by Seyfi Teoman (Turkey, 2007).
Jury: Kirill Kazlogov, Russia, president ("Moskovskaya Pravda", "Kompania", "Movie Cult") (Kultura TV weekly), Madhu Eravankara, India ("The Hindu", "Chitrabhumi", "Ora"), André Waardenburg, The Netherlands ("Skrien", "NRC Handelsblad"), Gyözö MÁTYÁS, Hungary ("Kritika", "168 Ora"), Burak Göral, Turkey ("Posta", "DVD Extra"), Necla Algan, Turkey ("Empire Turkey", "Evrensel Kültür, "Yeni Sinema").
Print sources. Ben X: Films Distribution, 34 rue Louvre, F 75001 Paris, France, T +33 (1) 53 10 33 99, F +33 (1) 53 10 33 98, info@filmsdistribution.com. Summer Book: Wide Management, 40 rue Sainte-Anne, F 75002 Paris, France, T +33 (1) 53 95 04 64, F +33 (1) 53 95 04 65, wide@widemanagement.com
Festival: www.iksv.org

Buenos Aires (Argentina, International Festival of Independent Cinema, April 8-20, 2008).
Prize: Ballast (United States, 2008) by Lance Hammer.
Jury: Isaac Leon Frias, Peru, President ("Butaca", "Ventana Indiscreta", "La Primera"), Violeta Kovacsics, Spain ("Go Mag", "Benzina", "Diari De Tarragona", Web Diario "Avui"), Adam Nayman, Canada ("Eye Weekly", "Cinema Scope", "Cineaste", "Film Comment", "Montage", "POV"), Eduardo Russo, Argentina ("El Amante Cine").
Print source: Celluloid Dreams, 2 rue Turgot, F-75009 Paris, info@cellulluloid-dreams.comwww.celluloid-dreams.com
Festival: www.bafici.gov.ar

top

Lecce (Italy, Festival del Cinema Europeo, April 15-20, 2008).
Prize: Hope (Nadzieja) by Stanislaw Mucha (Poland, 2007).
Jury: Thomas Rothschild, Germany (Freelance, Main publications "Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Lydia Maslova, Russia ("Iskusstvo Kino"), Sauro Borelli, Italy ("Il Giornale").
Print source: The Match Factory, Sudermanplatz 2, D-50670 Koeln, Germany, T +49 (221) 973 32 11, F +49 (221) 97 33 29, info@matchfactory.de
Festival: www.europecinefestival.org

Lisbon (Portugal, IndieLisboa, April 24 — May 4, 2008).
Prize: Momma's Man by Azazel Jacobs (USA, 2008).
Jury: Nika Bohinc, Slovenia ("Ekran"), Julia Teichmann, Germany ("Berliner Zeitung", "Filmdienst", "Artechock"), Luis Salvado, Portugal ("Time Out Lisbon", "Sapo", "Noticias Magazine").
Print source: Visit Films, 89 Fifth Ave, Suite 1002, New York, NY 10003, USA, T +1 (718) 312 8210, F +1 (718) 362 4865, info@visitfilms.com 
Festival: www.indielisboa.com

top

Oberhausen (Germany, International Short Film Festival, May 1-6, 2008).
Prize: The Unseen (Nezrimoe) by Pavel Medvedev (Russia, 2007).
Jury: Mark Peranson, Canada ("Cinema Scope"), Anjelika Artyukh, Russia ("Kino Iskusstvo", "Theatrical Saint-Petersbourg", "Panorama TV"), Rüdiger Suchsland, Germany ("Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Kölner Stadtanzeiger", "Münchner Merkur", "Filmdienst", "Deutschlandfunk").
Print source: St. Petersburg Documentary Film Studio, Russia, T +7 (812) 492 0932, spbguide2004@yahoo.com 
Festival: www.kurzfilmtage.de

San Francisco (USA, April 24 — May 8, 2008).
Prize: Ballast by Lance Hammer (USA, 2007). Motivation: "Gradually and assuredly pulls the audience in, without indulging in tricks or shortcuts, and builds to an extraordinarily honest depiction of a difficult relationship." Special Mention: Glasses (Megane) by Naoko Ogigami (Japan, 2007). Motivation: "For the freshness and optimism of the comedy, that glides along at an unexpectedly serene pace."
Jury: George Perry, Great Britain ("The Sunday Times", "BBC Radio 2, 4, Scotland"), Kim Linekin, Canada ("CBC Radio", "The Georgia Straight"), Marco Spagnoli, Italy ("Il giornale dello Spettacolo", "Nick").
Print sources. Ballast: IFC, 11 Penn Plaza, 15th floor, New York, NY 10001, F +1 (646) 273 7250, kakalyka@ifcfilms.com. "Glasses": Nikkatsu Corporation, 3-28-12 Hongo, Bunkyo-ku, 113-0088 Tokyo, Japan, F +81 (3) 5689 1044, iwamoto@nikkatsu.co.jp
Festival: fest08.sffs.org

top top

Ankara (Turkey, Flying Broom International Women's Film Festival, May 8-15, 2008).
Prize: Buddha Collapsed out of Shame (Buda as sharm foru rikht) by Hana Makhmalbaf (Iran, 2007).
Jury: Angelika Kettelhack, Germany ("Neues Deutschland", "Kameramann", "Mallorca Zeitung"), France Hatron, France ("Famille Chrétienne", "Hospitalia", "La Saison Television"), Burcu Aykar Sirin, Turkey ("Total Film Turkey").
Print Source: Wild Bunch, 99 rue de la Verrerie, F 75004 Paris, France, T +33 (1) 53 01 50 20, F +33 (1) 53 01 50 49, wildbunch@exception-wb.com.
Festival: www.ucansupurge.org

