Fipresci Home the international federation of film critics  
  about us | festival reports | awards | undercurrent   contact | site map 
home > awards > festival awards 2005

Festival Awards
are presented
at a series of
international festivals.

Special Awards
present
our best choices
of the year.

 

regulations

Regulations
of the International Critics' Prize

 

festival awards 2005

choose a festival

The Festivals

Mumbai (International Film Festival, India, January 6-13, 2005)
Prize: Amu (Amu) by Shonali Bose (India, 2004).
Jury: Matthieu Darras, France ("Positif"), Safaa Haggag Elaisy, Egypt ("Al Baian", "Al Fan Al Sabee"), Premendra Nath Mazumder, India ("Chitralipi", "FFSI news").
Print source: Jonai Productions, India, T +91 (93) 2467 4979, ali@amuthefilm.com
Festival: www.iffmumbai.com

Bangkok (International Film Festival, Thailand, January 13-24, 2005)
Prize: The Beautiful Washing Machine (Mei li de xi yi ji) by James Lee (Malaysia, 2004).
Jury: Gerald M. Peary, USA, president ("Boston Phoenix"), Nenad Dukic, Serbia-Montenegro ("Radio Beograd"), Jacob Neiiendam, Denmark ("Screen International"), H. N. Narahari Rao, India ("Samyukta Karnataka"), Anchalee Chaiworaporn, Thailand ("Cinemaya", "Cahier du Cinema" "Image").
Print source: Doghouse 73 Pictures (att. James Lee), 17, Jalan 22/51 Taman Lin Seng, Petaling Jaya, Selangor 43600 Malaysia, T +60 (3) 787 69 578, doghouse73@yahoo.com
Bangkok International Film Festival: www.bangkokfilm.org

top

Tromso (Norway, January 18-23, 2005)
Prize: Midwinter Night's Dream (San zimske noci) by Goran Paskaljevic (Serbia-Montenegro, 2004).
Jury: Klaus Eder, Germany, Blanka Elekes-Szentágothai, Hungary, Jan Brodal, Norway.
Print source: Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, Geiselgasteig D-82031, Germany, T +49 (89) 6499 3727, F +49 (89) 6499 3720, thorsten.ritter@bavaria-film.de.
Tromso International Film Festival: www.tiff.no

Rotterdam (The Netherlands, January 26 - February 6, 2005)
Prize: Spying Cam (Frakchi) by Whang Cheol-Mean (South Korea, 2004, 100’, 35 mm).
Jury: Hassouna Mansouri, Tunisia, president ("Septième Art", "La Presse"), Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Susanna Harutyunyan, Armenia ("Republica Armenia"), Kong Rithdee, Thailand, guest member ("The Bangkok Post"), Fritz de Jong, The Netherlands ("Dagblad van het Noorden").
Print source: Cinegut Films. 3rd. Floor, 93-9 Nonhyun-Dong Kangnam - GU 135-010 Seoul, South Korea Tel: + 82 11965 31961 E-mail: cinegut@yahoo.co.kr
Festival: www.filmfestivalrotterdam.com

top

Göteborg (Sweden, January 28 - February 7, 2005)
Prize: The Frozen Land (Paha Maa) by Aki Louhimies (Finland, 2005).
Jury: Tadeusz Szczepanski, Poland ("Kino"), Miguel Somsen, Portugal ("Vogue", "Premiere", "TVI - Televisão Independente"), Daira Abolina, Latvia (Latvian TV).
Print source: Finnish Film Foundation, www.ses.fi
Festival: www.goteborg.filmfestival.org

Miami (USA, February 4-12, 2005)
Prize: A Way of Life by Amma Asante (UK, 2004).
Jury: Howard Feinstein, USA (Freelance), Ricardo Cota, Brazil ("criticos.com.br", "Jornal do Brazil"), Barbara Lorey, France (Freelance).
Print source: Louise Matthews, Portman Film, 21-25 St. Anne's Court, London W1F OBJ, UK, T +44 (207) 494 8024, F +44 (207) 494 8046, louise@portmanfilm.com
Miami Film Festival: www.miamifilmfestival.com

