Fipresci Home the international federation of film critics  
  about us | festival reports | awards | undercurrent   contact | site map 
home > awards > 2006

Festival Awards
are presented
at a series of
international festivals.

Special Awards
present
our best choices
of the year.

 

regulations

Regulations
of the International Critics' Prize

 

festival awards 2006

select a festival

The Festivals

Tromso (Norway, January 17-22, 2006)
Prize: The Rich Country (Oljeberget) by Aslaug Holm (Norway, 2005).
Jury: Artsvi Bakhchinyan, Armenia ("Orer", "Nor horizon", "Hay arvest — Armenian Art", "Azg"), Joao Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias"), Per Haddal, Norway ("Aftenposten"). Print source: SF Norge, Boks 639 Sentrum, N 0106 Oslo, Norway, T +47 (2) 200 7800, F +47 (2) 200 7801, www.sfnorge.no.
Festival: www.tiff.no

Dhaka (Bangladesh, January 17-25, 2006)
Prize: Cafe Transit by Kambuiza Partovi (Iran, 2005).
Jury: Necati Sönmez, Turkey ("Belgesel Sinema", "www.bsb-adf.org"), Mostafa Kamal, UK, Ali Ahmed, Bangladesh ("Celluloid").
Print source: Silkroad Production, 8 rue Myrha, F 75018 Paris, France, T + 33 (1) 53 41 41 61, F +33 (1) 53 41 41 63, please contact Carole Fichter at carole@silkroadproduction.com

top

Rotterdam (The Netherlands, January 25 - February 5, 2006)
Prize: Madeinusa by Claudia Llosa (Peru/Spain, 2005).
Jury: Antonia Kovacheva, Bulgaria, president ("Trud", "Paraleli"), Neil Young, Great Britain ("City Life", "Jigsaw Lounge", "Tribune", "BBC"), Barbara Schweizerhof, Germany ("Freitag"), Carlos Heli, Brazil ("Journal do Brasil"),  Mariska Graveland, The Netherlands ("De Filmkrant", "Filmjaarboek", "Schokkend Nieuws").
Print source: The Match Factory, c/o Claussen & Woebke Filmproduktion, Herzog-Wilhelm-Strasse 27, D 80331 Munich, Germany, T +49 (89) 2311 0127, F +49 (89) 2311 0130.
Festival: www.filmfestivalrotterdam.com

Göteborg (Gothenburg, Sweden, January 27 - February 6, 2006)
Prize: A Little Trip to Heaven by Baltasar Kormakur (Iceland, 2005).
Jury: Michel Euvrard, Canada ("Séquences"), Bojidar Manov, Bulgaria ("Novinar", "Kultura", "Bulgarian National Radio"), Eero Tammi, Finland ("Filmihullu", "Film-o-holic.com").
Print source: Katapult Film Sales, 228 Main St. Suit C, Venice, USA, T + 1 (310) 399 2080, F + 1 (310) 399 2199,
thomas@katapultfilms.com
, www.katapultfilms.com
Festival: www.goteborg.filmfestival.org

top

Mumbai (India, International Film Festival for Documentary, Short and Animation Films, February 3-9, 2006)
Prize: AFSPA, 1958 by Haobam Paban Kumar (India, 2005).
Jury: Hubert Niogret, France ("Positif"), Rüdiger Suchsland, Germany ("Frankfurter Rundschau", "Tagesspiegel", "Münchner Merkur", "Filmdienst"), Mr. Premendra Nath Mazumder, India ("Chitralipi", "FFSI news").
Print source: Uripok Haobam Dewan Leikai, Imphal, Manipur, India 795 001, T +91 (33) 2411 794, cell +91 (33) 943 324 5614, haobampaban@rediffmail.com
Festival: www.miffindia.org/default.asp

Berlin (Germany, February 9-19, 2006)
Prize (competition): Requiem by Hans-Christian Schmid (Germany, 2006).
Prize (Panorama): Tough Enough (Knallhart) by Detlev Buck (Germany, 2006).
Prize (International Forum of New Cinema): In Between Days by So Yong Kim (USA, Kanada, 2006).
Jury: Diego Lerer, Argentina, president ("Clarin"), Vladimir Ignatovski, Bulgaria ("Monitor", "Politika"), Nils Olav Saeveras, Norway ("Bergensavisen"), Christiane Dancie, France ("Le Monde Diplomatique", "Rouge"), Nenad Dukic, Serbia and Montenegro ("Radio Beograd"), Angelika Kettelhack, Germany ("Author and director of cultural TV-films"), Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Maxim Italia"), Zlatko Vidackovic, Croatia ("Vjesnik", "Vijenac", "HR"), Rüdiger Suchsland, Germany ("Frankfurter Rundschau", "Tagesspiegel", "Berliner Zeitung", "Kölner Stadtanzeiger", "Münchner Merkur", "Filmdienst", "telepolis"). Secretary: Angelika Kettelhack, Germany.
Print sources. Requiem: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D-82031 Geiselgasteig, T +49 (89) 64 99 26 86, F +49 (89) 64 99 37 20,
bavaria.international@bavaria-film.de
Tough Enough: The Match Factory, Sudermannplatz 2, D-50670 Köln, T +49 (221) 973 32 11, F +49 (221) 97 33 29,
info@matchfactory.de

In Between Days: Soandbrad, 231 Mountain Rest Road, New Paltz, New York 12561, USA, T +1 (845) 255 2445,
soandbrad@yahoo.com
, www.soandbrad.com
Festival: www.berlinale.de
Forum: www.fdk-berlin.de/de/forum/news.html

top

Bangkok (Thailand, February 17-27, 2006)
Prize: Bride Of Silence (Hat mua roi bao lao) by Doan Minh Phuong and Doan Thanh Nghia (Vienam, Germany, Austria, 2005).
Jury: Hubert Niogret, France, president ("Positif"), Andronika Martonova, Bulgaria ("Pari", "LIK"), Ranjanee Ratnavibhushana, Sri Lanka ("Cinesith"), Howard Feinstein, USA ("Indiewire"), Krisda Kerddee, Thailand ("Khao Sod").
Print source: Moonfish Films, 10 Phan Dinh Phuong, Cu xa kien Thiet, Q9 Ho Chi Minh City, Vietnam, T +84 (90) 3808 667, moonfishfilms@yahoo.com
Festival: www.bangkokfilm.org

Mexico City (Festival Internacional de Cine Contemporáneo de la Ciudad de México, Mexico, February 21 — March 6, 2006)
Prize: The Friend (Ba Doust) by Sara Rastegar (documentary, Iran 2005, video, 65 mins).
Jury: Isaac Leon Frias, Peru ("Butaca", "Ventana Indiscreta", "La Primera"), Horacio Bernades, Argentina ("Pagina/12"), Nelson Carro, Mexico.
Festival: www.ficco.com.mx

top

Miami (USA, March 3-12, 2006)
Prize: The Master (Mistrz) by Piotr Trzaskalski (Poland, Germany 2005)
Jury: John Anderson, USA ("Variety", "Screen International", "NY Times"), Marcelo Janot, Brazil ("Criticos.com.br", "Jornal do Brasil"), Andrea Dittgen, Germany ("Die Rheinpfalz").
Print source: Marel Bauer, mdc international, Schillerstrasse 71, D-10625 Berlin, Germany, T +49 (30) 264 979 00, festivals@mdc-int.de
Festival: www.miamifilmfestival.com

Sofia (Bulgaria, March 9-19, 2006)
Prize: Lady Zee (Lady Z.) by Georgi Djulgerov (Bulgaria, 2005).
Jury: Martin Blaney, Germany ("Screen International"), Andres Laasik, Estonia ("Eesti Päevaleht"), Maja Dimitrova, Bulgaria ("Kino", "Problemi na izkustvoto").
Print source: Borough Film, 3A Margash, BG-1504 Sofia, T +359 (2) 943 58 80, F +359 (2) 943 47 87, info@boroughfilm.com (contact Vladimir Andreev).
Festival: www.sofiaiff.com

Mar del Plata (Argentina, March 9-19, 2006)
Prize: Alice by Marco Martins (Portugal 2005).
Jury: Rui Pedro Tendinha, Portugal ("Noticias Magazine"), Wolfgang Hamdorf, Germany ("film-dienst"), Diego Brodersen, Argentina ("El Ojo", "El Amante").
Print source: Gemini Films, María Gabriela Pérez, Paris, T +33 (1) 4454 1717, F +33 (1) 4454 1725, mariagabrielap@gemini-films.com
Festival: www.mardelplatafilmfest.com

top

Thessaloniki (Documentary Film Festival, Greece, March 10-19, 2006)
Prize, international competition: Iraq in Fragments by James Longley (USA, 2006). — Prize, Greek Panorama: Yannis Moralis, Painter by Stelios Haralambopoulos (Greece, 2005).
Jury: Adina Emilia Bradeanu, Romania, president ("Observator Cultural", "DOX", "Vertigo"), Nils Vermund Gjerstad, Norway (Freelance), Kirsten Liese, Germany (Frelance), Thodoris Giahoustidis, Greece.
Print sources. "Iraq in Fragments": Daylight Factory, USA (James Longley), cell +1 (206) 661 5053, F + 1 (212) 898 0472, james_longley@yahoo.com, www.dailightfactory.com. — Yannis Moralis, Painter: Periplus, T + 30 (210) 8670 478, F +30 (210) 8677 828, periplus@internet.gr
Festival: www.filmfestival.gr

Fribourg (Switzerland, March 12-19, 2006).
Prize: Gradually... (Be Ahestegi...) by Maziar Miri (Iran, 2006).
Jury: Borislav Andjelic, Serbia-Montenegro, president ("Vecernje Novosti"), Janine Euvrard, France/Canada ("Regards", "24 images"), Alberto Ramos Ruiz, Cuba ("ECOS"), Maria Teresa Oleksiewicz, Poland ("Kino"), Walter Vian, Switzerland ("Filmbulletin").
Print source: Sheherazad Media International (SMI), 2, 3rd Sarvestan, Pasadaran St, Shariati Ave, Tehran 16619, Iran, T +98 (21) 286 3260/61, F +98 (21) 285 8962, katysha@dpimail.net, www.smediaint.com
Festival: www.fiff.ch

top

Toulouse (Rencontres Cinémas d'Amérique Latine, France, March 17-26, 2006).
Prize: The Holy Family (La Sagrada Familia) by Sebastián Campos (Chile, 2005).
Jury: Kora Tsereteli, Russia ("Ekran", "Iskustvo Kino"), Boriana Mateeva, Bulgaria ("Kino", "Kultura"), Oliver Rahayel, Germany ("Film-Dienst").
Print source. Sebastián Campos, T +56 (2) 205 5050, 244 4380, scampos@horamagica.com, www.horamagica.com. Producer: Ursula Budnik, Caupolicán 1050, Santiago, Chile, T +56 (9) 8282 628, ubudnik@horamagica.com
Festival: cinelatino.free.fr

Mumbai (IFFM - International Film Festival Mumbai, India, March 23-30, 2006)
Prize: I Did not Kill Gandhi (Maine Gandhi Ko Nahin Mara) by Jahnu Barua (India, 2005).
Jury: Barbara Lorey, France (Freelance), Aijaz Gul, Pakistan ("The News", "Cinemaya", "Screen"), Utpal Borpujari, India ("Deccan Herald").
Print source: Curtain Call Co., D 53/1137 Azad Nagar, Veera Desai Road, Andheri (West), Mumbai - 400058, India, T+91 (22) 2677 0362, F +91 (22) 2677 2458,
curtaincallco@yahoo.co.in
Festival www.iffmumbai.org

Guadalajara (Mexico, March 24-31, 2006)
Prize: The Guardian (El custodio) by Rodrigo Moreno (Argentina, Uruguay, France, Germany, 2005).
Jury: Robert Koehler, USA ("Variety", "Cinema Scope"), Alvaro Sanjurjo Toucón, Uruguay ("Montecarlo Canal 4", "CX22 Radio Universal"), Francisco Ferreira, Portugal ("Expresso"). Print source:
Print source: The Match Factory, Koln, Germany, T +49 (221) 9733 211.
Festival: www.guadalajaracinemafest.com 

top

Istanbul (Turkey, April 1-16, 2006)
Prize, International competition: A Cock and a Bull Story by Michael Winterbottom (UK, 2005). Prize, national competition: Times and Winds (Bes vakit) by Reha Erdem (Turkey, 2006).
Jury: Blagoja Kunovski, Macedonia, president ("MRTV", "Radio Skopje", "Film Magazine Kinopis"), Ahmed Hassouna, Egypt ("Nazra"), Antti Selkokari, Finland ("Aamulehti", "Seura"), Anita Piotrowska, Poland ("Tygodnik Powszechny"), Firat Yucel, Turkey ("Altyazi"), Ayla Kanbur, Turkey ("Antrakt").
Print sources. "A Cock and a Bull Story": The Works, London. — "Times and Winds": Atlantik Film, Ust Zeren Sokak No. 2, 34330 1. Levent, Istanbul, Turkey, T +90 (212) 278 36 11, F +90 (212) 278 19 71, info@atlantikfilm.com
Festival: www.iksv.org

Hong Kong (April 4-19, 2006)
Prize: The Silent Holy Stones by Wanmacaidan (Tibet, 2005).
Jury: Mark Peranson, Canada ("Cinema Scope"), Kong Rithdee, Thailand ("The Bangkok Post"), William Cheung, Hong Kong.
Festival: www.hkiff.org.hk

Wiesbaden (Festival of Central and Eastern European Film — goEast, Germany, April 5-11, 2006)
Prize: The City of the Sun (Slunecní stát) by Martín Sulik (Czech Republic/Slowakia, 2005).
Jury: Gulnara Abikeyeva, Kazakhstan ("Nachnem s Ponedeknika"), Mátyás Gyözö, Hungary ("Kritika"), Peter Hornung, Germany ("Saarbrücker Zeitung").
Print Source: CinemArt a.s., Prague, T +42 (02) 211 052 35, F +42 (02) 211 052 20,
info@cinemart.cz
Festival: www.filmfestival-goeast.de

arrow. top

Buenos Aires (International Festival of Independent Cinema, Argentina, April 11-23, 2006)
Prize (international competition): Next To Be Gone (Los proximos pasados) by Lorena Muñoz (Argentina, 2006).
Jury: Grégory Valens (France, president), Nelson Carro (Mexico), Dave Kehr (USA), Josefina Sartora (Argentina).
Print source: Habitacion 15-20 Producciones, Soler 4050, Cap.Fed. (CP 1425), Argentina. T +54 11 4821 2374. F +54 11 4824 1055, info@habitacion1520.com.ar, www.habitacion1520.com.ar
Festival: www.bafici.gov.ar

Singapore (April 13-29, 2006)
The NETPAC/FIPRESCI Award was given given ex-aequo to Todo Todo Teros by John Torres (Philippines) and Taking Father Home by Ying Liang (China).
Jury: Ed Lejano, filmmaker, film critic and academic (Philippines), Lim Fong  Wei, film critic "Lianhe Zaobao" (Singapore).
Print sources. "Todo Todo Teros": Los Otros Films, Unit 203 Eagle Star Condominium, 25 Fabian dela Rosa Street, Loyola Heights, 1108 Quezon City, Philippines, T +63 (2) 4343 906, johnotros@gmail.com. — "Taking Father Home": 90 Minutes Film Studio, Room 201, No. 200 Tianmu Mid-Street, Shanghai 200071, China, T/F: +86 (21) 6324 1821, yingliang2046@hotmail.com
Festival: www.filmfest.org.sg

Lisbon (Indielisboa, Portugal, April 20-30, 2006)
Prize: Grain In Ear (Mang Zhong) by Zhang Lu (China/South Korea, 2005).
Jury: Ronald Bergan, UK ("The Guardian"), Oliver Baumgarten, Germany ("Schnitt"), José Vieira Mendes, Portugal ("Premiere").
Print source: Doo Entertainment Co. Ltd, A-102 Dongyang Villa 872-18, Bangbae4-dong Seocho-gu, Seoul, Korea 135-922, T +82 (2) 365 7536, F +82 (2) 365 7537, filmdoo@yahoo.co.kr
Festival: pwp.netcabo.pt/0172079901/

top

San Francisco (USA, April 20 — May 4, 2006)
Prize: Half Nelson by Ryan Fleck (USA, 2005).
Jury: Luc Chaput, Canada ("Séquences"), Rainer Gansera, Germany ("Süddeutsche Zeitung"), John Anderson, USA ("Newsday", "Variety", "Screen International").
Print source: ThinkFilm, 23 East 22nd St, 5th Floor, New York, NY 10010, USA, F +1 (212) 444 7901, wsmith@thinkfilmcompany.com
Festival: www.sffs.org

Lecce (Italy, April 25-30, 2006)
Prize: The Italian (Italianets) by Andrei Kravchuk (Russia, 2005)
Jury: Gerhard Midding, Germany ("Berliner Zeitung"), Violeta Kovacsics, Spain ("Go mag", "VinTrenta"), Cigdem Kömürcüoglu, Turkey ("Tempo").
Print Source: Lenfilm Studios, 10, Kamennoostrovsky Ave, St.Petersburg, Russia 197101, T +7 (812) 3268 224, F +7 (812) 2328 881, prdept@lenfilm.ru
Festival: www.europecinefestival.org

Oberhausen (Short Films, Germany, May 4-9, 2006)
Prize: You, Waguih (Toi, Waguih) by Namir Abdel Messeeh (France, 2005, 28', 35mm, documentary).
Jury: Cameron Bailey, Canada ("NOW Magazine", "Cinemascope"), Tonci Valentic, Croatia ("Vijenac"), Barbara Schweizerhof, Germany.
Print source: Alter Ego, 24 rue de Limare, F-45000 Orleans, France, T=F +33 (2) 3862 5664, info@alterego-prod.com, www.alterego-prod.com
Festival: www.kurzfilmtage.de

top

Ankara (Flying Broom International Women's Film Festival, Turkey, May 4-12, 2006)
Prize: The little Jerusalem (La petite Jerusalem) by Karin Albou (France).
Jury: Maja Bogojevic, Serbia & Montenegro ("Vijesti", "Monitor", "Zinec"), Giannis Fragoulis, Greece ("Communication and Cinema", "Cinephil", "Common Place"), Sevin Okyay, Turkey ("Radikal", "NTV").
Print source: Pyramide International, 5 rue du Chevalier de Saint George, F 75008 Paris, T +33 (1) 4296 0220, F +33 (1) 4020 0551, yoann@pyramidefilms.com
Festival: www.ucansupurge.org

Cannes (France, May 17-28, 2006)
Prize, Competition: Climates (Iklimler) by Nuri Bilge Ceylan (Turkey, 2006).
Prize, Un Certain Regard: Hamaca Paraguaya by Paz Encina (Paraguay, 2006).
Prize, Directors' Fortnight: Bug by William Friedkin (USA, 2006).
Jury: Robert Koehler, USA, president ("Christian Science Monitor"), Laurent Aknin, France ("L'avant-scène cinéma), Ernesto Garratt, Chile ("Wikén de El Mercurio"), Jorge Gutman, Canada ("Tiempo Latino", "El Popular"), Esin Kücüktepepinar, Turkey ("sinema.com"), Altaf Mazid, India ("Asomiya Pratidin", "The Assam Tribune"), Shahla Nahid, France ("Radio France Internationale"), Simon Popek, Slovenia ("Ekran", "Delo"), Jaan Ruus, Estonia ("Eesti Ekspress"), Dubravka Vojvodic, Serbia & Montenegro ("Radio Beograd"). Secretary: Pamela Bienzobas, Chile/France ("Mabuse", "Revista Rocinante").
Print sources.
"Climates": Co Production, Istanbul, T +90 (212) 251 32 42,
contact@coproduction.com.tr
, www.climatesmovie.com.
"Hamaca Paraguaya": Scalpel, Paris, T +33 (1) 43 66 40 30, pierre@scalpel-films.com.
"Bug": Lionsgate, 2700 Colorado Avenue, Suite 200, Santa Monica, CA 90404, USA, T +1 (310) 255 3700, F +1 (310) 255 3770, sfriedenson@lionsgate.com
Festival: www.festival-cannes.org

top

Cracow (International Short Film Festival, Poland, May 30 — June 4, 2006)
Prize: My Dear Muslim... by Kerstin Nickig (Germany, 2005).
Jury: Anjelica Artiukh, Russia ("Kino Iskusstvo", "Panorama TV", "Theatrical Saint-Petersburg"), Christophe Chauville, France ("Repérages", "Bref"), Tadeusz Szczepanski, Poland ("Kino").
Print source: Michael Truckenbrodt, Time Prints, Karlsgarleustr. 21, D 12049 Berlin, Germany, T=f +49 (30) 6272 1378, nickig@timeprints.de
Festival: www.kff.com.pl

Troia (International Film Festival FesTroia, Setúbal, Portugal, June 2-11, 2006)
Prize: In Bed by Matias Bize (Chile, Germany).
Jury: Andrzej Werner, Poland, president ("Gazeta Wyborcza", "Kino"), Bhaichand Patel, India ("Hindustan Times"), Bodo Schönfelder, Germany ("epdfilm"), Dana Linssen, The Netherlands ("NRC Handelsblad", "De Filmkrant"), João Antunes, Portugal ("Jornal de Noticias").
Print source. Production: Ceneca Production, 3660 Nunoa, Santiago, Chile, T +56 (2) 446 9433, ceneca@entelchile.net. Distribution: Intramovies, Via Manfredi 15, I 00197 Roma, Italy, T +39 (06) 8076 157, sales@intramovies.com
Festival: www.festroia.pt

Cluj (Transsilvania International Film Festival, Romania, June 2-11, 2006)
Prize: 13 - Tzameti by Gela Babluani (Georgia, France, 2006).
Jury: Stratos Kersanidis, Greece ("Epohi", "City"), France Hatron, France ("Famille Chrétienne", "La Saison"), Luminita Boerescu, Romania ("Romania libera").
Print source: MK2, 55 rue Traversière, F 75012 Paris, France, T +33 (1) 44 67 30 00, F +33 (1) 43 41 32 30, sales@mk2.comwww.mk2.com
Festival: www.tiff.ro

Annecy (Animated Film Festival, France, June 5-10, 2006)
Prize: Dreams and Desires — Family Ties by Joanna Quinn (Great-Britain, 2006).
Jury: Dana Duma, Romania ("Economistul", "Caiete critice", "Contemporanul"), Luís Salvado, Portugal ("Premiere"), Cécile Giraud, France ("objectif-cinema.com").
Production: Beryl Productions International, Chapter Arts Centre, Market Rd, Cardiff, Wales, CF5 1QE, T +44 (29) 2039 6775 F +44 (29) 2039 6775, les.beryl@fut.net
Festival: www.annecy.org

top

Sydney (Australia, June 9-25, 2006)
Prize: Favela Rising by Jeff Zimbalist & Matt Mochary (USA/Brazil, 2005).
As an exception, our jury consists of three Australian critics: Tim Milfull ("The Independent", "Media-Culture Review"), Oscar Hillerström ("Empire"), Rachael Turk ("Inside Film magazine").
Print source: Lumina Films, 3rd Floor, 1A Adpar Street, London W2 1DE, UK, T +44 (20) 7535 6714, sales@lumina-films.com
Festival: www.sydneyfilmfestival.org

Moscow (Russia, June 23 - July 2, 2006)
Prize: The Bet Collector (Kubrador) by Jeffrey Jeturian (Philippines, 2006).
Jury: Sheila Johnston, Great Britain, president ("Evening Standard"), Charles-Stéphane Roy, Canada ("Séquences", "ICI Montréal"), Daira Abolina, Latvia ("Diena", "Kino Pauze", "Kino raksti", "Latvian TV"), Claire Clouzot, France ("L'Evénement du Jeudi"), Larisa Malyukova, Russia ("0Novaya gazeta"). Production: MLR Films, 7th floor Kalaw-ledesma Condominium, 117 Gamboa Street, Legaspi Village, Makati City, Philippines, T +63 (91) 7529 3448, +63 (28) 124 260-61, aap23@yahoo.com
Festival: www.miff.ru

top

Karlovy Vary (Czech Republic, June 30 - July 8, 2006)
Prize: Frozen City (Valkoinen kaupunki) by Aku Louhimies (Finland 2006).
Jury: Atilla Dorsay, Turkey, president ("Sabah"), Christina Stojanova, Canada ("Cine-Bulles"), Fawzi Soliman, Egypt ("Al Kahira", "Sabah El Kheir", "Ahram Hebdo", "Al Moheit Thakafi", "Radio Cairo", "Nile TV"), Marita Nyrhinen, Finland ("Ilkka", "Ping", "Yle"), Jan Foll, Czech Republic ("Tyden").
Print source: Finnish Film Foundation, Kanavakatu 12, 00160 Helsinki, Finland, T +358 (9) 622 030 00, F +358 (9) 622 030 60, ses@ses.fi, www.ses.fi
Festival: www.kviff.com

New Delhi (CineFan, Festival of Asian cinema, July 14-23, 2006)
Prize: The Bet Collector (Kubrador) by Jeffrey Jeturian (Philippines, 2006).
Jury: Max Tessier, France ("Cinemaya"), Luz Maria Virgen, Mexico ("El Informador", "Guadalajara International Film Festival"), Rwita Dutt, India ("Film Buff").
Production: MLR Films, 7th floor Kalaw-ledesma Condominium, 117 Gamboa Street, Legaspi Village, Makati City, Philippines, T +63 (91) 7529 3448, +63 (28) 124 260-61, aap23@yahoo.com
Festival: www.cinemaya.net/c8-index.asp

top

Zanzibar (Tanzania, July 14-23, 2006)
Prize: The Festival (Talnabami) by Dhananjoy Mandal (India, 2005).
Jury: Barbary Lorey, France, president ("Die Tageszeitung", "Neue Zürcher Zeitung"), Clement Tapsoba, Burkina Faso, Cüneyt Cebenoyan, Turkey ("Birgün"), Kirill Razlogov, Russia ("Moskovskaya Pravda", "Kompania", "Kultura"), Farida Marei, Egypt ("Al-Qahirah").
Print Source: Dhananjoy Mandal, Mou Films, South Duilya, P.O.-Duila, P.S.-Sankrail, Howrah – 711302, India, T +91 (33) 2689 1724, 2119 3790, cell +91 (943) 339 2836, dhananjoy2000@yahoo.com
Festival: www.ziff.or.tz

Motovun (Croatia, July 24-28, 2006)
Prize: We Feed the World by Erwin Wagenhofer (Austria, 2005).
Jury: Jean Roy, France ("L'Humanité"), Bojidar Manov, Bulgaria ("Novinar", "Kultura", "National Bulgarian Radio"), Hrvoje Puksec, Croatia ("Film.hr", "Zarez", "Libra libera", "Kulturpunkt.hr").
Print source: Produktionsgesellschaft, Krummgasse 1a,A-1030 Wien, Austria, T +43 (1) 712 5036-20.
Festival: www.motovunfilmfestival.com

top

Brisbane (Australia, August 2-13, 2006)
Prize: The Cave of the Yellow Dog (Die Höhle des gelben Hundes) by Byambasuren Davaa (Mongolia/Germany, 2005).
Jury: Rui Tendinha, Portugal ("Noticias Magazine"), Madhu Eravankara, India ("Mathrubhumi", "FilmWeekly"), David Edwards, Australia ("The Blurb Magazine").
Print source: Telepool, Sonnenstrasse 21, D-80331 Munich, Germany, T +49 (89) 55 876-0, F +49 (89) 55 876-188, telepool@telepool.de, www.telepool.de
Festival: www.biff.com.au

Locarno (Switzerland, August 2-12, 2006)
Prize: Don't Look back (Nae-chungchun-aegae-goham) by Young-Nam Kim (Korea, 2006, 35mm, 126 mins).
Jury: Rüdiger Suchsland, Germany, president ("Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Deutschlandfunk"), Léna Adam, France ("Radio France Internationale - RFI", "SRR - Société Roumaine de radiodiffusion, Radio Nationale Roumaine), Alexander Fedorov, Russia ("New City Journal"), Violeta Kovacsics, Spain ("Go mag", "VinTrenta"), Peter Holdener, Switzerland ("Zuger Nachrichten").
Production: Jae-Cheol Lim, Emotion Pictures, 4 FL., Nakwon Bldg. 284-6, Nakwon Dong, Jongno Gu, 110-707 Seoul, South Korea, T +82 (2) 764 4231, F +82 (2) 764 4232, filmcult1@hotmail.com, www.emotionpic.co.kr
Festival: www.pardo.ch

top

Montreal (Canada, World Film Fest, August 24 — September 4, 2006)
Prize: A Long Walk (Nagai sanpo) by Eiji Okuda (Japan, 2006).
Jury: Kirill Razlogov, Russia, president ("Moskovskaya Pravda", "Kompania", "Kultura"), Latika Padgaonkar, India ("Cinemaya"), Maria Kornatowska, Poland ("Kino"), Ossama Abdel-Fattah Rezk, Egypt ("Al-Ahram", "Al-Massai"), Francine Laurendeau, Canada ("Derrière l'image", "Séquences").
Print Source: Zero Pictures Co., 4-7-7 Akasaka, Minato Ku, Tokyo 107-0052, Japan, T +81 (3) 5562-9990, F +81 (3) 3589-3312, mark@zeropictures.jp.
Festival: www.ffm-montreal.org

Venice (Italy, 63rd Mostra internazionale d'arte cinematografica, August 30 - September 9)
Prize, competition: The Queen by Stephen Frears (UK, 2006).
Prize, parallel sections (Horizons, Critics' Week): When The Levees Broke - A Requiem In Four Acts by Spike Lee (USA, 2006).
Jury: NT Binh, France, president ("Positif"), Eva af Geijerstam, Sweden ("Dagens Nyheter"), Julie Rigg, Australia ("ABC Radio National"), Ramiro Cristóbal, Spain ("Cambio 16", "La Clave"), Jerzy Plazewski, Poland ("Kino"), Günter H. Jekubzik, Germany ("Filmdienst", "Aachener Zeitung"), Kata Anna Váró, Hungary ("Filmkultúra", " Filmhu", "Filmtett"), Sandra Perovic, Serbia ("TV Serbia"), Charles-Stéphane Roy, Canada ("Ici Montreal", "Séquences").
Print sources. "The Queen": Pathé Pictures International, Kent House, 14-17 Market Place, WIW8AR London, United Kingdom, T +44 (207) 462 4427, F +44 (207 436 7891), international.sales@pathe-United Kingdom-com. - "When The Leeves Broke - A Requiem In Four Acts": 40 Acres and a Mule Filmworks, 124 Dekalb Ave, Brooklyn, NY 11217 New York, USA, T +1 (718) 624 2443, F +1 (718) 624 2+8, jason@40acres.com
Festival: www.labiennale.org

top

Toronto (Canada, September 7-16, 2006).
Prize: D.O.A.P. — Death of a President by Gabriel Range (UK, 2006)
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Géza Csákvári, Hungary ("Népszabadság"), Esin Kücüktepepinar, Turkey ("Sabah", "sinema.com"), Oscar Peyrou, Spain ("Agencia EFE"), Norman Wilner, Canada ("Metro Toronto").
Print source: Production: Borough Films, 16 Dufours Place, London W1F 7SP, UK, T +44 (207) 287 5661, F +44 (709) 236 2123, info@broughfilms.com
Festival: tiffg.ca

Riga (Latvia, International Film Forum Arsenals, September 16-24, 2006)
Prize (international section): The Bothersome Man (Den Brysomme Mannen) by Jens Lien (Norway, 2006, 95 mns, 35mm). Prize (Baltic section): You Am I (As esi tu) by Kristijonas Vildziunas (Lithuania, 2006, 90 mns, 35mm).
Jury: Shahla Nahid, France, president ("Radio France Internationale"), Goran Gocic, Serbia ("Blic", "Dnevni Telegraf"), Miguel Somsen, Portugal ("Vogue", "Metro"), Adam Horoszczak, Poland ("Polska Zbrojna", "Zolniez Polski"), Inga Pērkone-Redoviča, Latvia ("Kino Raksti").
Printsource, The Bothersome Man: Production: Tordenfilm AS, Marstrandgt. 9, N-0566 Oslo, T +47 22 38 90 00, F +47 22 38 90 01, info@tordenfilm.no, www.tordenfilm.no. Print source, You Am I: The Match Factory, T+49 (221) 292 10 20, info@matchfactory.de, www.the-match-factory.com
Festival: www.arsenals.lv

top

San Sebastian (Spain, September 21-30, 2006)
Prize: Half Moon (Niwemang) by Bahman Ghobadi (Iran, 2006).
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Pamela Bienzobas, Chile/France ("Mabuse", "Revista Rocinante"), Mariangiola Castrovilli, Italy ("RAI"), Mehdi Abdollahzadeh, Iran ("Cinema Industry"), Ramiro Cristóbal, Spain ("Cambio 16", "La Clave").
Print source: The Match Factory, Sudermanplatz 2, D-50670 Cologne, Germany, T +49 (221) 292 102-0, F +49 (221) 292 102-10, info@matchfactory.de
Festival: www.sansebastianfestival.com

Rio de Janeiro (Brazil, September 21 — October 5, 2006)
Prize: Drained (O Cheiro do Ralo) by Heitor Dhalia (Brazil, 2006).
Jury: Derek Malcolm, president ("London Evening Standard", "BBC World Service"), Luz Maria Virgen Aguilar ("El Informador", "Guadalajara International Film Festival"), Martin Perez, Argentina ("Pagina 12", "La Mano"), Marco Antonio Barbosa, Brazil ("Jornal do Brasil"), Ivana Bentes, Brazil.
Print source: Matias Mariani, T +55 (11) 3642 1014, matias@mariani.org
Festival: www.festivaldoriobr.com.br

top

Reykjavik (Iceland, September 28 — October 8, 2006)
Prize: Red Road by Andrea Arnold (UK, 2006).
Jury: Matthieu Chereau, France ("Objectif-cinema.com", "Cinelogs.com"), Christian Monggaard Christensen, Denmark ("Dagbladet Information"), Arni Thorarinsson, Iceland.
Print source: Red Road Films, Film City Glasgow, 4 Summertown Road, Glasgow G51 2LY, UK, T +44 (141) 445 0400,
carrie@sigmafilms.com

Festival: www.filmfest.is

Oslo (Films From the South, Norway, October 5-15, 2006)
Prize: Climates (Iklimler) by Nuri Bilge Ceylan (Turkey, 2006). Oslo Kinematografer (The Oslo Cinemas organization) added a money prize — 50 000 Kroner, ca. 6000 Euro — to the film.
Jury: Margarita Chapatte, Spain ("Radio Marca"), Jonas Varsted Kirkegaard, Denmark ("Information")(guest member), Charlotte Glaser Munch, Norway ("Film & Kino").
Print source: Co Production, Istanbul, T +90 (212) 251 32 42, contact@coproduction.com.tr,
www.climatesmovie.com
Festival: www.filmfrasor.no

top

Chicago (USA, October 5-19, 2006)
Prize: Day Night Day Night by Julia Loktev (USA, 2006, screened in the first & second feature competition).
Jury: Wilfried Reichart, Germany, president ("Filmdienst", "Kölner Stadtanzeiger"), Glenn Myrent, France ("Variety", "Objectif Cinéma"), Katherine Tulich, Australia ("Sunday Magazine"), Anita Uzulniece, Latvia ("NRA - Neatkariga Rita Avize", "Kino Raksti").
Print source: Scalpel Films, 38 rue de la Chine, F 75020 Paris, France, T +33 (1) 4366 4030, F +33 (1) 4366 8600.
Festival: www.chicagofilmfestival.com

Warsaw (Poland, October 6-15, 2006)
Prize: Fresh Air (Friss Levegö) by Agnes Kocsis (Hungary, 2006).
Jury: Ronald Bergan, UK ("The Guardian"), Michael Ranze, Germany ("Film", "Hamburger Abendblatt", "Steadycam"), Jan Olszewski, Poland ("Kino", "Dziekknik", "Polskie Radio Volumen").
Print source: KMH Films, Ferenc Pusztai, Késmark u. 24, HG 1158 Budapest, Hungary, T +36 (1) 414 0885, F +36 (1) 414 0887, filmsales@kmh.hu, www.kmh.hu
Festival: www.wff.pl

Haifa (Israel, October 7-14, 2006)
Prize: Winter Journey (Winterreise) by Hans Steinbichler (Germany, 2006).
Jury: Barbara Lorey, France (Freelance, among others: "Die Tageszeitung", "Neue Zürcher Zeitung"), Leo Bankersen, The Netherlands ("Filmkrant"), Pablo Utin, Israel ("Globes").
Print source: Beta Cinema, Gruenwalder Weg 28d, D 82041 Oberhaching, Germany, T +49 (89) 673 469-80, F +49 (89) 673 469-888, beta@betafilm.com
Festival: www.haifaff.co.il

top

Tbilisi (Georgia, October 10-15, 2006)
Prize: Leon and Olvido by Xavier Bermudez (Spain, 2004).
Jury: Andrzej Werner, Poland ("Kino", "Gazeta Wyborcza", "TVP"), Maija Line, Latvia ("Izklaide", "Kino Pauze", "Latvian Radio 1, Cultural program 'Kulturas Rondo'", "Privata Dzive"), Iulia Blaga, Romania ("Romania libera", "Suplimentul de cultura").
Print source, production and world sales: El Paso Produciones Cinematograficas S.L., Fuente del Saz 5, E 2816 Madrid, T +34 (91) 458 1122, F +34 (91) 458 1122, elpasopc@jet.es
Festival: www.tbilisifilmfestival.ge

Pusan (South Korea, October 12-20, 2006)
Prize: Love Conquers All by Tan Chui Mui (Malaysia/ The Netherlands, 2006, DV, 90 min).
Jury: Chris Fujiwara, USA, president ("Undercurrent"), Susanna Harutyunyan, Armenia ("Respublika Armenia", "AFISHA"), Helmut Merker, Germany ("WDR", "Die Zeit", "Freitag"), KIM Seemoo, Korea ("Daily Chosun", "Monthly National Assembly Review", "Webzine Culture News").
Print source: Da Huang Pictures, 118A, Jalan Sultan Abdul Samad, off Jalan Tun Sambanthan, 50470 Kuala Lumpur Malaysia, T: 603 2273 9496 / 603 2273 9496, tanchuimui@gmail.com
Festival: www.piff.org

top

Athens (Panorama of European Cinema, Greece, October 12-22, 2006)
Prize: A Cock and Bull Story by Michael Winterbottom (UK, 2005).
Jury: Jan Lumholdt, Sweden ("Film International", "Svenska Dagbladet", "Ingmar"), Julia Khomiakova, Russia ("Ekran I stsena"), Konstantinos Blathras, Greece ("Church Of Greece", "Manifesto", "Nea Politiki").
Print source, sales agency: The Works, Portland House, 4 Great Portland Street, GB London W1W 8QJ, UK, T+44 (20) 7612 1080, F +44 (20) 7612 1081, joy@theworksltd.com, www.theworkslimited.com
Festival: panoramafest.com

Vienna (Austria, Viennale, October 13-25, 2006)
Prize: Honor of the Knights (Honor De Cavalleria) by Albert Serra (Spain, 2006).
Jury: Ronald Bergan, UK, president ("The Guardian"), Mark Peranson, Canada ("Cinema Scope"), Claudia Lenssen, Germany ("RBB", "Freitag", "Der Tip", "epd-FILM"), Dominik Kamalzadeh, Austria ("Standard").
Print Source. Production: Andergraun Films, Aribau 40, E 08011 Barcelona, Spain, T +34 (93) 451 1231. Distribution: Notro Films, Lincoln 11, 3r 4a, E 08006 Barcelona, Spain, T +34 (93) 567 05 05, sales@notrofilms.com
Festival: www.viennale.at

Valladolid (Semana Internacional de Cine, Spain, October 20-28, 2006)
Prize: Fraulein (Das Fräulein) by Andrea Staka (Germany, Switzerland, Bosnia, 2006).
Jury: Cristina Corciovescu, Romania, president ("Bucarest Hebdo", "Time Out"), Luciano Castillo, Cuba ("Cine Cubano", "Kinetoscopio", "Habana Radio"), Bruno Kragic, Croatia ("Vijenac", "Hrvatski filmski ljetopis", "Hrvatski radio"), Dennis West, USA ("Cineaste"), Joan Millaret Valls, Spain ("Gran Angular – Radio Ciutat Vella 100'4 FM").
Print source: Media Luna Entertainment, Hochstandenstr. 1-3, D-50674 Köln (Cologne), Germany, T+49 (221) 8014 980, F +49 (221) 8014 9821, info@medialuna-entertainment.de
Festival: www.seminci.com

top

Kiev (Molodist, Ukraine, October 21-29, 2006)
Prize: Euphoria (Eyforiya) by Ivan Vyrypaev (Russia, 2006, 35mm, 74 min).
Jury: Joan Dupont, France ("International Herald Tribune"), Steven Yates, Great Britain ("Kamera", "Eyeforfilm.com", "Film Exposed"), Sasa Jankovic, Serbia ("Profil").
Print source: Ukraine, Kiev, Khoryva Street, 55, Apartment 3. T +38 (44) 492 88 83, roman@intvest.com.ua
Festival: www.molodist.com

London (London Film Festival, UK, October 18 – November 2, 2006)
Prize: Lola (Lo que sé de Lola) by Javier Rebollo (Spain, France, 2006).
Jury: Michel Ciment, France ("Positif"), Rachael Turk, Australia ("Inside Film magazine", "The Sydney Morning Herald", "Bondi FM + Radio National"), Marianne Gray, Great Britain (Freelance, "Evening Standard", "The Herald", "The Irish Independent").
Print source. International Sales: Films Distribution, 20 rue St Augustin, F 75002 Paris, France, T +33 (1) 5310 3399, info@filmsdistrubution.com
Festival: www.lff.org.uk

top

Geneva (Cinéma Tout Ecran, Switzerland, October 30 — November 5, 2006)
Prize: The Optimists (Optimisti) by Goran Paskaljevic (Serbia, 2006).
Jury: France Hatron, France ("Famille Chrétienne", "La Saison"), Gabriele Barrera, Italy (guest member)("Duellanti", "Nick-FilmTV", "Maxim Italia"), Mariano Morace, Switzerland ("RTSI — Radiotelevisione svizzera").
Print source: NOVA FILM, T +381 (11) 328 49 10, F +381 (11) 328 49 10, suzie@sezampro.yu
Festival: www.cinema-tout-ecran.ch

Leipzig (International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film, Germany, October 30 — November 5, 2006)
Prize (Documentary): Exile Family Movie by Arash T. Riahi (Austria 2006, 94 min). Prize (Animation): My Love (Moja ljubow) by Alexandre Petrov (Russia 2006, 27 min).
Jury: Ingela Brovik, Sweden ("Sveriges Radio"), Nadezhda Mihaylova Marinchevska, Bulgaria ("Kultura", "Kino", "LIK"), Lars Tuncay, Germany ("Filmstart", "Meier", "Klenkes", "Gig", "Lift").
Print sources. "Exile Family Movie": Géza Horvát, Golden Girls Filmproduktion, Fockygasse 33/1, A-1120 Wien, Austria, T +43 (1) 8 10 56 36, office@goldengirls.at, www.exilefamilymovie.com. — "My Love": Lyuba Kuznetsova, Dago-film, 2nd Kozhevnicheskiy, 12, RU - 115114 Moscow, Russia, T +7 (495) 775 37 53, lkuznetsova@dago.ru
Festival: www.dokfestival-leipzig.de

top

Cottbus (Festival of East European Cinema, Germany, November 14-18, 2006)
Prize: Tomorrow Morning (Sutra Ujutra) by Oleg Novkovic (Serbia and Montenegro, 2006).
Jury: Gulnara Abikeyeva, Kazakhstan, president ("Nachnem s Ponedeknika"), Ivan Corbisier, Belgium ("AV industrie", "Be TV"), Bujor Ion Ripeanu, Romania ("Observaorul Cultural", "Radio Romania Cultural"), Ingeborg Goergieva Bratoeva-Daraktchieva ("Kino", "Trud", "Capital", "Kultura", "Lik", "RFI"), Frank-Burkhard Habel, Germany ("Neues Deutschland", "Junge Welt", "Das Blättchen").
Print source, production: Zillion Film, Gundulicev Venac 42, 11 000 Beograd, Serbia, T=F +381 (11) 3034 761,
office@zillion.com

Festival: www.filmfestivalcottbus.de

Torino (Italy, November 10-18, 2006)
Prize: Notes by a Trackman (Zapiski Putevogo Obkhodchika) by Zhanabek Zhetyruov (Khazakhstan).
Jury: Peter Keough, USA, president ("Boston Phoenix", Blog "Outside the Frame" thephoenix.com), Floreal Peleato, France ("Positif"), Rich Cline, UK ("Shadows on the Wall", "BBC RadioFive Live", "Filmfocus"), Magda Mihailescu, Romania ("Gandul", "Observator Cultural", "Radio Romania Cultural"), Cristiana Paternò, Italy ("Cinecittà News", "Vivilcinema").
Print source: Khazakhfilm, filmcompany@nursat.kz.
Festival: www.torinofilmfest.org

top

Ljubljana (Slovenia, November 10-24, 2006)
Prize: White Palms (Fehér tenyér) by Szabolcs Hajdu (Hungary, 2006).
Jury: Janine Euvrard, France ("Jeune Cinema", Site Web "24 Images"), Damir Radic, Croatia ("Vijenac"), Janusz Wróblewski, Poland ("Polityka", "Kino").
Print source. Production: Katapult Film 7 Filmpartners, 21-23 Frankel Leó ut. III/8, H-1030 Budapest, Hungary, T +36 (1) 438 08 94, office@katapultfilm.hu. World sales: Onoma, 4, rue de Miromesnil, F 75008 Paris, T +33 (1) 58 18 34 90, F +33 (1) 45 25 99 70, onoma@onomainternational.com, www.onomainternational.com
Festival: www.liffe.si

Mannheim-Heidelberg (Germany, November 16-25, 2006)
Prize: A Summer Day (Un jour d´été) by Franck Guérin (France, 2006).
Jury: Joel Poblete, Chile, president ("Capital", "Paparazzi", "Mabuse"), Pawel Tomasz Felis, Poland ("Gazeta Wyborcza", "Tygodnik Powszechny", "Polskie Radio Program II"), Eero Tammi, Finland ("Filmihullu"), Fatih Özgüven, Turkey ("Radikal").
Print source: Ostinato Production, 171 Avenue d´Argenteuil, F-92600 Asnieres Sur Seine, France, T +33 (148) 010 010, F +33 (148) 010 011, ostinato@ostinatoproductien.com . TV: Arte France, 8 Rue Marceau, F-92130 Issy les Moulineaux, France, www.artefrance.fr
Festival: www.mannheim-filmfestival.com

top

Stockholm (Sweden, November 16-26, 2006)
Prize, Competition: Jindabyne by Ray Lawrence (Australia, 2006).
Prize, Nordic Lights: Restless (Uro) by Stephan Faldbakken (Norway, 2006).
Jury: Tereza Brdeckova, Czech Republic ("Respekt", "Film a doba"), Steve Ayorinde, Nigeria ("The Punch"), Maria Ulfsak, Estonia ("TMK", "Stiil", "Stiina", "Postimees").
Print sources. Jindabyne: Celluloid Dreams. Restless: Norwegian Film Institute.
Festival: www.filmfestivalen.se

Thessaloniki (Greece, November 17-26, 2006)
Prize, Competition: Suely in the Sky (O céu de Suely) by Karin Ainouz (Brazil, 2006).
Prize, Greek Panorama: Eduart by Angeliki Antoniou (Greece, Germany, 2006).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil, president ("Cinemais", "Rioartes/Tribuna"), Genoveva Dimitrova Vassileva, Bulgaria ("Kultura", "Altera"), Thilo Wydra, Germany ("Filmecho/Filmwoche", "Der Tagesspiegel"), Sergei Lavrentiev, Russia ("Kultura"), Ioanna Papageorgiou, Greece.
Print sources. Suely in the Sky: Celluloid Dreams, T +33 (1) 4970 0370, info@celluloid-dreams.com. Eduart: Greek Film Center, T +30 (210) 3678 500, info@gfc.gr
Festival: www.filmfestival.gr

top

Gijón (Spain, November 23 — December 1, 2006)
Prize: Longing (Sehnsucht) by Valeska Grisebach (Germany, 2006).
Jury: Diego Brodersen, Argentina ("El Ojo", "El Amante Cine Magazine", "N Magazine"), Ivan Karl, Serbia ("Film Radio Zabac", "Total Film"), Manuel Antonio Yanez Murillo, Spain ("Latras de cine", "Fotogramas").
Print source: In Frame / Hollywood Classics, Linton House, 39-51 Highgate Road, London, NW5 1RT, United Kingdom, T +44 (20) 74 24 72 80, F +44 (20) 74 28 89 36.
Festival: www.gijonfilmfestival.com

Bratislava (Slovak Republic, December 1-9, 2006)
Prize: Retrieval (Z odzysku) by Slawomir Fabicki (Poland, 2006).
Jury: Michel Euvrard, Canada ("Séquences"), Maya Irina McKechneay, Austria ("Falter"), Daniel Rafaelic, Croatia ("Metropolitan"). Print source: Opus Film (Production & World Sales), Ul. Lakowa 29, PL 90-554 Lodz, Poland, T +48 (42) 634 5500, +48 (42) 634 5501, F +48 (42) 634 5549, opus@opusfilm.com, www.opusfilm.com / 8/10 lok. 32 Willowa Str., PL 00-780 Warsaw, Poland, T +48 (22) 6466 951, F +48 (22) 6466 952, opusfilm@waw.pdi.net
Festival: www.iffbratislava.sk

top

Cairo (Egypt, November 28 - December 8, 2006)
Prize: The Last Gaze (La ultima mirada) by Patricia Arriaga Jordan (Mexico, 2006).
Jury: Luz Maria Virgen Aguilar, Mexico, president ("El Informador"), Michèle Levieux, France ("L'Humanité"), Mahrez Karoui, Tunisia ("Septième Art", "Le Quotidien", "Al Quds Al Arabi"), Safaa Haggag, Egypt ("Al-Araby", "Al-Kahera").
Print source: Patricia Arriaga, Nao films, S.A., T +52 (55) 55 74 67 19, info@naofilms.com, www.laultimamirada.com
Festival: www.cairofilmfest.com

Havana (Cuba, December 5-15, 2006)
Prize: Born and Bred (Nacido y criado) by Pablo Trapero (Argentina, 2006).
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Alvaro Sanjurjo Toucon, Uruguay ("Montecarlo Television", "Radio Universal", "Revista Guambia"), Francisco Ferreira, Portugal ("Expresso"), Dominique Martinez, France ("Positif", "La Nouvelle Vie Ouvrière"), Juan Ramírez, Cuba ("La Demajagua", "CMKX Radio", "CNC TV").
Print source: Films Distribution, 20 rue Saint Augustin, F 75002 Paris, France, T +33 (1) 5310 3399 F +33 (1) 5310 3398, wisnia@filmsdistribution.com
Festival: www.habanafilmfestival.com

Kerala (International Film Festival in Trivandrum, India, December 8-15, 2006)
Prize: Flowers Flow (Nirontor) by Abu Sayeed (Bangladesh).
Jury: Hubert Niogret, France ("Positif"), Ranjanee Ratnavibushana, Sri Lanka ("Cinesith"), Sudhir Nandgaonkar, India ("Roopwani", "Screen Weekly", "Indian Express").
Festival: www.keralafilm.com

top

 

all awards

Festival Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000

Special Awards
Bullet 2011
bullet. 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000