Cannes (France, May 14-24, 2008).
Prize, Competition: Delta by Kornel Mundruczo (Hungary, Germany, 2008). Prize, "Un certain regard": Hunger by Steve McQueen (UK, 2008). Prize, Directors' Fortnight: Eldorado by Bouli Lanners (Belgium, France, 2008).
Jury: Howard Feinstein, USA, president ("Filmmaker", "Screen"), Lisa Nesselson, France ("Radio WGBH", "The World"), João Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias"), Mohammed Rouda, Great Britain ("Al Hayat"), Kirill Kazlogov, Russia ("Moskovskaya Pravda", "Kompania", "Movie Cult"), Christian Monggard, Denmark ("Dagbladet Information", "Euroman", "EKKO"), Dana Linssen, The Netherlands ("NRC Handelsblad", "De Filmkrant"), Barbara Lorey de Lacharrière, France ("Junge Welt", "epd Film", "Tip Magazine"), Dinko Tucakovic, Serbia ("NIN"). Secretary: Pamela Bienzóbas, Chile/France.
Print sources. Delta: Proton Cinema LLC, H 1137 Budapest, Pozsonyi út 14, Hungary, T +36 (1) 321 8178, office@protoncinema.hu, www.protoncinema.hu. — Hunger: MK2 Diffusion, MK2, 55 rue Traversière, F 75012 Paris, France, T +33 (1) 44 67 30 00, F +33 (1) 43 41 32 30, sales@mk2.com, www.mk2.com. — Eldorado: Films Distribution, 34 rue du Louvre, F 75001 Paris, France, T +33 (1) 53 10 33 99, F +33 (1) 53 10 33 98, info@filmsdistribution.com, www.filmsdistribution.com.
Festival: www.festival-cannes.org

Cluj (Romania, Transilvania International Film Festival, Cluj-Napoca, May 30 — June 8, 2008).
Prize: Anger (La rabia) by Albertine Carri (Argentine, 2008).
Jury: Elena Adam, France ("RFI – Radio France International", "Etcinematografica"), Alexandra Seitz, Germany ("RAY"), Marian Florian Tutui, Romania ("Cinemagia", "South-East European Times", "Balcanii si Europa").
Print source: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D-82031 Geiselgasteig, Germany, T +49 (89) 649 926 87, F +49 (89) 649 937 20, olaf.aichinger@bavaria-film.de  
Festival: www.tiff.ro

Cracow (International Short Film Festival, Poland, May 30 — June 05, 2008).
Prize: Refrains (Refreny) by Viola Sowa (Poland). Motivation: "The Jury supported its individual expression, original imagination and artistic perspective".
Jury: Ingeborg Bratoeva, Bulgaria ("Kino", "Capital", "Kultura", "RFI"), Tomislav Sakic, Croatia ("Hrvatski Filmski Ljetopis"), Maria Kornatowska, Poland ("Kino", "Film", "Nowy Dziennik").
Print source: Stowarzyszene Tworcow Filmu Animowanego Eksperymentalnego i Video "Studio A", Ul. Zamoyskego 50, 30-523 Krakow, T +48 (12) 2926 286 ext 43, 608 639 071, workshopkrakow@interia.pl
Festival: www.kff.com.pl

Troia (Portugal, International Film Festival Festroia, June 6-15, 2008).
Prize: Mirush (Blodsbånd) by Marius Holst (Norway, 2007).
Jury: Thomas Rothschild, Germany, president (Freelance, Main publication "Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Leo Soesanto, France ("Les Inrockuptibles"), Margit Tönson, Estonia ("Eesti Ekspress", "Eesti Radio"), Laurence Boyce, UK ("Netribtuon.co.uk"), José Miguel Gaspar, Portugal ("Jornal De Notícias").
Print source: Norwegian Film Institute, www.nfi.no. World sales: Nordisk Film International Sales, Mosedalsvej 14, DK-2500 Valby, T +45 361 882 00, contact@nordiskfilm.com
Festival: www.festroia.pt

top

Annecy (International Animated Film Festival, France, June 9-14, 2008).
Prize: She Who Measures (Ona koja mjeri) by Veljko Popovic (Croatia, 2008).
Jury: Nadezhda Marinchevska, Bulgaria ("Kultura", "Kino", "LIK"),
Doris Senn, Switzerland ("Filmbulletin", "Der Landbote"), Avedik Olohadjian, France ("NAM Nouvelles d’Arménie").
Print source: Kenges, Poljana Zdenka Mikine 10, 10000 Zagreb, Croatia, T +385 (1) 375 52 81, Fax +385 (1) 375 63 35, kenges@kenges.hr
Festival: www.annecy.org

Moscow (Russia, June 19-28, 2008).
Prize: Once upon a Time in the Provinces (Odnazhdi v provincii) by Katya Shagalova (Russia, 2008, 35mm, 112 mins).
Jury: Klaus Eder, Germany, President ("Bayerischer Rundfunk", "www.fipresci.org"), Mike Naafs, The Netherlands ("De Filmkrant"), Mahrez Karoui, Tunisia ("SeptiemArt", www.africine.com), Francisco Ferreira, Portugal ("Expresso"), Natalia Primakova, Russia (Freelance). Print source: Katya Shagalova, T +7 (903) 968 5798, shagalova_katya@mail.ru
Festival: www.moscowfilmfestival.ru/eng/

top

Karlovy Vary (Czech Republic, July 4-12, 2008).
Prize: The Karamazov Brothers (Karamazovi) by Petr Zelenka (Czech Republic, 2008).
Jury: Peter Keough, USA, president ("The Boston Phoenix"), Harri Römpötti, Finland ("Helsingin Sanomat"), Antonia Kovacheva, Bulgaria ("Trud", "BG National Radio"), Swapan Ghosh, India ("Prashad Patrika", "Ekpaksha"), Jan Foll, Czech Republic ("Tyden").
Print source: První veřejnoprávní, U Havličkových sadú 7, 120 00Praha 2, Czech Republik, T +420 602 666 676,m kopecky@cestmir.cz, www.cestmir.cz
Festival: www.kviff.com