top

Berlin (Germany, February 10-20, 2005)
Prize, competitive section: The Wayward Cloud (Tian bian yi duo yun) by Tsai Ming Liang (Taiwan, 2005).
Prize, Panorama: Massacre (Massaker), documentary by Monica Borgmann, Lokman Slim, Hermann Theissen (Germany, 2005).
Prize, Forum: Oxhide (Niu Pi) by Liu Jiayin (China, 2005).
Jury: Andrei Plakhov, Russia, president ("Commersant-Daily"), Dubravka Lakic, Serbia-Montenegro ("Politika"), Leonardo Garcia Tsao, Mexico ("La Jornada", "Cine Premiere"), Ruth Pombo, Spain ("Levante", "Dirigido"), Ninos Feneck Mikelides, Greece ("Eleftherotypia"), Angelika Kettelhack, Germany ("Author and director of cultural TV-films"), Pamela Bienzóbas, Chile ("Mabuse", "Revista Rocinante"), Cristina Piccino, Italy, guest member ("Il Manifesto"), Helmut Merker, Germany ("WDR"). Secretary: Angelika Kettelhack, Germany.
Print sources. The Wayward Cloud: Arena Films, 20, ave. Franklin D. Roosevelt, F - 75008 Paris, T +33 (1) 56 88 20 30, F +33 (1) 56 88 01 88, mariehomard@arenafilms.fr. — Massacre: Lichtblick Film- & Fersehproduktion GmbH, Apostelnstr. 1, D - 50667 Koeln, T +49 (221) 92 57 52 40, F +49 (221) 92 57 529, info@lichtblick-film.de. — Oxhide: Liu Jiayin, NB112, N0. 1, Jianguomenwai Avenue, Beijing 100004, China, T +86 (139) 11 88 15 16, goodnewsljy@hotmail.com
Festival: www.berlinale.de

top

Sofia (Bulgaria, March 4-13, 2005)
Prize: Adam & Paul by Lenny Abrahamson (Ireland, 2004).
Jury: Cristina Corciovescu, Romania ("Nine o'clock"), Hans-Joachim Schlegel, Germany (Freelance), Genoveva Dimitrova, Bulgaria ("Kultura").
Print source: Production: Speers Films/Elements Films. Distribution: Abbey Films LTD, 35 Abbey Str. Upper Dublin 1 Co, Ireland, T +353 (1) 804 45 00, F +353 (1) 872 36 87.
Festival: www.sofiaiff.com

Fribourg (Switzerland, March 6-13, 2005)
Prize: The Sleeping Child (L'Enfant endormi) by Yasmine Kassari (Belgium/Morocco, 2004).
Jury: Claire Clouzot, France, president ("Les villes mondiales du cinema"), Mofidul Hoque, Bangladesh ("Daily Bhorer Kagaj", "Celluloid"), Dragan Rubesa, Croatia ("Novi list"), Flavia de la Fuente, Argentina ("El Amante Cine"), Augusto Orsi, Switzerland ("Opinione Liberale", "Corriere del Ticino", "La Rivista").
Print source: Production: Les Films de la Drève, Yasmine Kassari, 7, Ruelle de France, B 4650 Battice, Belgium, T +32 (87) 78 35 95, F +32 (87) 30 02 74, dreve@skynet.be
Festival: www.fiff.ch

top

Mar del Plata (Festival Internacional de Cine, Argentina, March 10-20, 2005)
Prize: A Year Without Love (Un año sin amor) by Anahi Berneri (Argentina, 2004).
Jury: Ronald Bergan, UK ("The Guardian"), Carlos Hugo Aztarain, Spain ("Euro-Movies"), Miguel Peirotti, Argentina ("La Voz del Interior").
Print source: Burman-Dubcovsky Cine SRL, Wap Media (Buenos Aires), Alvarez Thomas 198, 2nd Floor P, Buenos Aires, T +54 (11) 455 451 82.
Festival: www.mardelplatafilmfest.com

Guadalajara (Mexico, March 11-18, 2005)
Prize: Rolling Family (Familia rodante) by Pablo Trapero (Argentina, 2004).
Jury: Grégory Valens, France, president ("Positif"), Ana Cavaco, Portugal ("A Capital"), Luciano Castillo Rodriguez, Cuba ("Cine Cubano"), Wolfgang Martin Hamdorf, Germany ("filmdienst", "DeutschlandRadio"), Orlando Mora, Columbia.
Print source: Matanza Cine, T=F +54 (11) 4861 4006, produccion@matanzacine.com.ar
Festival: www.guadalajaracinemafest.com

top

Toulouse (Rencontres Cinémas d'Amérique Latine, France, March 11-20, 2005)
Prize: Live-in Maid (Cama adentro) by Jorge Gaggero (Argentina, 2004).
Jury: Anette Olsen, Denmark ("Dox Magazine", "Mifune"), Maja Bogojevic, Serbia-Montenegro ("Zinec"), Karin Wolfs, The Netherlands ("De Filmkrant", "Screen International").
Print source: Aquafilms, Cabello 3644, C1425APN Buenos Aires, T +54 (11) 4802 4218, verocura@aquafilms.com.ar, produccion@aquafilms.com.ar
Festival: cinelatino.free.fr

Hong Kong (March 22 - April 6, 2005)
Prize: Lost in Wu Song (Wu Song Da Wo) by LU Yi Tong (China, 2005, Beta SP, 93 minutes).
Jury: Max Tessier, France ("Cinemaya", "Les Voix"), Anchalee Chaiworaporn, Thailand ("Thai Film Quarterly", "Cinemaya", "Weekly Matichon", "Variety International Film Guide"), Edith Chiu, Hong Kong ("City Entertainment", "Sing Tao Daily", "Ming Pao Weekly", "Marie Claire").
Print source: Nutshell; Production, Dong Run Feng jung nan shiliju 28, 3-6-802, 100016 Beijing, China, T +86 (1) 360 116 71 27, c.nath@internat-china.com
Festival: www.hkiff.org.hk

top

Lecce (Festival of European Cinema, Italy, April 4-9, 2005)
Prize: Fallen (Krisana) by Fred Kelemen (Germany/Latvia, 2005, 90 mins, black & white, 35mm).
Jury: Peter Cargin, UK ("Film", "Movie/TV Marketing"), Bruno Kragic, Croatia ("Hrvatski filmski ljetopis", "Vijenac", "15 dana", "Filmoskop"), Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV").
Print source, World sales: Kino Kombat Filmproduction, Hufelandstr. 30, D-10407 Berlin, Germany, T=F +49 (30) 42 50 530, message@kino-kombat.com.
Festival: www.europecinefestival.org

Thessaloniki (Images of the 21st Century - Documentary Film Festival, April 1-10, 2005)
Prize, international competition: The Three Rooms of Melancholia (Melancholian kolme huonetta) by Pirjo Honkasalo (Finland, 2004). Prize, Greek competition: Elias Petropoulos - An Underground World by Kalliopi Legaki (Greece, 2004).
Jury: Antti Selkokari, Finland, president ("Aamulehti", "Seura"), Maya Irina Mckechneay, Austria ("Falter"), Angelika Kettelhack, Germany ("Author and director of cultural TV-films"), Viliam Jablonicky, Slovak Republik ("Kino-Ikon", "Teleplus"), Dimosthenis Xifilinos, Greece.
Print sources:"The Three Rooms of Melancholia", Production: Millenium Film, Koskikartanontie 12, 75530 Nurmes, Finland, T +35 (81) 3511 0100, F +35 (81) 3511 0111. "Elias Petropoulos - An Underground World": Greek Film Center, Athens.

top

Wiesbaden (Festival of Central and Eastern European Film - goEast, Germany, April 6-12, 2005)
Prize: Rebirth Island (Kaladan Kelgen Kyz) by Rustem Abdrashov (Kazakhstan, 2005).
Jury: Marc Lepoivre, France ("Objectif cinéma"), Vladimir Cvetkovic Sever, Croatia ("Vijenac"), Martin Blaney, Germany ("Screen International", "Screen Daily").
Print source: Kazakhfilm National Company, 176 Al-Farabi av., Almaty, 48 0067 Kazakhstan, T +7 (3272) 48 22 11, F +7 (3272) 48 09 09, filmcompany@nursat.kz.
Festival Wiesbaden: www.filmfestival-goeast.de

Istanbul (April 2-17, 2005)
Prize, international competition: Innocence by Lucile Hadzihalilovic. Prize, Turkish competition: Angel's Fall (Melegin dususu) by Semih Kaplanoglu (Turkey, 2005).
Jury: Marcel Martin, France, president ("Regards"), Joao Antunes, Portugal ("Jornal de Notícias"), Ingeborg Bratoeva, Bulgaria ("Kino"), Gorazd Trusnovec, Slovenia ("Delo/Polet"), Yesim Tabak, Turkey ("Radikal"), Cigdem Kömürcüoglu, Turkey ("Tempo").
Print sources. "Innocence": World Sales: Wild Bunch, 99, rue de la Verrerie, F 75004 Paris, France, T +33 (1) 53 01 50 24, F +33 (1) 53 01 50 49, vmaraval@exception-wb.com. "Angel's Fall": World Sales: Kaplan Film Yapim, Ihlamur Yolu, Hatay Apt. 41/7, Tesvikiye - Istanbul, Turkey, T +90 (212) 246 0505, F +90 (212) 291 2995, kaplanfilm@ekolay.net
Festival: www.iksv.org/english/

top

Buenos Aires (International Festival of Independent Cinema, Argentina, April 12-24, 2005)
Prize, international competition: The Sky Turns (El cielo gira) by Mercedes Álvarez (Spain, 2004). Prize, best Argentine film: Los de Saladillo by Alberto Yaccelini (Argentina-France 2005).
Jury: José Carlos Avellar, Brazil, president ("Cinemais", "Rioartes/Tribuna"), Jorge Jellinek, Uruguay ("Tiempos del Mundo"), Daniela Bisogni, Italy ("TG2 (RAI)", "Il Giornale", "Libertà di Piacenza"), Dennis West, USA ("Cineaste"), Pablo Suárez, Argentina ("The Buenos Aires Herald").
Print sources. "The Sky turns": Wanda Visión. Av. Europa 16, Chalet 1, 28224 Pozuelo de Alarcón, Madrid, Spain, T +34 (91) 3528 376 F +34 (91) 3528 371, wanda@wanda.es. -"Los de Saladillo": Alberto Yaccelini. T +33 (1) 5655 5477/70, albertoy@free.fr
Festival: www.bafici.gov.ar

Singapore (April 14-30, 2005)
Prize: Stray Dogs by Marziyeh Meshkini (Iran, 2004).
The jury has been organized in cooperation with Netpac — The Network for the Promotion of Asian Cinema. Jury: Grégory Valens, France ("Positif", FIPRESCI), Ngo Phuong Lan (Vietnam, NETPAC), Mark Chua (Singapore).
Print source: Production: Makhmalbaf Film House, Office 32, PO Box 15875/6413, Mosavi Avenue, North of Palestine, Tehran 14157, Iran. T: +9821 895 8383. F: +9821 895 2200. mmm@makhmalbaf.com - World sales: Wild Bunch, 99 rue de la Verrerie, 75004 Paris, France, T +33 (1) 5301 5020, F +33 (1) 5301 5049. wildbunch@exception-wb.com
Festival: www.filmfest.org.sg

top

Toronto (Hot Docs: Canadian International Documentary Festival, April 22 - May 1, 2005)
Prize: The Devil's Miner by Kief Davidson and Richard Ladkani (USA/Germany, 2005).
Jury: Gerald Peary, USA ("Boston Phoenix"), Luis Salvado, Portugal, canceled without reason, replaced by Jean-Max Méjean, France ("CinéLibre"), Norman Wilner, Canada ("Metro Toronto").
Print source: Urban Landscapes Inc., 160 1/2 South Sycamore Avenue, Los Angeles, CA 90036, USA, T +1 (310) 428 8843, F +1 (323) 933 9460, office@thedevilsminer.com.
Festival: www.hotdocs.ca

San Francisco (USA, April 21 - May 5, 2005)
Prize: Private by Saverio Costanzo (Italy).
Jury: Henry Sheehan, USA ("KPCC-FM", "KCET-TV"), Zlatko Vidackovic, Croatia ("Vijenac"), Marcelo Janot, Brazil ("Criticos.com.br", "Jornal do Brasil").
Print source: Avatar Films, 150 West 28th St., Suite 1803, New York, NY 10001, F +1 (212) 6751960, jason@avatarfilms.com.
Festival: www.sffs.org

top

Oberhausen (Short Film Festival, Germany, May 5-10, 2005)
Prize: The Future Is Behind You by Abigail Child (USA, 2004, 18', DVCAM/NTSC, b&w).
Jury: Dana Linssen. The Netherlands ("NRC Handelsblad", "De Filmkrant"), Nick Bradshaw, UK ("Time Out"), Anita Piotrowska, Poland ("Tygodnik Powszechny"). Print source: Child Works, 303 East 8th Street, #6f, USA-New York NY 10009, T +1 (212) 673 1608, achild@mindspring.com.
Festival: www.kurzfilmtage.de/ikf/pages/start.html

Ankara (Flying Broom International Women's Film Festival, Turkey, May 5-15, 2005)
Prize: To Take a Wife (Ve'Lakhta Lehe Isha) by Ronit Elkabetz and Shlomi Elkabetz (Israel, 2004, 97 mins, 35mm, color).
Jury: Julia Khomiakova, Russia ("Ekran i Stsena", "SK-News"), Ivan Karl, Serbia-Montenegro ("Film Radio Zabac", "Total Film"), Alin Tasciyan, Turkey ("Milliyet").
Print source: Transfax Film Production, 3 Yagia Kapayim Street, 3rd Floor, 67778 Tel Aviv, Israel, T +972 (3) 687 1202, F +972 (3) 687 1499, marek@transfax.co.il
Festival: www.ucansupurge.org

top

Cannes (France, May 11-22, 2005)
Prize, Competition: Hidden (Caché) by Michael Haneke (France, Austria, Germany, Italy, 2005, 1h 57, 35mm). - Prize, Un Certain Regard: Sangre by Amat Escalante (Mexico, 2005, 1h 30, 35mm). - Prize, Directors' Fortnight or Critics' Week: Crying Fist (Ju-meok-i-woon-da) by Ryoo Seung-wan (South Korea, 2005, 2h 15, 35mm).
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Pablo Scholz, Argentina ("Clarin"), Tereza Brdeckova, Czech Republic ("Lidové Noviny", "Respekt"), Nick Roddick, UK ("London Evening Standard", "Preview"), Pamela Bienzobas, Chile/France ("Mabuse", "Revista Rocinante"), Sandra Perovic, Serbia-Montenegro ("Serbian Broadcasting Corporation"), Jannike Ahlund, Sweden ("Rapport Morgon", "Var Bostrad"), Anna Di Martino, Italy ("Segnocinema"), Ahmed Musztaba Zamal, Bangladesh ("Celluloid"), Pedro Butcher, Brazil ("Folha de S. Paulo"). Secretary: Pamela Bienzobas.
Print sources. "Hidden": Les Films du Losange, T +33 (1) 44 43 87 10, d.elstner@filmsdulosange.fr, www.filmsdulosange.fr - "Sangre": Funny Balloons, T +33 (1) 4013 0585, info@funny-balloons.com, www.funny-balloons.com - "Crying Fist": ShowEast, 10F New Seoul Bldg 618-3, Shinsa-dong, Gangnam-gu, 135-804 Seoul, Korea, T +82 (2) 3446 9580, 9686, F +82 (2) 3446 9620, michelle@showeast.co.kr, www.showeast.co.kr/eng
Festival: www.festival-cannes.org

top

Cluj (Transsilvania International Film Festival, Cluj-Napoca, Romania, May 27 - June 5, 2005)
Prize: The Death of Mr. Lazarescu (Moartea Domnului Lazarescu) by Cristi Puiu (Romania, 2005).
Jury: Cameron Bailey, Canada ("NOW Magazine", "CBC Radio"), Bhaichand Patel, India ("Hindustan Times"), Marilena Iliesiu, Romania.
Print source. World Sales: The Co-production Office, Mommsenstr. 27, D-10629 Berlin, Germany, T +49 (30) 32 77 79 79, F +49 (30) 32 32 091, info@thecopro.de
Festival: www.tiff.ro

Troia (FesTroia, Portugal, May 28 - June 5, 2005)
Prize: Turtles Can Fly (Lakposhtha ham parvaz mikonand) by Bahman Ghobadi (Iran, 2004).
Jury: Eberhard von Elterlein, Germany ("Die Welt"), Alberto Castellano, Italy ("Il Mattino"), José Viera Mendes, Portugal ("Premiere").
Print source: BAC Films, 88 Rue de la Folie Mericourt, F 75011 Paris, France, T +33 (1) 5353 5252, F +33 (1) 5353 5253, webmaster@bacfilms.fr
Festival: www.festroia.pt

top

Cracow (International Short Film Festival, Poland, May 31 - June 5, 2005)
Prize: Dust (Toz) by Fatih Kizilgök (Turkey, 14 mins, 2005).
Jury: Alexandre Tylski, France ("Cadrage - La Revue Du Cinéma International"), Ludmila Hristozova-Diakova, Bulgaria ("Kino"), Tadeusz Robak, Poland ("Krakow").
Print source: Fatih Kizilgök.
Festival: www.kff.com.pl

Split (International Festival of New Film, Croatia, June 3-10, 2005)
Prize: The Beautiful City (Shah-re ziba) by Asghar Farhadi (Iran, 2004, 35mm, 102 mins).
Jury: Shahla Nahid, France ("Radio France Internationale"), Maria Teresa Oleksiewicz, Poland ("Kino"), Jurica Pavicic, Croatia ("Jutarnji list").
Print source: SMI, katysha@dpimail.net, T +98 (21) 2863 260, F +98 (21) 2858 962.
Split Film Festival: www.splitfilmfestival.hr

top

Annecy (International Animated Film Festival, France, June 6-11, 2005)
Prize: Vent by Erik van Schaaik (Netherlands, 2004, 4 mins 50 secs).
Jury: Luk Menten, Belgium ("Film/TV/DVD"), Luis Salvado, Portugal ("Premiere"), Uldis Makulis, Latvia ("Maksla Plus"), guest member.
Print source: il Luster Productions, Herenweg 45, NL 3513 CB, Netherlands, T +31 (30) 2400 768, F +31 (30) 2400 768, distribution@illuster.nl, www.illuster.nl
Annecy Film Festival: www.annecy.org

Taormina (Taormina BNL FilmFest, Italy, June 11-18, 2005)
Prize: Bye Bye Blackbird by Robinson Savary (Luxemburg, 2005).
Jury: Michel Ciment, France, president ("Positif"), Francisco Ferreira, Portugal ("Expresso"), Pamela Bienzobas, Chile ("Mabuse", "Revista Rocinante"), Borislav Andjelic, Serbia-Montenegro ("Vecernje Novosti"), Umberto Rossi, Italy ( "L'Unità", "Telecittà").
Print source: World sales: Movie House Entertainment. Contact: Mark Vennis. Tel: +44 207 380 3999 / Fax +44 207 380 3998 / markvennis@moviehouseent.com
Taormina festival: www.taorminafilmfest.it

top

Sydney (Australia, June 10-25, 2005)
Prize: Darwin's Nightmare by Hubert Sauper (France/Austria/Belgium, 2004).
Jury: Peter Keough, USA ("The Boston Phoenix"), Necati Sönmez, Turkey ("Postexpress- Sinema"), Nick Prescott, Australia ("ABC Radio").
Print source: Mille et une productions, 48 Rue de Paradis, Paris, France, T +33 (1) 4770 4470.
Festival: www.sydneyfilmfestival.org

Moscow (International Film Festival, June 17-26, 2005)
Prize: The Guitar Mongoloid (Gitarrmongot) by Ruben Ostlund (Sweden, 2004, 35mm, 89 min).
Jury: Susanna Harutyunyan, Armenia, president ("Republica Armenia"), Rui Pedro Tendinha, Portugal ("Notícias Magazine"), Henrik Uth Jensen, Denmark ("Kristeligt Dagblad"), Ernesto Garratt, Chile ("El Mercurio"), Sergej Anashkin, Russia ("Premiere", "Iskusstvo Kino").
Print source: Triangelfilm, Sweden, T +46 (40) 176 550, info@triangelfilm.se
Festival: www.miff.ru

top

Karlovy Vary (Czech Republic, July 1-9, 2005).
Prize: Chinaman (Kinamand) by Henrik Ruben Genz (Denmark/China, 2005).
Jury: Ronald Bergan, UK, president ("The Guardian", Mariangiola Castrovilli, Italy ("RAI"), Marina Pork, Russia ("Sjem Dnej"), H.N. Narahari Rao, India ("Samyukta Karnataka"), Jan Foll, Czech Republic ("Tyden").
Print source: Nordisk Film, International Sales, Mosedalvej 14, DK-2500 Valby, Denmark, T +45 3618 8200, F +45 3618 9550, contact@nordiskfilm.com, sales.nordiskfilm.com.
Festival: www.kviff.com

Zanzibar (Tansania, July 1-10, 2005).
Prize: Drum by Zola Maseko (South Africa, 2004).
Jury: Hassouna Mansouri, Tunisia, president ("Septième Art"), Jean-Marie Mollo Olinga, Cameroon ("Cine-Press"), Belinda van de Graaf, The Netherlands ("Trouw", "De Filmkrant"), Li Cheuk-to, Hong Kong ("Hong Kong Economic Times", "Hong Kong International Film Festival").
World Sales: Armada International, Beverly Hills, T +1 (310) 2059 600, csievernich@armada-pictures.com.
Festival: www.ziff.or.tz

top

Delhi (Osian's CineFan - Festival of Asian Cinema, India, July 15-24, 2005)
Prize: The Tear Of The Cold (Ashk-e sama) by Azizollah Hamidnezhad (Iran, 2004).
Jury: Hubert Niogret, France ("Positif"), Farida Marei, Egypt ("al-Qahirah"), M. C. Raja Naryanam ("Cinemaya Asian Age").
Print source: Alireza Shahrokhi, Cima Media International, 64 Hedayat St. Yakhchal Avenue, Teheran 19497, Iran, T +98 (21) 254 80 32, F +98 (21) 255 19 14, cmi@irib.ir
Festival: www.cinemaya.net/cinefan.asp

Motovun (Croatia, July 25-29, 2005)
Prize: Day and night (Dag og nat) by Simon Staho (Denmark, 2004).
Jury: Matthieu Chéreau, France ("Cahiers du cinema"), Dinu-Ioan Nicula, Romania ("Maxim Press"), Goran Ivanisevic, Croatia ("Vijenac").
Print source: Trust Film Sales ApS; Avedøre Tværvej 10; dK-2650 Hvidovre; T +45 3686 8788, F +45 3677 4448, post@trust-film.dk, www.trust-film.dk
Festival: www.motovunfilmfestival.com

top

Brisbane (Australia, July 27 - August 8, 2005)
Prize: Look Both Ways by Sarah Watt (Australia, 2005).
Jury: Klaus Eder, Germany ("Bayerischer Rundfunk"), Juliette Zacharová, Czech Republic ("Film A Doba"), Michael Walsh, Australia ("RealTime").
Print source: Fortissmimo, Veermarkt 77-79, NL-1019 DA Amsterdam, T +31 (20) 6273 215, F +31 (20) 6261 155, marnix@fortissimo.nl
Festival: www.biff.com.au

Locarno (Switzerland, August 3-13, 2005)
Prize: A Perfect Day by Joana Hadjithomas and Khalil Joreige (France-Lebanon-Germany, 2005).
Jury: Marcel Martin (France, president), Claudia Lenssen (Germany), Christian Jungen (Switzerland), Ruth Pombo (Spain), André Roy (Canada).
Print source: Mille et une Productions, 48, rue de Paradis, 75010 Paris, France, T +33 147704470, F +33 147704471, milleetune@free.fr
Locarno festival: www.pardo.ch

top

Montreal (The World Film Fest, Canada, August 26 - September 5, 2005)
Prize: Kamataki by Claude Gagnon (Canada/Japan, 2005).
Jury: Chris Fujiwara, USA, president ("Boston Phoenix"), Rainer Gansera, Germany ("Süddeutsche Zeitung"), Christian Monggaard, Denmark ("Information"), Javier Porta Fouz, Argentina ("Clarin", "El Amante Cine"), Angela Baldassarre, Canada ("Tandem").
Print source: Film Option International, 3401, rue Saint-Antoine, Westmount, Quebec H3Z 1X1, Canada, T +1 (514) 931-6180, nrybina@filmoption.com
Montreal Film Festival: www.ffm-montreal.org

Venice (Italy, August 31 — September 10, 2005)
Prize, competition: Good Night, and Good Luck by George Clooney (USA, 2005).
Prize, parallel sections: The Wild Blue Yonder by Werner Herzog (Germany, UK, France, 2005).
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Derek Malcolm, UK ("The Evening Standard"), Pamela Biénzobas, Chile ("Mabuse", "Revista Rocinante"), Mathilde Lorit, France ("Rolling Stone"), Esin Kücüktepepinar, Turkey ("Radikal", "sinema.com"), Hassouna Mansouri, Tunisia ("Septième Art", "La Presse"), Karel Och, Czech Republic ("Cinepur"), Saul Symonds, Australia ("Light Sleeper: Late Night Writings on Cinema", "Senses of Cinema"), Gabriele Barrera, