Fipresci Home the international federation of film critics  
  about us | festival reports | awards | undercurrent   contact | site map 
home > awards > festival awards 2007

Festival Awards
are presented
at a series of
international festivals.

Special Awards
present
our best choices
of the year.

 

regulations

Regulations
of the International Critics' Prize

 

festival awards 2007

choose a festival

The Festivals

Palm Springs (USA, January 4-15, 2007)
From almost all the national submissions to the Academy Award for the Best Foreign Language Film, FIPRESCI elected its first special award of the year: the Best Foreign Language Film of 2006. Details of this special prize: arrow.

Tromsö (Norway, January 16-21, 2007)
Prize: Still Life (Sanxia haoren) by Jia Zhang-Ke (China, 2006).
Jury: Julia Khomiakova, Russia ("Ekran I stsena"), Tibor Hirsch, Hungary ("Filmvilág", "Népszabadság"), Odd Vaagland, Norway ("Agderposten").
Print source: NonStop Entertainment, Döbelnsgatan 24, S 113 52 Stockholm, Sweden, T +46 (8) 673 99 85, info@nonstopentertainment.com, www.nonstopentertainment.com
Festival: www.tiff.no

top

Rotterdam (The Netherlands, January 24 February 4, 2007)
Prize: Yo by Rafa Cortés (Spain, 2007).
Jury: Pamela Biénzobas, Chile, president ("Revista de cine Mabuse", "Revista Cosas"), Alexis Tioseco, Philippines, guest member (Editor-in-Chief of www.criticine.com), Ayman Youssef, Egypt ("Al-Hayat", "Al-kawakeb", "Jaridat Al-Fonoon", "Al-Arabi"), Tomislav Kurelec, Croatia ("Vijenac", "Hrvatski filmski ljetopis", "HRT / Croatian Television"), Karin Wolfs, The Netherlands ("De Filmkrant").
Print source: Rezo Films International, T+ 33 (1) 42 46 46 30, F + 33 (1) 42 46 40 82, 29 Rue du Faubourg Poissonnière, F 75009 Paris, France, www.rezofilms.com. Sales: Sébastien Chesneau; Festivals: Nathalie Jeung
Festival: www.filmfestivalrotterdam.com

Göteborg (Sweden, January 26 - February 5, 2007)
Prize: The Bothersome Man (Den Brysomme Mannen) by Jens Lien (Norway, 2006).
Jury: Marco Spagnoli, Italy ("Giornale dello Spettacolo", "Primissima", "Nick, Vivilcinema", "Cinema.it", "Cinema & Video", "New Age", "Acid Jazz"), Francisco Ferreira, Portugal ("Expresso"), Roger Wilson, Sweden ("Sveriges Radio").
Print source: Production: Tordenfilm AS , Marstrandgt. 9, N-0566 Oslo, T +47 22 38 90 00, F +47 22 38 90 01, info@tordenfilm.no, www.tordenfilm.no. International sales: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D 80231 Geiselgasteig, Germany, T +49 (89) 64 99 36 87, F +49 (89) 64 99 37 20, thorsten.ritter@bavaria-film.de
Festival: www.goteborg.filmfestival.org

top

Berlin (Germany, February 8-18, 2007).
Prize, Competitive Section: I Served The King of England (Obsluhoval jsem anglického krále) by Jirí Menzel (Czech Republic, 2007). — Prize, Panorama: Takva — A Man's Fear of God (Takva) by Özer Kiziltan (Turkey, 2006). — Prize, Forum: Hounds (Jagdhunde) by Ann-Kristin Reyels (Germany, 2007).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil, president ("Cinemais", "Rioartes/Tribuna"), Phillip Bergson, UK ("BBC World Service Radio", "Euromovies International", "Filmfestivals.com"), Heike Hurst, France ("Le Monde Libertaire", "Radio Libertaire", "Jeune Cinema"). Salome Kikaleishvili, Georgia ("Cinema", "Tsxeli Shokoladi"), Jürgen Kiontke, Germany ("Jungle World"), Dana Linssen, The Netherlands ("NRC Handelsblad", "De Filmkrant"), Jerzy Plazewski, Poland  ("Kino"), Rüdiger Suchsland, Germany (Freelance), Dinko Tucakovic, Serbia ("Kinoteka Review", "B92"). Secetary: Angelika Kettelhack, Germany.
Print sources. I Served The King of England: AQS A.S., Na Klikovce 7, CZ 14000 Praha 4, T +42 (724) 34 74 47, F +42 (221) 43 61 05, andrea.metcalfe@aqs.cz. — Takva — A Man's Fear of God: The Match Factory GmbH, Sudermanplatz 2, D -50670 Köln, T +49 (221) 292 10 20, F +49 (221) 292 10 210, festivals@matchfactory.de. — Hounds: mdc int GmbH, Schillerstraße 7a, D - 10625 Berlin, T +49 (30) 264 97 900, F +49 (30) 264 97 910, info@mdc-int.de 
Festival: www.berlinale.de

Mexico City (Mexico, February 21 — March 4, 2007).
At the "Mexico City International Contemporary Film Festival", our jury focused on documentaries.
Prize (International Documentary Competition): Copacabana by Martín Rejtman (Argentina, 2007). — Prize (Mexico Digital Documentary Section): Ser isla by Eun-hee Ihm (México, 2006).
Jury: Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Robert Koehler, USA ("Variety", "Cinema Scope"), Petra Castell, Germany ("rbb-Kulturradio").
Print Sources: Copacabana Ruda Cine, Av. Córdoba 1485 Piso 5to. C1055AAE Buenos Aires, Argentina, T +54 (11) 4812 1244, ruda@rudacine.com.ar. — Ser isla: Eun-hee Ihm, eunhee@intranet.com.mx
Festival: www.ficco.com.mx

top

Adelaide (Australia, February 22 — March 4, 2007).
Prize: Dry Season (Daratt) by by Mahamat-Saleh Haroun (France/Belgium/Chad/Austria, 2006).
Jury: Barbara Lorey, France (Freelance), Kirill Razlogov, Russia ("Moskovskaya Pravda",   "Movie Cult", "Kompania"), Peter Krausz, Australia ("3CR Melbourne Radio", "3KND", "Independent Education", "Australian Screen Education", "Metro").
Print Source: Pyramide International, 5 rue du Chevalier de Saint-George, F 75008 Paris, France, T +33 (1) 42 96 02 20, F +33 (1) 40 20 05 51, www.pyramidefilms.com 
Festival: www.adelaidefilmfestival.org

Sofia (Bulgaria, March 1-11, 2007).
Prize: Four Minutes (Vier Minuten) by Chris Kraus (Germany, 2006).
Jury: Leif Joley, Sweden ("Skanska Dagbladet"), Tadeusz Szczepanski, Poland ("Kino", "Polish Radio"), Ludmila Diakova, Bulgaria ("Kino", "Radio Christo Botev", "Kultura").
Print source: Beta Film, Gruenwalder Weg 28d, D 82041 Oberhaching, Germany, T +49 (89) 6734 6980, F +49 (89) 6734 69888, beta@betacinema.com.
Festival: www.sofiaiff.com

top

Miami (USA, March 2-11, 2007).
Prize: Red Road by Andrea Arnold (UK, 2006).
Jury: Josefina Sartora, Argentina (www.cineismo.com, Le Monde Diplomatique), Peter Keough, USA ("Boston Phoenix", Blog "Outside the Frame" thephoenix.com), Sheila Johnston, UK ("Evening Standard", "Daily Telegraph").
Print source: Red Road Films Ltd, Film City Glasgow, 4 Summertown Road, Glasgow G51 2LY, UK, T +44 (141) 445 0400, carrie@sigmafilms.com
Festival: www.miamifilmfestival.com

Mumbai (India, Feature Film Festival, March 8-15, 2007).
Prize: The Fortunate One (Sonam) by Ahsan Muzid (India, 2006).
Jury: João Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias"), Steve Ayorinde, Nigeria ("The Punch"), Bitopan Borborah, India ("The Assam Tribune", "Dainik Asom", "Goriyoshi").
Print Source: Garima Films, Garima Palace, H B Road, Kamarpatty, Guwahati, Assam-781001, India, T +91 (986) 4030 132, F +91 (361) 2606 828, ashokjhuria@yahoo.co.in, archana_ahsan@yahoo.co.in, www.sonam.net.tv
Festival: www.iff-mumbai.org

Mar del Plata (Argentina, March 8-18, 2007).
Prize: M by Nicolás Prividera (Argentina, 2007), presented in the Latin American Competition.
Jury: Bence Nanay, Hungary ("Filmvilág", "filmfestivals.com"), Jorge Jellinek, Uruguay ("Tiempos del Mundo"), Pablo Suarez, Argentina ("The Buenos Aires Herald").
Print source: Pablo Ratto (Producer), pablo@trivialmedia.com.ar, www.trivialmedia.com.ar
Festival: www.mardelplatafilmfest.com

top

Thessaloniki (Greece, International Documentary Film Festival "Images of the 21st Century", March 16-24, 2007).
Prize, "Recordings of Memory" section: Souvenirs (Suvenirim) by Shahar Cohen and Halil Efrat (Israel, 2006). Prize, Greek Film, "Human Rights" section: Secrets and Lies (Mystika kai schemata) by Stavros Stagos (Greece, 2006).
Jury: Thomas Rothschild, Germany, president ("Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Lars Movin, Denmark, Sasa Radojevic, Serbia-Montenegro ("BLIC"), Paulo Portugal, Portugal ("Correio Da Manhã"), Demosthenes Xifilinos, Greece ("Exostis", "Epiloges").
Print sources. Souvenirs: Cinephil, Israel ((Philippa Kowarsky), www.cinephil.co.il. Secrets and Lies: EKK/Greek Film Center, www.gfc.gr
Festival: www.filmfestival.gr

Toulouse (France, Rencontres Cinémas d'Amérique Latine, March 16-25, 2007).
Prize: La marea by Diego Martinez Vignatti (Argentina, 2006).
Jury: Joan Millaret Valls, Spain ("Gran Angular — Radio Ciutat Vella 100'4 FM), Dana Duma, Romania ("Contemporanul", "Caiete Critice"), Lotfi Ben Khalifa, Tunisia ("Le Temps").
Print source: Films Distribution, 20, Rue Saint-Augustin, F 75002 Paris, France, T +33 (1) 5210 3399, info@filmdistribution@com
Festival: cinelatino.free.fr

Fribourg (Switzerland, March 18-25, 2007).
Prize: The Drowned Man (Le cercle des noyés) by Pierre-Yves Vandeweerd (Belgium, 2006).
Jury: Pamela Biénzobas, Chile, president ("Revista de cine Mabuse", "Revista Cosas", "Diario La Tercera"), Pradip Biswas, India ("The Indian Express", "The Financial Express", "Screen"), Hassen Euchi, Tunisia ("Chourouk", www.africine.org, "Le cinéphile", "Septième Art"), Sergei Anashkin, Russia ("Iskusstvo Kino").
Print source. Production: Cobra Films, Rue de la Sablonnière, 29, B 1000 Bruxelles, Belgium, T +32 (2) 512 70 07, F +32 (2) 511 38 28, cobrafilms@skynet.be. Sales: GSARA, 26, rue du Marteau, B 1210 Bruxelles, Belgium, T +32 (2) 250 13 10, distribution.disc@gsara.be
Festival: www.fiff.ch

top

Hong Kong (March 20 - April 11, 2007).
Prize: Betelnut (Binglang) by Yang Heng (China, 2006, Beta SP, 112').
Jury: Klaus Eder, Germany ("Bayerischer Rundfunk"), Wen Tien-hsiang, Taiwan, guest member ("China Times", "United Evening News", "World Screen", "GQ"), Grace Mak Yan-yan, Hong Kong.
Print source: Fanhall Films, 2-602, #334, Zhongguancun, Beijing, China, T +86 (10) 8641 0742, F +86 (10) 6265 1640, zhurikun@fanhall.com, www.fanhalll.com
Festival: www.hkiff.org.hk

Guadalajara (Mexico, March 22-30, 2007).
Prize: Alice's House (A casa de Alice) by Chico Teixeira (Brazil, 2007).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil ("Cinemais", "Rioartes/Tribuna"9, Fernando Palumbo, Uruguay ("Semanario siete sobre siete", "Diario La Juventud", "Radio Centenario CX36 AM"), Chiara Arroyo Cella, Spain/Mexico, guest member ("Screen International", "El Pais", "Letras de Cine").
Print source: Superfilmes Cinematográfica, Zita Carvalhosa producer: super@superfilmes.com.br, T + 55 (11) 3031 5522, and Camille Rousselet, cr@widemanagement.com, T + 33 (1) 5395 0464. 
Festival: www.guadalajaracinemafest.com

top

Wiesbaden (Germany, Festival of Central and Eastern European Film — goEast, March 28 — April 4, 2007).
Prize: The Trap (Klopka) by Srdan Golubovic (Serbia, Germany, Hungary, 2007).
Jury: France Hatron, France ("Famille Chretienne"), Dinara Maglakelidze, Georgia ("Anabechdi", "Kaukasische Post"), Sergei Lavrentiev, Russia ("Kultura").
Print source: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D 80231 Geiselgasteig, Germany, T +49 (89) 64 99 36 87, F +49 (89) 64 99 37 20, thorsten.ritter@bavaria-film.de
Festival: www.filmfestival-goeast.de

Istanbul (Turkey, March 31 - April 15, 2007).
Prize, International Competition: The Art Of Crying (Kunsten at graede i kor) by Peter Schønau Fog (Denmark, 2006). — Prize, National Competition (in memory of Onat Kutlar): Destiny (Kader) by Zeki Demirkubuz (Turkey, 2006).
Jury: Miguel Somsen, Portugal, president ("Vogue", "Metro", "Premiere"), Katharina Dockhorn, Germany ("Die Welt", "filmecho"), Nathan D. Lee, USA ("The Village Voice", "Film Comment"), Marina Drozdova, Russia ("Film", "Kultura"), Uygar Sirin, Turkey ("Sinema movie magazine", "DVD Artı"), Cüneyt Cebenoyan, Turkey ("Birgün", "Empire").
Print sources. The Art Of Crying: AB Svensk Filmindustri, Råsundavägen 150, S 169 86 Stockholm,  Sweden, T +46 (8) 680 35 00, F +46 (8) 680 37 83, sfinternational.se, international@sf.seDestiny: Mavi Film, Oba Sokak 11/4, Cihangir-Istanbul, Turkey, T=F +90 (212) 292 71 70, zeki@demirkubuz.com.
Festival: www.iksv.org

top

Buenos Aires (Argentina, BAFICI, April 3-15, 2007).
Prize: The Sugar Curtain (El telón de azúcar) by Camila Guzmán Urzúa (Cuba/France, 2006).
Jury: Scott Foundas, USA, president ("Variety", "L.A. Weekly"), Jorge Andrés Morales Farías, Chile ("Revista Mabuse", "Revista Caras"), Boriana Mateeva, Bulgaria ("Kino", "LIK", Bulgarian National Radio), Miguel Peirotti, Argentina ("La Voz del Interior", "Haciendo Cine", "Cinemanía").
Print Source: Latinofusion, Parque de las Estrellas 2755, Col. Jardines del Bosque, 44510 Guadalajara, Jalisco, Mexico, T +52 (33) 36 47 37 05, +52 (33) 31 23 27 30, F +52 (33) 36 47 34 14.
Festival: www.bafici.gov.ar

Lecce (Italy, Festival of European Cinema, April 17-22, 2007).
Prize: The Art Of Crying (Kunsten at graede i kor) by Peter Schønau Fog (Denmark, 2006).
Jury: Ioanna Papageorgiou, Greece ("Paper", "Cinema" magazine"), Mátyás Gyözö, Hungary ("Kritika", "168 Ora", "Népszabadság"), Marina Senna, Italy ("Rivista del cinematografo", "Cinematografo.it").
Print source: AB Svensk Filmindustri, Råsundavägen 150, S 169 86 Stockholm,  Sweden, T +46 (8) 680 35 00, F +46 (8) 680 37 83, sfinternational.se, international@sf.se
Festival: www.europecinefestival.org

top

Lisbon (Indielisboa, Portugal, April 19-29, 2007).
Prize: Falkenberg Farewell (Farval Falkenberg) by Jesper Ganslandt (Sweden, 2006).
Jury: Janusz Wróblewski, Poland ("Polityka", "Kino"), Stefan Ivancic, Spain ("Contrapicado"), João Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias").
Print source: Swedish Film Institute, P.O. Box 27126, SE-102 52 Stockholm, Sweden, T +46 (8) 665 1208, gunnar.almer@sfi.se.
Festival: www.indielisboa.com

Oberhausen (International Short Film Festival, Germany, May 3-8, 2007).
Prize: To Be Continued (Kramasha) by Amit Dutta (India, 2007, 22', 35mm).
Jury: Jonathan Rosenbaum, USA ("Chicago Reader"), Alexis Tioseco, Philippines (www.criticine.com), Oliver Baumgarten, Germany ("Der Schnitt).
Print source: Film and Television Institute of India (FTII), La College Road, IND-Pune 411004, T +91 (20) 254 318 17, F: +91 (20) 254 310 16, ftii@vsnl.com, www.ftiindia.com
Festival: www.kurzfilmtage.de

top

San Francisco (USA, April 26 — May 10, 2007).
Prize: A Parting Shot (Pas douce) by Jeanne Waltz (France, 2006).
Jury: Gerald M. Peary, USA ("Boston Phoenix"), Alice Shih, Canada ("Fairchild Radio", "CineAction"), Holger Roemers, Germany ("Film-Dienst", "Ray", "StadtRevue", "Cineaste", "Frankfurter Rundschau", "Senses of Cinema").
Print source: Pyramide International, 5 rue du Chevalier de Saint-George, F 75008 Paris, France, T +33 (1) 42 96 02 20, F +33 (1) 40 20 05 51, www.pyramidefilms.com 
Festival: www.sffs.org

Ankara (Turkey, Flying Broom International Women's Film Festival, May 10-20, 2007).
Prize: Faces of a Fig Tree (Ichijiku no kao) by Kaori Momoi (Japan, 2006, color, 94').
Jury: Adina Bradeanu, Romania/UK ("Observator Cultural", "DOX"), Penka Monova, Bulgaria (Radio "Hristo Botev", "Journal Kino", "Kultura", "Radio RFI", "Sega"), Necla Algan, Turkey ("Empire", "Yeni Sinema", "Evrensel").
Print source: Open Sesame Co. Ltd., kaho@open-sesame.jp
Festival: www.ucansupurge.org

Cannes (France, 60th Festival de Cannes, May 16-27, 2007)
Prize, Competition: 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (4 luni, 3 saptamini si 2 zile) by Cristian Mungiu (Romania, 2007).
Prize, "Un certain regard": The Band's Visit (Bikur hatizmoret) by Eran Kolirin (Israel, 2007).
Prize, "Director's Fortnight"/"Critics'Week": Her Name is Sabine (Elle s'appelle Sabine) by Sandrine Bonnaire (France, 2007).
Jury: Jury: Andrei Plakhov, Russia, president ("Commersant-Daily"), Oluseyi Steve Ayorinde, Nigeria ("The Punch"), Michel Ciment, France ("Positif"), Barbara Hollender, Poland ("Rzeczpospolita"), Peter Hornung, Germany ("Saarbrücker Zeitung", "Mannheimer Morgen"), Emanuel Levy, USA (www.emanuellevy.com, "LA Times", "NY Times", "Jerusalem Post"), Derek Malcolm, UK ("Evening Standard"), Sudhir Nandgaonkar, India ("Screen Weekly", "Prabhat Chitra Mandal"), Jean Roy, France ("L'Humanité"), Pablo Scholz, Argentina ("Clarin"). Secretary: Pamela Biénzobas, Chile ("Revista de cine Mabuse", "Revista Cosas", "Diario La Tercera").
Print sources: "4 Months, 3 Weeks and 2 Days": Wild Bunch, T +33-1-53015030, avicente@wildbunch.eu. — "The Band's Visit": Sophie Dulac Distribution, T +33-1-44434600, sddistribution@wanadoo.fr. — "Her Name is Sabine": Mosaique Films, T +33-1-42711790, Mosaique.films@noos.fr
Festival: www.festival-cannes.org

top

Cracow (Poland, International Short Film Festival, May 31 — June 5, 2007).
Prize: Painted Rainbow by Gitanjali Rao (15 min, 35mm, India, 2006).
Jury: Thomas Rothschild, Germany (Freelance, Main publication "Freitag", "Frankfurter Rundschau"), Nadezhda Mihaylova Marinchevska, Bulgaria ("Kultura", "Kino", "LIK"), Barbara Kosecka, Poland ("Kino").
Print source: Gitanjali Rao, C/305 Country Park, Dattapada Road, Borivali East, 400066 Mumbai, India, T +91 (22) 2854 6788, gitanjalirao@gmail.com, www.printedrainbow.com
Festival: www.kff.com.pl

Troia (Festroia, Setubal, Portugal, June 1-10, 2007).
Prize: Border Post (Karaula) by Rajko Grlic (Bosnia, Croatia, Slovenia, FYROM, Serbia, France, UK).
Jury: Salome Kikaleishvili, Georgia, president ("Cinema"), Dragan Jovicevic, Serbia ("Danas", "Filmograf", "Elle"), Frédéric Coquelin, France ("Monde et Vie"), Mahrez Karoui, Tunisia ("SeptiemArt", "Le Quotidien", "Al Quds Al Arabi"), Paulo Portugal, Portugal ("Correio Da Manhã", "Sol").
Print sources. Wide Management, 40 rue Saint-Anne, F 75002 Paris, France, T + 33 (1) 53 950 464, F + 33 (1) 53 950 465, wide@widemanagement.com
Festival: www.festroia.pt

Cluj (Transsilvania International Film Festival, Romania, June 1-10, 2007).
Prize: Beyond the Forest (Einst süsse Heimat) by Igor Gerald Hauzenberger (Austria, 2007).
Jury: David Robinson, UK, Bregtje Schudel, The Netherlands ("Vrij Nederland", "NL20", "Amsterdam Weekly", "Televizier"), Anisoara Dumitrescu, Romania ("Radio Romania", "Universul Radio").
Print source: Production, Golden Girls Filmproduction, Fockygasse 33/1, A 1120 Wien, T +43 (1) 8105 636, F +43 (1) 8105 949, office@goldengirls.at
Festival: www.tiff.ro

top

Sydney (Australia, June 8-24, 2007).
Prize for Best Documentary: The Monastery — Mr Vig and the Nun by Pernille Rose Grønkjær (Denmark, 2006).
Jury: Atilla Dorsay, Turkey ("Sabah"), Cheuk-to Li, Hong Kong ("Hong Kong Economic Times"), Paul Harris, Australia ("Film Buff's Forecast", "The Age").
Print Source: Danish Film Institute, Gothersgade 55, DK-1123 København K, T +45 (33) 74 34 00, F +45 (33) 74 34 01, dfi@dfi.dk
Festival: www.sydneyfilmfestival.org

Annecy (Festival of Animated Films, June 11-16, 2007).
Prize: The Runt by Andreas Hykade (Germany, 2006).
Jury: Heikki Jokinen, Finland ("Animatoon", "Sarjainfo"), Francis Gavelle, France ("Radio Libertaire"), Nikola Majdak, Serbia ("Bestseller", "Filmograf").
Print source: Studio Film Bilder, Ostendstrasse 106, D-70188 Stuttgart, T +49 (711) 481 027, F +49 (711) 4891 925, studio@filmbilder.de, www.filmbilder.de
Festival: www.annecy.org

Moscow (Russia, June 22 — July 1, 2007).
Prize: Nothing Personal (Nichego Lichnogo) by Larisa Sadilova (Russia, 2007).
Jury: Mihai Chirilov, Romania, president ("Publik Magazine"), Namrata Joshi, India ("Outlook", "Marie Claire India"), Anita Uzulniece, Latvia ("NRA", "Kultūras Forums", "Kino Raksti"), Sergei Lavrentiev, Russia ("Kultura"), Olga Surkova, Russia ("Iskusstvo Kino", "Screen").
Print source: Arsi-Film, T +7 (495) 143-97-84, arsifilm@yandex.ru, arsi.06@mail.ru
Festival: www.miff.ru

top

Karlovy Vary (Czech Republic, June 29 — July 7, 2007).
Prize: Simple Things (Prostyje vešči) by Alexey Popogrebsky (Russia, 2006).
Jury: Beat Glur, Switzerland, president ("Schweizerische Depeschenagentur"), Barbara Schweizerhof, Germany, canceled, replaced by Anita Piotrowska, Poland ("Tygodnik Powszechny”, “Kino, Film, Dziennik"), Henrik Uth Jensen, Denmark ("Kristeligt Dagblad", "Mifune"), Gorazd Trusnovec, Slovenia ("Polet", "Radio Slovenia"), Jan Foll, Czech Republic ("Tyden").
Print source: Koktebel Film Company, Mikhalkovskaya Str. 4, RU 125 008 Moscow, Russia, T +7 (495) 708 8119, F +7 (495) 708 8051, p.d.s@mail.ru
Festival: www.kviff.com

Zanzibar (Tanzania, June 29 — July 8, 2007).
Prize: Infinite Justice by Jamil Dehlavi (Pakistan, 2006).
Jury: Paulo Portugal, Portugal ("Correio da Manhã", "Sol"), Wendy Ide, United Kingdom ("The Times"), Bhaichand Patel, India ("Hindustan Times", "Outlook magazine"). Print source: 2. Print source: Dehlavi Films, St. Martin's Chapel, 108 Bayham Street, London NW1 0BD, T +44 (20) 7482 3433, F +44 (20) 7482 2015, dehlavifilms@aol.com
Festival: www.ziff.or.tz

Yerevan (Armenia, "Golden Apricot International Film Festival", July 9-14, 2007).
Prize: A Story of People in War and Peace (Mardkayin patmutyun paterazmi yev khaghaghutyan orerits) by Vardan Hovhannisyan (Armenia, 2007, documentary, 90 mins).
Jury: Klaus Eder, Germany ("Bayerischer Rundfunk", www.fipresci.org), Anna Geréb, Hungary ("Nepszabadság", "Filmkultura"), Zaven Boyajan, Armenia ("H1 Cinema Programs").
Print source. Production: Bars Media, 20 Sepouh Str., Yerevan, 375028 Armenia, T 22 65 46, F 22 65 53, vardan@barsmedia.am, warandpeacefilm.com.
Festval: www.gaiff.am

top

New Delhi (CineFan, July 20-29, 2007).
Prize: Ploy by Pen-ek Ratanaruang (Thailand, 2007).
Jury: Klaus Eder, Germany ("Bayerischer Rundfunk", www.fipresci.org), Chris Fujiwara, USA ("Undercurrent"), H.N. Narahari RAO, India ("Samyukta Karnataka", "Indian Express", "Deccan Herald", "IFSON", "filmfocusindia").
Print source: Fortissimo Films, Veemarkt 77-79, NL 1019 Amsterdam, The Netherlands, T +31 (20) 627 3215, F +31 (20) 626 1155, marit@fortissimo.nl
Festival: www.cinemaya.net/cinefan.asp

Motovun (Croatia, July 24-28, 2007).
Prize: Hallem Foe by David Mackenzie (Great Britain, 2007).
Jury: Steven Yates, UK ("Vertigo", "Kamera"), Sunsica Gvozdenovik, Macedonia ("Utrinski Vesnik", "Kinopsis", "Kulturen Zivot", "Blesok"), Ivan Karl, Serbia Montenegro ("FILM+", "EVROPA").
Print source: Sigma Films, Film City Glasgow, Summertown Road, Glasgow, G51 2LY, Great Britain, UK. T +44 (141) 445 0400, F +44 (141) 445 6900, latenights@sigmafilms.com
Festival: www.motovunfilmfestival.com

top

Locarno (Switzerland, August 1-11, 2007).
Prize: Captain Ahab (Capitaine Achab) by Philippe Ramos (France / Sweden, 2007).
Jury: Gabriele Barrera, Italy, president ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio”, "Maxim Italia"), Charles-Stéphane Roy, Canada ("Séquences", "ICI Montréal"), Elise Domenach, France ("Esprit", "Positif"), Gerhard Midding, Germany ("Berliner Zeitung"), Valentin Rabitsch, Switzerland ("Aargauer Zeitung").
Print Source: Sésame Films, 22, Impasse Mousset, F 75012 Paris, France, T +33 (1) 43 45 15 25, F +33 (1) 43 45 00 21,
sesamefilms@wanadoo.fr
Festival: www.pardo.ch

Brisbane (Australia, August 2-12, 2007).
Prize: The Home Song Stories by Tony Ayres (Australia, 2007).
Jury: Andronika Martonova, Bulgaria ("Manager", "LIK", "Daleche"), Ranjanee Ratnavibushana, Sri Lanka ("Lankadeepa", "Sarasaviya", "Cinesith Film"), Annette Willis, Australia ("Sydney Star Observer").
Print source: Fortissimo, Amsterdam.
Festival: www.biff.com.au

top

Montreal (Canada, World Film Fest, August 23 — September 3, 2007).
Prize: Samira's Garden (Samira Fi Adayaa) by Latif Lahlou (Morocco, 2007). Prize, short film: Good Night Malik (Bonne nuit Malik) by Bruno Danan (France, 2006).
Jury: Grégory Valens, France, president ("Positif", www.fipresci.org), Hynek Pallas, Sweden ("Svenska Dagbladet", Film Magazine "Ingmar", "BON", "Minaret"), Leopoldo Munoz, Chile ("Las Ultimas Noticias", www.mabuse.cl), Ashok Rane, India ("Sakal"), Serge Dussault, Canada (guest member).
Print sources. Samira's Garden: Production and world sales: Latif Lahlou, Cinetelema, 188 bd Abdellah Ben Yacine, Belvedere, Casablanca 20301, Maroc, T +212 22 24 53 63, F +212 22 24 57 94, cinetele@wanadoopro.ma. — Good Night Malik: Production: Gwenaelle Clauwaert, Aeternam Films, 10 rue Saint Anastase, 75003 Paris, France. T +33 (1) 6755 5204, F +33 1 4996 6263, gwen@lesgazelles.net
Festival: www.ffm-montreal.org

Venice (Italy, August 29 — September 8, 2007).
Prize, competition: La graine et le mulet by  Abdellatif Kechiche (France, 2007). Prize, Parallel Sections: Jimmy Carter Man from Plains by Jonathan Demme (USA, 2007).
Jury: Derek Malcolm, UK, president ("The Evening Standard"), Peter van Bueren, The Netherlands ("Skrien"), Marcel Martin, France ("Regards"), Angel Quintana, Spain ("Cahiers du Cinéma Espana", "Culturas", "La Vanguardia", "El punt"), Pedro Butcher, Brazil ("Folha de S. Paulo"), Blagoja Kunovski, Macedonia ("MRTV", "Radio Skopje", "Film Magazine Kinopis"), Ahmed Muztaba Zamal, Bangladesh ("Celluloid"), Zlatko Vidackovic, Croatia ("Vjesnik", "Vijenac", "HR"), Davide Zanza, Italy ("Il Manifesto", "Vivilcinema").
Print sources. La graine et le mulet: World Sales: Pathé Distribution, 2, rue Lamennais, F 75008 Paris, France, T +33 (1) 717 233 05, F +33 (1) 717 233 10, muriel.sauzay.pathe.com. — Jimmy Carter Man from Plains: World Sales: ICM, USA, T +31 (05) 504000, asadoff@icmtalent.co
Festival: www.labiennale.org

top

Perm (Internationl Documentary Film Festival Flahertiana, Russia, September 7-13, 2007).
Prize: Tolya by Rodeon Brodsky (Israel, 2006).
Jury: Thomas Rothschild, Germany (Freelance), Anna Geréb, Hungary ("Nepszabadság", "Filmkultura"), Victoria Smirnova, Russia ("Art of Film", "Teatralniy Petersburg").
Print source: The Sam Spiegel Film & TV School, Jerusalem, 4 Yad Harutzim, Jerusalem 91103, Israel, micka@jsfs.co.il
Festival: www.flahertiana.ru

Toronto (Canada, September 6-15, 2007).
Prize: La zona by Rodrigo Plá (Spain /Mexico, 2007)(shown in the Discovery section).
Jury: Grégory, Valens, France, president ("Positif"), Pamela Bienzóbas, Chile ("Mabuse", "Revista Rocinante", "Revista Cosas"), Scott Foundas, USA ("L.A. Weekly"), Katherine Monk, Canada (CanWest News Service).
Print source. Production: Morena Films, Fernando VI, 17-2 Derecha, E-28004 Madrid, Spain, T +34 (91) 700 2780, alongoria@morenafilms.com. International Sales: Wild Bunch, 41, rue Dumont d'Urville, F 75116 Paris, T +33 (1) 71 76 11 22, F +33 (1) 71 76 11 24.
Festival: www.torontointernationalfilmfestival.ca

San Sebastian (Spain, September 20-29, 2007).
Prize:"Encarnación by Anahí Berneri (Argentina, 2007).
Jury: Diego Lerer, Argentina, president ("Clarin"), Jeanette Gentele-Böhm, Sweden ("Svenska Dagbladet"), Wendy Ide, UK ("The Times"), Esin Kucuktepepinar, Turkey ("sinema.com", "Radikal"), Imma Merino, Spain ("El Punt", "Culturas").
Print source: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D82031 Geiselgasteig, Germany, T +49 (89) 6499 3506, F +49 (89) 6499 3720, www.bavaria-film-international.de
Festival: www.sansebastianfestival.com

top

Rio de Janeiro (Brazil, September 20 — October 4, 2007).
Prize: Silent Light (Stellet licht) by Carlos Reygadas (Mexico, 2007).
Jury: Rui Tendinha, Portugal, president ("Noticias Magazine", "TSF"), Chiara Arroyo Cella, Spain/Mexico ("Screen International", "El Pais", "Letras de Cine"), Claudio Cordero, Peru ("Godard!"), Marcelo Janot, Brazil ("Telecine — TV", "O Globo", "Criticos.com.br"), Joao Luis Vieira, Brazil.
Print source: BAC Films, 88 Rue de la Folie Mericourt, F 75011 Paris, France, T +33 (1) 5353 5252, F +33 (1) 5353 5253,
a.verrecchia@bacfilms.fr
Festival: www.festivaldorio.com.br

Haifa (Israel, September 27 — October 4, 2007).
Prize: Euphoria (Eyforia) by Ivan Vyrypayev (Russia, 2006).
Jury: Vladimir Ignatovski, Bulgaria ("Monitor", "Politika", "Darik"), Saskia Legein, Netherlands (www.cinema.nl, "Skrien", "Film Valley"), Shemuel Duvdevani, Israel ("Ynet").
Print source: The Match Factory, Sudermannplatz 2, D-50670 Köln, T +49 (221) 973 32 11, F +49 (221) 97 33 29, info@matchfactory.de
Festival: www.haifaff.co.il

top

Reykjavik (Iceland, September 27 — October 7, 2007).
Prize: The Art Of Crying (Kunsten at graede i kor) by Peter Schønau Fog (Denmark, 2006).
Jury: Angel Comas Puente, Spain ("Dirigido por", "Area Visual"), Annika Koppel, Estonia ("Postimees", "Sirp", "Theater. Music. Cinema."), Thorarinn Thorarinsson, Iceland (guest member).
Print source: AB Svensk Filmindustri, Råsundavägen 150, S 169 86 Stockholm,  Sweden, T +46 (8) 680 35 00, F +46 (8) 680 37 83, international@sf.se, www.sfi.se
Festival: www.filmfest.is

Pécs (Hungary, September 30 — October 7, 2007).
Prize: Grbavica by Jasmila Zbanic (Bosnia and Herzegovina, 2006).
Jury: Steven Yates, UK ("Vertigo", "Kamera"), Julia Khomiakova, Russia ("Ekran i Stsena", "SK-Novosti”), Géza Csákvári, Hungary ("Népszabadság").
Print source: The Match Factory, Sudermanplatz 2, D-50670 Köln, T +49 (221) 973 32 11, F +49 (221) 97 33 29, info@matchfactory.de
Festival: www.filmunnep.hu/eindex.html

top

Oslo (Films from the South, Norway, October 4-11, 2007).
Prize: Khadak (Khadak, also known as The Colour of Water) by Peter Brosens and Jessica Hope Woodworth (Belgium, Germany, 2006).
Jury: Christian Monggaard, Denmark ("Dagbladet Information", "Euroman", "EKKO"), Mariola Wiktor, Poland ("Film&TV Kamera", "Kino", "Piotrkowska 104", "Arte"), Alf Kjetil Walgermo, Norway ("Vaart Land").
Print source: Telepool, Sonnenstr. 21, D 80331 Munich, Germany, T +49 (89) 55 876 0, F +49 (89) 55 876 229, cinepool@telepool.de, www.telepool.de
Festival: www.filmfrasor.no

Pusan (Korea, October 4-12, 2007).
Prize: The Red Awn (Hongse Kangbeiyin) by Shangjun Cai (China).
Jury: Ronald Bergan, UK, president ("The Guardian"), Diego Brodersen, Argentina ("El Amante Cine Magazine", "Pagina 12", "N Magazine"), Harri Römpötti, Finland ("Helsingin Sanomat"), Nirmal Dhar, India ("Sangbad Praditin"), Hye-jung Cho, Korea.
Print source: Wan Ji Communications and Production Company / Xiu Dong Hao Ye Investment and Consulting Ltd., 1A Suite 190, Tech-Exhibit Center Building, Bei San Huan Xi Lu 48#, Han Dian District, Beijing, 10086, China, T +86 (10) 6216 1307-603, F +86 (10) 6216 2657, caishangjun@yahoo.com.cn
Festival: www.piff.org

top

Mannheim-Heidelberg (Germany, October 10-21, 2007).
Prize: The Park (Gongyuan) by Yin Lichuan (China, 2007).
Jury: Luc Chaput, Canada, president ("Séquences"), Ayman Youssef, Egypt ("Al-Hayat"), Sasa Jankovic, Serbia ("NIN"), Ronald Rovers, The Netherlands ("Filmkrant"), Enrico Bosten, Germany ("SWR").
Print source (world sales): China Film Promotion International, T +86 (106) 236 7697, zhoutd@chinafilm.com
Festival: www.mannheim-filmfestival.com

Athens (Panorama of European Cinema, Greece, October 11-21, 2007).
Prize: Dry Season (Daratt) by Mahamat Saleh Haroun (Chad/France/Belgium/Austria, 2006).
Jury: Salome Kikaleishvili, Georgia ("Cinema"), Dragan Jovicevic, Serbia ("Danas", "Filmograf"), Dimitri Kalantidis, Greece ("Apopsi", "Prosehos", "kino").
Print Source: Pyramide International, 5, rue du Chevalier de Saint-George, F 75008 Paris, T +33 (1) 429 602 20, F +33 (1) 402 005 51, elegasse@pyramidefilms.com
Festival: www.panoramafest.com

Warsaw (International Film Festival, Poland, October 12-21, 2007).
Prize: The Class (Klass) by Ilmar Raag (Estonia, 2007).
Jury: France Hatron, France ("Famille Chrétienne"), Marita Nyrhinen, Finland ("Ilkka"), Tonci Valentic, Croatia ("Vijenac").
Print source: Amrion Productions, Nurme 45, 11616 Tallinn, Estonia, T +372 677 63 63, F +372 677 63 61, riina.sildos@amrion.ee, www.amrion.ee
Festival: www.wff.pl

top

London (UK, October 17 — November 1, 2007).
Prize: Unrelated by Joanna Hogg (UK).
Jury: Norman Wilner, Canada ("Metro" Newspapers), Ingeborg Bratoeva, Bulgaria ("Kino", "Capital", "Kultura"), Roger Clarke, UK ("The Independent").
Print source: Production Company/International Sales: Raw Sienna Ltd, 39 Chiswick Green Studios, 1 Evershed Walk, London W4 5 BW, UK, T +44 (208) 747 1917, stone.babs@goodlemail.com
Festival: www.lff.org.uk

Vienna (Viennale, Austria, October 19-31, 2007).
Prize: Shotgun Stories by Jeff Nichols (USA 2007).
Jury: Michel Ciment, France ("Positif", "France Culture"), Andrei Plakhov, Russia ("Commersant-Daily"), Jurij Meden, Slovenia ("Ekran"), Erika Koriska, Austria ("ORF").
Print source: Coach 14, 21 rue Jean Pierre Timbaud, F 75011 Paris, France, T +33 (1) 47 00 10 60, info@coach14.com
Festival: www.viennale.at

top

Kiev (Molodist — Kiev International Film Festival, Ukraine, October 20-28, 2007).
Prize: California Dreamin' (Endless) (California Dreamin' — Nesfarsit) by Cristian Nemescu (Romania).
Jury: Rwita Dutta, India ("Filmbuff", "Deep Focus", "Chitralipi"), György Kárpáti, Hungary ("Mozinet Magazin", "Cinema Magazin", "Mozizóna", "Fix TV"), Milorad Djokic, Serbia ("Rtv mplus", "Magazine Iscon").
Print source: Media Pro Distribution, 7-9 Dimitrie Gerota Street, District 2, 020027 Bucharest, T +40 (31) 8256 640, F +40 (31) 8256 450, mediaprodistribution@mediasat.ro
Festival: www.molodist.com

Valladolid (Semana Internacional de Cine, Spain, October 26 — November 3, 2007).
Prize: The Flight of the Red Balloon (Le voyage du ballon rouge) by Hsiao-hsien Hou (France, Thailand, 2007).
Jury. Andrej Werner, Poland, president ("Gazeta Wyborcza", "Kino"), Orlando Mora, Colombia ("El Colombiano", "Kinetoscopio"), Joel Poblete, Chile ("Mabuse", "Capital", "Chilecorto"), Furio Fossati, Italy ("Corriere Mercantile"), Oscar Peyrou, Spain ("El Correo de Andalucia", "Camara Lenta", "Noticine").
Print source: Films Distribution, 6 rue de l'Ecole de Médecine, F-75006 Paris, T +33 (1) 53 10 33 99, F +33 (1) 53 10 33 98, info@filmsdistribution.com.
Festival: www.seminci.com

top

Leipzig (50th International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film, Germany, October 29 — November 4, 2007).
Prize: Behave (Juízo) by Maria Augusta Ramos (Brazil 2007).
Jury: Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Il Mucchio Selvaggio", "Maxim Italia"), Marcin Gizycki, Poland ("Kwartalnik Filmowy"), Julia Teichmann, Germany ("Filmdienst", "Berliner Zeitung").
Print source: Diler Trindade, Diler & Associados. Rua Luis Sérgio Person, 169, Barra da Tijuca, 22775-043 Rio de Janeiro, RJ. Brazil,  T +55 21 33 11 45 00, a.cecilia@diler.com.br
Festival: www.dok-leipzig.de

Geneva (Cinéma Tout Ecran, Switzerland, October 29 — November 4, 2007).
Prize: Franz + Polina by Mikhail Segal (Russia).
Jury: Jean-Max Mejean, France ("Jeune Cinéma", "Mediamorphoses"), Kalinka Stojnovska, Bulgaria ("Kino", Radio "Hristo Botev"), Cristina Trezzini, Switzerland ("RTSI Buonasera, Telegiornale").
Print source: Ugra-Film, 4 Gagarina Street, 628011 Khanty-Mansiysk, Russia, T +7 (34671) 93 752, 93-886, 93-706, F +7 (34671) 93 886, 33-402, pr@ugra-tv.ru, mail@ugra-film.ru, www.ugra-tv.ru
Festival: www.cinema-tout-ecran.ch

top

Cottbus (Festival of East European Cinema, Germany, November 6-10, 2007).
Prize: Travelling With Pets (Puteschestwije s domaschnimi dchiwotnymi) by Wera Storozheva (Russia, 2007).
Jury: Julian Petley, Great Britain, president ("Vertigo", "Sight and Sound"), Margarita Chapatte, Spain ("Radio Marca"), Hrvoje Puksec, Croatia ("www.film.hr", "Vijenac"), Tristan Priimägi, Estonia ("Muusa", "Postimees", "Eesti Ekspress", "Sirp"), Bodo Schönfelder, Germany ("epd Film").
Print source: Studio Slon, 8 Sergej Eisenstein pr., RU 129226 Moskva, T +7 (495) 181 03 86/33 24, F +7 (495) 181 03 86, studio-slon@bk.ru
Festival: www.filmfestivalcottbus.de

Ljubljana (Slovenia, November 7-21, 2007).
Prize: Just About Love? (Et toi, t'es sur qui?) by Lola Doillon (France, 2007).
Jury: Gabe Klinger, USA ("Cine-File Chicago", "24fps", "Elusive Lucidity", "TBD"), Leo Soesanto, France ("Les Inrockuptibles"), Nil Baskar, Slovenia ("Ekran").
Print source, world sales: Rezo, 29 Rue Du Faubourg Poissonnière, F 75009 Paris, France, T +33 (1) 42 46 46 30, F +33 (1) 42 46 40 82.
Festival: www.liffe.si

top

Stockholm (Sweden, November 15-25, 2007).
Prize: Caramel by Nadine Labaki (Lebanon).
Jury: Stephen Locke, Germany ("Blickpunkt: Film", "Lübecker Nachrichten"), Gorazd Trušnovec, Slovenia ("Polet", "Radio Slovenia"), Geir Kamsvåg, Norway ("FilmMagasinet"). Print source: Roissy Films, 58 rue Pierre Charron, f 75008 Paris, France, T +33 (1) 53 53 50 50, F +33 (1) 42 89 26 93, contact@roissyfilms.com, www.roissyfilms.com
Festival: www.filmfestivalen.se

Thessaloniki (Greece, November 16-25, 2007).
Prize, International Competition: P.V.C. – 1 by Spiros Stathoulopoulos (Colombia, Greece, USA, 2007). Prize, Greek Panorama: The Homecoming (I Epistrofi) by Vasilis Douvlis (Greece, 2007).
Jury: Alin Tasciyan, Turkey, president ("Milliyet Gazetesi", "Milliyet Art Review"), Pablo Utin, Israel ("Globes", "Cinematheque Film Magazine"), Shahla Nahid, France ("RFI - Radio France Internationale"), Raghavendra Mirle, India ("The Hindu", "Deep Focus"), Dimitris Babas, Greece ("www.cinephilia.gr").
Print sources. "PVC – 1": HDFilms Inc., USA, Jason Hall, T +1 (818) 954 49 87, F +1 (818) 954 44 40, jace@hdfilms.com, www.hdfilms.com. — "The Homecoming": EKK — Greek Film Center, T +30 (210) 368 75 00, F +30 (210) 364 82 45, info@gfc.gr, www.gfc.gr
Festival: www.filmfestival.gr

top

Gijón (Spain, November 22 — December 1, 2007).
Prize: Cochochi by Israel Cárdenas & Laura Amelia Guzmán (Mexico, 2007).
Jury: Dennis West, USA ("Cineaste"), Violeta Kovacsics, Spain ("Go Mag", "Benzina", "Diari de Tarragona"), Nil Baskar, Slovenia ("Ekran").
Print source: Ondamax Films, 1225 Alton Road, 33139 Miami Beach, USA, T +1 (305) 535 3577, F +1 (305) 215 2221.
Festival: www.gijonfilmfestival.com

Torino (Italy, November 23 — December 1, 2007).
Prize: The Railroad (Gyeongui seon) by Park Heung-Sik (South Korea, 2006).
Jury: Eva Af Geijerstam, Sweden, president ("Dagens Nyheter"), Josefina Sartora, Argentina (www.OtrosCines.com, "Le Monde Diplomatique"), Elise Domenach, France ("Positif", "Esprit"), Ossama Rezk, Egypt ("Al-Ahram Al-Massai", "Ahram", "Kahera"), Mariano Morace, Switzerland ("RTSI — Radiotelevisione Svizzera").
Print Source: KM Culture, 3d Floor Bojun Bldg, 70-13 Nonhyun-Dong, Kangnam-ku, Seoul 135-010, South Korea, T +82 (2) 3438 3842/5, F +82 (2) 3438 3848, contact Erica Nam, Head of Int'l Business, erica@kmculture.com, www.kmculture.com
Festival: www.torinofilmfest.org

top

Taipei (Taiwan, Golden Horse Film Festival, November 23 — December 6, 2007).
Prize: What on Earth Have I Done Wrong? by Niu Chen Zer (Taiwan).
Jury: Andrei Plakhov, Russia, Wong Ain-ling, Hong Kong, Daw-Ming Lee, Taiwan.
Print source: Honto Production, 7F No.2, Alley 32, Lane 216, Sec. 4, Jhongsiao E.Rd., Sinyi District, Taipei City 110, Taiwan, R.O.C., T +886 (2) 2778 1229, service@honto.com.tw
Festival: www.goldenhorse.org.tw

Cairo (Egypt, November 27 — December 7, 2007).
Prize: Ópera by Juan Patricio Riveroll (Mexiko, 2007).
Jury: Wilfried Reichart, Germany, president ("Film Dienst"), Daniela Bisogni, Italy ("Il Giornale dello Spettacolo", "Libertà di Piacenza"), Salah Sermini, France ("Al-Quds Al-Arabi"), Mahmoud Jemni, Tunisia ("7ième Art", "La Vie Culturelle"), Nabeeba Lotfy, Egypt ("El Quahara", "El Karamah", "Hawa").
Print source: Mexican Film Institute/IMCINE, Insurgentes sur 674 Col Del Valle, Mexico D.F. 03100, Mexico, T +54 485 394, F +54 485 380, difuinte@imcine.gob.mx
Festival: www.cairofilmfest.com

Bratislava (Slovak Republic, November 30 — December 8, 2007).
Prize: Tricks (Sztuczki) by Andrzej Jakimowski (Poland, 2007).
Jury: Grégory Valens, France ("Positif"), Viktor Palák, Czech Republic ("Literárni noviny"), Jena Opoldusová, Slovakia ("Pravda").
Print source: Zjednoczenie Artystow i Rzemielnikow Sp. zo. o., ul. Poleczki 20 E, 02-822 Warszawa, Poland. T +48 (22) 643 5757, F +48 (22) 855 5163, jakimowski@gmail.com, www.zair.eu.
Festival: www.iffbratislava.sk

top

Tbilisi (Georgia, December 3-9, 2007).
Prize: My Father My Lord (Hofshat Kaits) by David Volach (Israel, 2007).
Jury: Barbara Lorey, France (Freelance, for German, Swiss and French dailies and film magazines), Alexander Yanakiev, Bulgaria ("Kultura", "Lik", “Altera”), Salome Kikaleishvili, Georgia ("Cinema").
Print source: Eyal Shiray, Golden Cinema Producer, Al Arlozevov 14, Israel, Cell +972 (50) 863 1092, F +972 (9) 744 37 46, eshiray@zahav.net.il
Festival: www.tbilisifilmfestival.ge

Havana (Cuba, Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano, December 4-14, 2007).
Prize: A Stray Girlfriend (Una Novia Errante) by Ana Katz (Argentina/Spain, 2007). 
Jury: Howard Feinstein, USA, president ("Indiewire", "Filmmaker"), Martin Perez, Argentina ("Pagina 12"), Jean-Christophe Berjon, France ("L'Avant-Scène Cinéma", "Les Fiches du Cinéma", "Objectif Cinéma"), Necati Sonmez, Turkey ("Altyazi", "sinerama.blogspot.com"), José Rojas Bez, Cuba ("Tele-Cristal", "Cine Cubano", "Diéresis").
Print source: Latinofusion, Parque de las Estrellas 2755, Jardines del Bosque, CP 44510, Guadalajara, Jalisco, Mexico, T +52 (33) 3647 3705, 3123 2738, F +52 (33) 3647 3714, acalvino@latinofusion.com.mx
Festival: www.habanafilmfestival.com

Kerala (Trivandrum, India, December 7-14, 2007).
Best Film in Competition: Sleepwalking Land (Terra Sonâmbula) by Teresa Prata (Mozambique, Portugal, 2007). Best Film in Malayalam Cinema Today section: The Sea Within (Ore Kadal) by Shyamaprasad (India, Malayalam, 2007).
Jury: Sheila Johnston, UK ("The Independent", "Sight and Sound"), Cüneyt Cebenoyan, Turkey ("Birgün", "Empire"), Varala Anand, India ("Deccan Chronicle", "Andhra Bhoomi", "Manair Times").
Print sources. "Sleepwalking Land": Pandora da Cunha Telles, Praca do Principe Real,n 23, 1, 1250-184 Lisboa, Portugal, T +351 (21) 324 32 00, F +351 (21) 347 32 52, mail@filmesfundo.com. — "Ore Kadal": N. B. Vindhyan, Rasika Entertainment, Ambady Retreat, Chelavannoor Road, Kochi-20, T + 90 (484) 231 1919.
Festival: www.keralafilm.com

top

 

 

all awards

Festival Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000

Special Awards
Bullet 2011
bullet. 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000