Jerusalem (Israel, July 10-19, 2008).
Prize: My Marlon And Brando (Gitmek) by Hüseyin Karabey (Turkey/Netherlands/UK/F, 2007).
Jury: Barbara Lorey de Lacharrière, France ("Junge Welt", "epd Film", "Tip Magazine"), Alexander Yanakiev, Bulgaria ("Kultura", "Lik", "Altera"), Gidi Orsher, Israel ("I.D.F. Radio & Internet").
Print source: Insomnia World Sales, 55, rue Bichat, F 75010 Paris, France, T +33 (1) 4249 8764, F +33 (1) 4249 8764, www.insomnia-sales.com
Festival: www.jff.org.il

New Delhi (India, CineFan Festival of Asian and Arab Cinema, July 10-20, 2008).
Prize: Ramchand Pakistani by Mehreen Jabbar (Pakistan 2008), ex aequo with Salt of This Sea (Milih min hadha al bashir) by Annemarie Jacir (Palestine/Belgium/France, 2008).
Jury: Adrienne McKibbins, Australia ("Metro Magazine", "India Link", "Film Buff's Forcast", "India Down Under"), Mohamed Gallaoui, Morocco ("Ciné.ma"), Meena Karnik, India ("Mahanagar", "Marathi").
Print sources. "Ramchand Pakistani": Mehreen Jabbar, Namak Films, 379 Washington Avenue, Suite 7F, Brooklyn, New York 11238, USA, mehreenjabbar@hotmail.com . — "Salt of This Sea": Alliance Lumiere Pvt.Ltd, 6th Floor, Lotus Business Park, Opp Fun Republic, Off Link Road, Andheri (W), Mumbai 400053, India, T +91 (22) 4058 8888.
Festival: www.osians.com/cinefan10/cinefan10.php

top

Zanzibar (July 11-20, 2008).
Prize: Ezra by Newton I. Adauka (Nigeria/France, 2007).
Jury: Nenad Dukic, Serbia ("Radio Beograd", "Filmograf", "RBB"), Raghavendra Mirle, India ("The Hindu", "Deep Focus"), Télesphore MBA BIZO, Cameroun ("Terroir", "Academia Africana", "Cameroon Radio TV").
Print source: Newton Aduaka, 3 rue des Lilas, App. 2209, F 75019 Paris, France.
Festival: www.ziff.or.tz

Yerevan ("Golden Apricot — Yerevan International Film Festival", Armenia, July 13-20, 2008).
Prize: "My Marlon And Brando" (Gitmek) by Hüseyin Karabey (Turkey/Netherlands/UK/F, 2007).
Jury: Sheila Johnston, Great Britain ("The Independent", "Sight and Sound", "Vertigo"), Alin Tasciyan, Turkey ("Milliyet Gazetesi", "Milliyet Art Review"), Siranush Galstyan, Armenia ("AZG", "Cinemart", "Narcis").
Print source: Insomnia World Sales, 55, rue Bichat, F 75010 Paris, France, T +33 (1) 4249 8764, F +33 (1) 4249 8764, www.insomnia-sales.com
Festival: www.gaiff.am

top

Motovun (Croatia, July 28 — August 1, 2008).
Prize: Blind Loves (Slépe Lásky) by Juraj Lehotský (Slovakia, 2008).
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Gábor Böszörményi, Hungary ("Mozinet Magazin"), Stefan Ivancic, Spain ("contrapicado.net").
Print Source: Autlook Films, Peter Jäger, Zieglergasse 75/1, A-1070 Vienna, Austria, T +43 (720) 55 35 70, Fax +43 (720) 55 35 72, peter@autlookfilms.com, www.autlookfilms.com/
Festival: www.motovunfilmfestival.com

Brisbane (Australia, July 31 — August 10, 2008).
Prize: Good Cats (Hao Mao) by Ying Liang (China, 2008).
Jury: Bodo Fründt, Germany ("Süddeutsche Zeitung"), Deb Verhoeven, Australia (www.sensesofcinema.com), Adrian Martin, Australia ("The Age", "Rouge").
Print source: 90 Minutes Film Studio (Production), International Sales: Tianlin, Hong Kong.
Festival: www.stgeorgebiff.com.au/

Locarno (Switzerland, August 6-16, 2008).
Prize: Parque Via von Enrique Rivero (Mexico, 2008).
Jury: Radovan Holub, Czech Republic ("Lidove Noviny", "Reflex"), Emma Gray Munthe, Sweden ("Aftonbladet"), Javier Porta Fouz, Argentina ("El Amante Cine"), Mateusz Werner, Poland ("Dziennik", "Kino"), Nicole Hess, Switzerland ("Filmbulletin", "taz", "Der Standard").
Print source. Production: Una Comunion, Marte 55, col. Guerrero, Del. Cuauhtemoc, 06300 Mexico DF, Mexico, T +52 (55) 55 97 00 36, F +52 (55) 55 83 71 59, paola@unacomunion.com
Festival: www.pardo.ch

top

Sarajevo (Bosnia and Herzegovina, August 15-23, 2008).
Prize: Buick Riviera by Goran Rusinovic (Croatia, Bosnia and Herzegovina, 2008).
Jury: Atilla Dorsay, Turkey ("Sabah"), László Kriston, Hungary ("Magyar Hirlap", "Vox Mozimagazin", "Magyar Marancs", "Mozinet"), Mike Goodridge, USA ("Screen International").
Print source: Propeler Film, SC., Savska 25, 10000 Zagreb, Croatia, T +385 (1) 45 93 692, info@propelerfilm.com, www.propelerfilm.com
Festival: www.sff.ba

Montreal (Canada, World Film Fest, August 21 — September 1, 2008).
Prize: The Tour (Turneja) by Goran Markovic, Serbia 2008).
Jury: Holger Roemers, Germany, president ("Frankfurter Rundschau", "Film-Dienst", "Ray", "StadtRevue", "Cineaste", "Senses of Cinema", "Film International", "Camera Austria"), Eleanor Ringel Cater, USA ("The Atlanta Journal-Constitution"), Miguel Peirotti, Argentina ("La Voz del Interior", "Haciendo Cine", "Cinemanía"), Ossama Rezk, Egypt ("Al-Ahram Al-Massai"), Christina Stojanova, Canada ("KinoKultura"). Print Source: Testament Films, Nebojsina 30/2, 11000 Belgrade, Serbia, T +38 (11) 63 23 43 23, F +38 (1) 11 32 36 215, svetozarc@atelje212.co.yu / Eurovision Fiction-EBU, Nicole Jeanrenaud, EBU-UER, L'Ancienne Route, 17 A CP45, CH1218, Grand-Sarcounneux GE, Suisse.
Festival: www.ffm-montreal.org

Venice (Italy, August 27 — September 6, 2008).
Prize, Competition: Inland (Gabbla) by Tariq Teguia (Algeria). Prize, Horizons: Goodbye Solo by Ramin Bahrani (USA).
Jury: Ronald Bergan, UK, president ("The Guardian", "The Independent", "Greenciné"), Anne de Gaspéri, France ("TSF Radio", "Cinémaya", "Revue de la Cinémathèque de Nice"), Eva af Geijerstam, Sweden ("Dagens Nyheter", Janusz Wróblewski, Poland ("Polityka", "Zycie Warszawy"), Michael Ranze, Germany ("Hamburger Abendblatt", "EPD Film", "Spiegel-Online", "Filmbulletin", "Ray", "Financial Times Deutschland"), Rachael Turk, Australia ("Inside Film", "The Sydney Morning Herald", "British Cinematographer"), Dita Rietuma, Latvia ("Diena"), Gautaman Bhaskaran, India ("Asia Features", "The Hindu", "Lumière Reader", "The Japan Times", "The Seoul Times"), Furio Fossati, Italy ("Corriere Mercantile").
Print sources. "Inland": Neffa Films. "Goodbye Solo": Memento Films International.
Festival: www.labiennale.org

top

Toronto (Canada, September 4-13, 2008).
Prize (Special Presentations): Disgrace by Steve Jacobs (Australia, 2008). Prize (Discovery): Lymelife by Derick Martini (USA, 2008).
Jury: Jonathan Rosenbaum, USA, president ("Chicago Reader"), Nick Roddick, UK ("London Evening Standard", "Sight & Sound"), Elie Castiel, Canada ("Séquences"), Ranjita Biswas, India ("The Hindu", "Deccan Herald", "Trans World Feature Service", "Cinema in India"), Pablo Scholz, Argentina ("Clarin"), Kim Linekin, Canada ("CBC Radio", "The Georgia Straight").
Print sources. "Disgrace": Fortissimo Films (info@fortissimo.nl). "Lymelife": William Morris Independent, T +1 (310) 85 4000.
Festival: www.torontointernationalfilmfestival.ca

Perm (International Documentary Film Festival Flahertiana, Russia, September 5-11, 2008).
Prize: How to Become a Hero by Mladen Maticevic.
Jury: Gorazd Trusnovec, Slovenia ("Delo", "Polet", "Radio Slovenia"), Anne Brunswic, France ("Images de la Culture"), Alexander Kiselev, Russia ("Film").
Festival: www.flahertiana.ru

Riga (Latvia, International Film Forum Arsenals, September 12-21, 2008).
Prizes: International Competition: Andalucia by Alain Gomis (France, 2007), Baltic Section: Vogelfrei by Janis Kalejs, Janis Putnins, Gatis Smits, Anna Viduleja (Latvia 2007).
Jury: Michel Euvrard, Canada, president ("Séquences"), Peter van Bueren, The Netherlands ("Skrien"), Penka Monova, Bulgaria (Radio "Hristo Botev", "Kino", "Kultura", "RFI", "Sega"), Arthur Werner, Germany ("Kontakt-Chance"), Agris Redovičs, Latvia ("Kino Raksti").
Print sources: Andalucia: Coli Films Diffusion, 17, rue de Cheroy, 75017 Paris, France, T +33 14 942 543, colifilms@club-internet.fr www.colifilms.com ; Vogelfrei: Film Angels Studio, Kr Valdemara 33-10a, Riga, LV1010, Latvia, T +370 6733 1921, alise@angels.lv www.angels.lv/vogelfrei.
Festival: www.arsenals.lv

top

Donostia-San Sebastian (Spain, September 18-27, 2008).
Prize: Bullet in the Head (Tiro en la cabeza) by Jaime Rosales (Spain, 2008).
Jury: Sergei Lavrentiev, Russia, president, Stanislav Ulver, Czech Republic, Horacio Bernades, Argentina, Rüdiger Suchsland, Germany, José Enrique Monterde, Spain.
Print source: The Match Factory. Balthazarstrasse 79-81, 50670 Koln, Germany. T +49 221 539 70 950. micel.weber@ matchfactory.de
Festival: www.sansebastianfestival.com

Reykjavik (Iceland, September 25 — October 5, 2008).
Prize: Home (Home) by Ursula Meier (Switzerland, France, Belgium, 2008), presented in the "New Visions" section.
Jury: Shahla Nahid, France ("RFI" — Radio France Internationale), Erik Helmerson, Sweden ("TT Spektra"), Martin Schwarz, Germany ("Zitty").
Production: Box Production, Rue de la Savonnerie 4, CH-1020 Renens, T +41 (21) 312 64 11, F +41 (21) 635 64 69, info@boxproductions.ch. Print source: Memento Films International, 6 Cité Paradis, F-75010 Paris, T+ 33 (1) 53 34 90 20, F +33 (1) 42 47 11 24, sales@memento-films.com, www.memento-films.com
Festival: www.filmfest.is

top

Rio de Janeiro (Brazil, September 25 — October 9, 2008).
Prize: The Headless Woman (La mujer sin cabeza) by Lucrecia Martel (Argentina/France/Spain/Italy, 2008), presented at "Première Latina".
Jury: Diego Brodersen, Argentina, president ("El Amante Cine", "Página/12", "Revista Ñ (Clarín)", Fernando José Palumbo Marengo, Uruguay ("La juventud", "CX36 Centenario", "Siete sobre Siete"), Lidice Varas, Chile ("Mabuse", "La Nación Domingo"), Ivonete Pinto, Brazil, guest member ("Teorema — Critica de Cinema", "ACCIRS News"), Pedro Butcher, Brazil ("Folha de S. Paulo"). Print source: International Sales: Focus Features International, T + 44 (207) 307 1330, www.focusfeatures.com 
Festival: www.festivaldorio.com.br

Pusan (Korea, October 2-10, 2008).
Prize: Jalainur (Jalainur) by Ye Zhao (China), presented in the "New Currents" secrtion.
Jury: Elise Domenach, France, president ("Positif", "Esprit"), Hynek Pallas, Sweden ("Svenska Dagbladet", "Ingmar", "BON", "Minaret", "Monopol"), Dubravka Lakic, Serbia ("Politika", "Slobodna Bosna", "Pobjeda"), Bitopan Borborah, India ("Assam Tribune", "The Eclectic", "Goriyashi"), Kang Ho Shin, Korea.
Print source, production company: Tianlin Film Limited, #9 Chaoyang Park West Road, Beijing, 10026 China.
Festival: www.piff.org

top

Pécs (Moveast — International Film Festival Pécs, Hungary, October 7-14, 2008).
Prize: At the River (U reki) by Eva Neyman (Ukraine, 2007), shown in competition.
Jury: Thomas Rothschild, Germany (Freelance), Viliam Jablonicky, Slovak Republik ("Kino-Ikon", "Teleplus"), Julia Váradi, Hungary ("Klubrádió").
Print source: Odessa Film Studio, 33, French Boulevard, Odessa, 65044, Ukraine, T +38 (48) 233-9525, F +38 (48) 233-9511, office@odesafilm.net, www.odesafilm.net
Festival: www.filmunnep.hu/eindex.html

Oslo (Films from the South, Norway, October 9-19, 2008).
Prize: 24 City (Er shi si cheng ji) by Jia Zang ke (Hong Kong, China, Japan, 2008), presented in the "New Directions" series.
Jury: Marina Kostova, Macedonia ("Vest Daily Newspaper"), Hubert Niogret, France ("Positif"), Vegard Larsen, Norway ("Dagbladet").
Print source: MK2, Paris,  distribution@mk2.com
Festival: www.filmfrasor.no

Warsaw (Poland, October 10-19, 2008).
Prize: The Investigator (A Nyomozó) by Attila Gigor (Hungary, 2008), presented in competition.
Jury: Laurence Boyce, UK ("Netribution.co.uk", "Film and Festival Magazine"), Olga Markova, Bulgaria ("Duma", "Standard", "Kino"), Mihai Fulger, Romania ("Observator Cultural", "HotNews", "Cultura").
Print source: Trust Film Sales, Filmbyen 12, DK-2650 Hvidovre, Denmark, T +45 36 86 87 88, F +45 366 77 44 48, post@trust-film.dk
Festival: www.wff.pl

top

Athens (Panorama of European Cinema, Greece, October 13-21, 2008).
Prize: Four Nights with Anna (Cztery noce z Anna) by Jerzy Skolimovski (Poland, 2008).
Jury: Marina Drozdova, Russia ("Film", "Vremja Novostei"), Nadezhda Marinchevska, Bulgaria ("Kultura", "Kino", "LIK"), Theodoros Soumas, Greece ("Almanak 2008", www.cinephilia.gr)
Print source: Les Films du Losange, 22, av. Pierre 1er de Serbie, F 75116 Paris, France, T +33 (44) 43 87 24, info@filmsdulosange.fr, www.filmsdulosange.fr
Festival: www.panoramafest.com

Haifa (Israel, October 14-21, 2008).
Prize: The Desert Within (Desierto Adentro) by Rodrigo Pla (Mexico 2008).
Jury: Jacob Jensen, Denmark ("Berlingske Tidende"), Maria Kornatowska, Poland ("Kino", "Film", "Nowy Dziennik"), Yael Shuv, Israel.
Print source: Imcine, Mexico City.
Festival: www.haifaff.co.il

London (UK, October 15-30, 2008).
Prize: Three Blind Mice by Australian director Matthew Newton.
 Jury: Leo Soesanto, France ("Les Inrockuptibles"), Esin Kucuktepepinar, Turkey ("Sabah-Gunaydin", "Milliyet Sanat"), Richard Mowe, Scotland (Freelance).
Print source —
International Sales: Odin's Eye Entertainment, c/o Motion Pictures Pty Ltd, Unit 11 (FSA=24) Building 103, Fox Studios Australia, Driver Avenue, Moore Park,  1363 NSW Australia, michael@odinseyeent.com
Festival: www.lff.org.uk

Vienna (Viennale, Austria, October 17-29, 2008).
Prize: Our Beloved Month of August (Aquele querido mès de agosto) by Miguel Gomes (Portugal, 2008).
Jury: Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Norman Wilner, Canada (Metro Newspapers), Neil Young, United Kingdom ("The Hollywood Reporter", "Tribune", "Jigsaw Lounge"), Markus Keuschnigg, Austria ("Die Presse, "FM4").
Print source: O som e a fúria, Rua da Sociedade Farmacêutica, 40 - 3 Esq, 1150-340 Lissabon, Portugal, sales.furia@netcabo.pt
Festival: www.viennale.at

Kiev (Molodist — Kiev International Film Festival, October 18-26, 2008).
Prize: Versailles (Versailles) by Pierre Schöller (France, 2008), presented in competition.
Jury: Thomas Taborsky, Austria ("allesfilm.com"), Dimitar Kabaivanov, Bulgaria ("Radio NET", "Kino"), France Hatron, France (Freelance).
Print source: Les Films Pelleas, 25, rue Michel le Comte, F 75003 Paris, T +33 (1) 42 74 31 00, F +33 (1) 42 74 41 00, juliette@pelleas.fr
Festival: www.molodist.com

Valladolid (Spain, October 24 — November 1, 2008).
Prize: The Window (La ventana) by Carlos Sorin (Argentina, Spain, 2008).
Jury: Leopoldo Muñoz, Chile ("Las Últimas Noticias", www.mabuse.cl), Furio Fossati, Italy ("Corriere Mercantile"), Maya Dimitrova, Bulgaria ("RFI", "Kino", "Problemi na Izkustvoto"), Lotfi Ben Khelifa, Tunisia ("L'Expert"), Antonio Santamarina, Spain ("Cahiers du Cinema Espana").
Print source — World Sales: Wanda Visión. Av. Europa 16, chalet 1, E 28224 Pozuelo de Alarcón, Madrid, T 913528376, F 913528371.
Festival: www.seminci.com

Geneva (Cinéma Tous Ecrans — Festival International du Film et de la Télévision, Switzerland, October 27 — November 2, 2008).
Prize: Frozen River by Courtney Hunt (USA, 2008).
Jury: Helmut Merker, Germany ("WDR", "Tageszeitung", "Steadycam", "epd-Film"), György Kárpáti, Hungary ("Cinema Magazin", "Mozinet Magazin", "Film.hu online",  "Mozizóna"), Irene Genhart, Switzerland (freelance). Print source: Xenix Filmdistribution, T +41 44 296 50 40, distribution@xenix.ch
Festival: www.cinema-tout-ecran.ch

Leipzig (International Festival for Documentary and Animated Film, Germany, October 27 — November 2, 2008).
Prize: Oblivion (El Olvido) by Heddy Honigmann (The Netherlands, Germany, 2008), presented in the International Competition.
Jury: Adina Emilia Bradeanu, Romania ("Observator Cultural", "DOX"), Jean-Max Mejean, France ("Jeune Cinéma MediaMorphoses"), Kay Hoffmann, Germany ("Film & TV Kameramann", "Filmecho/Filmwoche").
Print source: Cobos Films, Nicolaas Witsenkade 18, 1017 ZS Amsterdam, The Netherlands, www.cobosfilms.nl
Festival: www.dok-leipzig.de

Mannheim-Heidelberg (Germany, November 6-16, 2008).
Prize: Borderline by Lyne Charlebois (Canada, 2008).
Jury: Leo Soesanto, France, president ("Les Inrockuptibles", "Trois Couleurs"), Miroslaw Przylipiak, Poland ("Kino"), K.N.T. Sastry, India ("Minaret City", "Frontline", "Screen"), Nils Gjerstad, Norway ("Sunnmorsposten", "Film magasinet", "Dagbladet", "Dagbladet nett"), Susanne Schütz, Deutschland ("Die Rheinpfalz").
Print Source: MAX Films, 1751, rue Richardson, Bureau 2.102, Montreal, Québec, Canada H3K 1G6, T +1 (514) 282 8444, info@maxfilms.ca, international@maxfilms.ca
Festival: www.mannheim-filmfestival.com

top

Mar del Plata (Argentina, November 6-16, 2008).
Prize: La Tigra, Chaco by Federico Godfrid and Juan Sasiaín (Argentina, 2008).
Jury: Jean-Christophe Berjon, France ("Fiches du2 Cinéma", "Le Cercle", Cannes "Critics' Week"), Ivonete Pinto, Brazil ("Teorema — Critica de Cinema", "ACCIRS News"), Eduardo Antin (Quintin), Argentina ("La Lectora Provisoria", "Otroscines.com").
Print source: Ignacio Rey at Sudestada Cine, T +54 (11) 4702 8156, Cell +54 (911) 6704 0627, F +54 (11) 4963 5955, info@sudestadacine.com
Festival: www.mardelplatafilmfest.com

Cottbus (Germany, Festival of East European Cinema, November 11-16, 2008).
Prize: Wild Field (Dikoje Polje) by Mikhail Kalatozishvili (Russia, 2008), presented in the Feature Film Competition.
Jury: Eero Tammi, Finland, president ("Filmihullu", "The Finnish News Agency (STT)"), Dragan Jovicevic, Serbia ("Danas", "Filmograf", "Elle"), Boris Tuch, Estonia ("Den za Dniom", "Teater, Muusika, Kino"), Inga Perkone-Redovica, Latvia ("Kino Raksti"), Bettina Schuler, Germany ("Ray", "Intro", "Stadt Revue", "Schnitt").
Print Source: Intercinema, Raissa Fomina, Druzhinnikovskaya 15, off. 305, RU 123242 Moscow, T +7 (499) 250 9052, F +7 (499) 255 9053, post@intercin.ru, www.intercinema.ru
Festival: www.filmfestivalcottbus.de

Ljubljana (Slovenia, November 12-23, 2008).
Prize: Ballast by Lance Hamer (USA, 2008).
Jury: Maja Bogojevic, Montenegro ("Monitor", "Zinec", "Vijesti"), Vladan Petkovic, Serbia ("Screen International"), Nadir Öperli, Turkey ("Altyazi", "sinema.com").
Print source: Celluloid Dreams, 2 rue Turgot, F-75009 Paris, T +33 (1) 49 70 03 70, F +33 (1) 49 70 03 71, info@cellulluloid-dreams.comwww.celluloid-dreams.com
Festival: www.liffe.si

top

Thessaloniki (Greece, November 14-23, 2008).
Prize, International Competition: I'm Gonna Explode (Voy a explotar) by Gerardo Naranjo (Mexico, 2008). Prize, Greek Films / Feature Films: Well Kept Secrets — Athanassia (Kala krymmena mystika, Athanasia) by Panos Karkanevatos (Greece, USA, The Netherlands, Belgium, 2008).
Jury: Günter H. Jekubzik, Germany, president ("Filmdienst", "Aachener Zeitung"), Andrzej Bokuwiecki, Poland ("Kamera", "Zycie Warszawy"), Margit Tönson, Estonia ("Eesti Ekspress"), Olga Markova, Bulgaria ("Duma", "Standard", "Kino"), Nicos Kourmoulis, Greece ("Ependytis").
Print sources. I'm Gonna Explode: World Sales: Elle Driver, France, T +33 (1) 5643 4870, F +33 (1) 69947 9810, eva@elledriver.eu. — Well Kept Secrets — Athanassia": World Sales: Vergi Film Productions, Greece, T +30 (210) 6561 330, F +30 (210) 6561 333, panos2k@otenet.gr.
Festival: www.filmfestival.gr

Cairo (Egypt, November 18-28, 2008).
Prize: Return to Hansala (Retorno a Hansala) by Chus Gutierrez (Spain, 2008), presented in the interntional competition for long feature films.
Jury: Magda Mihailescu, Romania, president ("Cultura", "Adevarul Literar", "Radio Romana Cultural"), Alexander Kisselev, Russia ("Film"), Magali Van Reeth, France ("Signis Medias"), Suncica Unevska, Macedonia ("Utrinski Vesnik", "Kinopis", "Kulturen Zivot", "Blesok"), Ahmad Al Hadary, Egypt ("Al Qahera", "Le Progrés Egyptien").
Print source. Production: Maestranza Films, C/Raso  nr.6, 2 plt. (Hytasa), E 41006 Sevilla, Spain, T +34 (954) 21 06 17, F +34 (954) 22 32 38, mastranza@maestranzafilms.com
Festival: www.cairofilmfest.com

Gijón (Spain, November 20-29, 2008).
Prize: Una semana solos by Celina Murga (Argentina, 2008).
Jury: Rüdiger Suchsland, Germany ("FAZ — Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Filmdienst"), Maja Volk, Serbia ("Filmograf", "Zbornik FDU"), Joan Millaret Valls, Spain ("Diari d'Igualada", "Area visual").
Print source: Tresmilmundos Cine, Paraguay 4646, 1'6', 1425 Buenos Aires, Argentina, T/F: +54 (11) 4775 1614,
Email tresmilmundoscine@arnet.com.ar, juanvillegas@gmail.com.
Festival: www.gijonfilmfestival.com

top

Stockholm (Sweden, November 20-30, 2008).
Prize: Better Things by Duane Hopkins (UK, 2008), presented in the competition program.
Jury: Elin Larsson, Sweden, Jan Olszewski, Poland ("Kino", "Polish Broadcasting"), Anjelika Artyukh, Russia ("Kino Iskusstvo", "Theatrical Saint-Petersbourg", "Panorama TV").
Print source, International Sales: Celluloid Dreams, 2, rue Turgot, F 750 09 Paris, France, T + 33 (1) 49 70 03 70, F + 33 (1) 49 70 03 71, info@celluloid-dreams.com, www.celluloid-dreams.com
Festival: www.filmfestivalen.se

Torino (Italy, November 21-29, 2008).
Prize: Tony Manero by Pablo Larrain (Chile, Brazil, 2008), shown in the Feature Film Competition.
Jury: Ronald Bergan, UK, president ("The Guardian", "The Independent", "Greenciné"), Sergey Anashkin, Russia ("Iskusstvo Kino"), Christian Monggard, Denmark ("Dagbladet Information", "Euroman", "EKKO"), Mahrez Karoui, Tunisia ("SeptiemArt", "www.africine.com), Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia").
Print source. Production: Fabula and Prodigital. Distribution: Ripley's Film. World Sales: Funny Balloons (France) T +33 (1) 4013 0584, pdanner@funny-balloons.com, www.funny-balloons.com
Festival: www.torinofilmfest.org

Bratislava (Slovakia, November 28 — December 5, 2008).
Prize: Under the Bombs (Sous les bombes) by Philippe Aractingi (Lebanon, France, UK, Belgium, 2007), shown in the International Competition of First and Second Feature Films.
Jury: Thomas Rothschild, Germany, president (Freelance, main publications "Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Dejan Petrovic, Serbia ("Radio Belgrade", "Status", "Vecernje Novosti", "Novi Filmograf"), Bálint Szalóky, Hungary ("Mozinet Magazin"), Mustafa Görgün, Turkey ("Esquire"), Ladislav Volko, Slovak Republic ("Film.Sk", Radio).
Print source: Memento Films International, Memento Films, 6 Cite Paradis, F 75010 Paris, France, T +33 (1) 5334 9020, sales@memento-filmes.com
Festival: www.iffbratislava.sk

top

Tallinn (Black Nights Film Festival, Estonia, November 28 — December 6, 2008).
Prize: The Kings of the Time (Aja meistrid) by Mait Laas (Estonia, 2008), shown in the Baltic competition.
Jury: Margret Köhler, Germany ("Blickpunkt Film", "Film-Dienst", "Abendzeitung"), Blagoja Kunovski, Macedonia ("MRTV", "Radio Skopje", "Kinopis”, "Forum”, "Film Art, "Film Spectar"), Andres Laasik, Estonia ("Eesti Päevaleht").
Print source: Nukufilm, Nine 11, 10414 Tallinn, Estonia, T=F +372 6414 307, nukufilm@nukufilm.ee
Festival: www.poff.ee

Taipei (Taiwan, Golden Horse Awards, December 1-7, 2008).
Prize: Parking (Ting Che) by Chung Mong-hong (Taiwan, 2008), the opening film of the festival.
Jury: Hubert Niogret, France ("Positif"), Philip Yung Tsz Kwong, Hong Kong, Ru-Shou Robert Chen, Taiwan.
Print source: Cream Film Production, Sec.5, Minsheng E Road, Songshan district, Taipei City, 105, Taiwan, T +886 (2) 23766 8610, sctseng@cc.ncu.edu.tw, www.creamfilm.coim.tw
Festival: www.goldenhorse.org.tw

Havana (Cuba, December 2-12, 2008).
Prize: Anger (La rabia) by Albertina Carri (Argentina, 2008).
Jury: Wolfgang Hamdorf, Germany, president ("film-dienst", "Deutschland Radio RBB", "Die Welt", "Archivos"), Xavier-Daniel, Spain (Freelance), Diego Gustavo Trerotola, Argentina ("El Amante Cine", "Pagina 12"), Lucy Virgen, Mexico ("Radio Universidad", "Revista Luvina"), Mayra Alvarez, Cuba ("Cartelera de Cine y Video", "www.cmbfjazz.cu").
Print source. Production: Matanza Cine S.R.L., Buenos Aires, agustina@matanzacine.com.ar. Sales: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D-82031 Geiselgasteig, Germany, T +49 (89) 649 926 87, F +49 (89) 649 937 20, olaf.aichinger@bavaria-film.de
Festival: www.habanafilmfestival.com

top

Dubai (United Arab Emirates, December 11-18, 2008).
Prize: Masquerades (Mascarades) by Lyes Salem (Algeria, 2008), presented in the Muhr Arabic Feature Competition.
Jury: Jean Roy, France, president ("L'Humanité"), Rui Tendinha, Portugal ("Noticias Magazine", "TSF"), Latika Padgaonkar, India ("Asian Age"), Mahmoud Jemni, Tunis ("7éme Art", "La Vie Culturelle", "Radio Culturelle", "Africiné"), Hussein Bayoumy Hassan, Egypt ("El-Qahera", "El-Fonon", "Film Realm").
Print source: Dharamsala, 13 rue Etienne-Marcel, F 75001 Paris, France, T + 33 (1) 55 04 84 00, F + 33 (1) 40 13 05 55, dharamsala@dharamsala.fr
Festival: www.dubaifilmfest.com

Kerala (International Film Festival of Kerala, India, organized by the Kerala State Chalachitra Academy, December 12-19, 2008).
Prize, Malayalam Cinema Today: Lucky Red Seeds (Manjadikkuru) by Anjali Menon (India, 2008). Prize, Competition Section: Postcards from Leningrad (Postales de Leningrado) by Mariana Rondón (Venezuela, 2007).
Jury: Chris Fujiwara, USA ("Undercurrent", www.insanemute.com), Barbara Lorey de Lacharrière, France ("Junge Welt", "epd Film", "Tip Magazine"), Manoj Barpujari, India ("Dainik Agradoot", "The Assam Tribune", "Dainik Suprabhat", "Agradoot", "Gariyoshi").
Print sources. "Lucky Red Seeds": Anjali Menon, Little Films Office, #4, 4th Floor, c/o Smart Consultants Behramji Mansion, Sir PM Road, Fort, Mumbai, IN 400001 India, am@littlefilmsindia.com — "Postcards from Leningrad": apinto@cnac.gob.ve, Film Festival Coordinator, Centro Nacional Autonomo de Cinematografia, Calle Los Laboratories Con Av. Francisco Miranda, Centro Empresarial Quorum, Piso 1, Ofic. 1-F, 1-G,, 1-H Los Ruiced 1071 Caracas, Venezuela.
Festival: www.keralafilm.com

top

 

all awards

Festival Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000

Special Awards
Bullet 2011
bullet. 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000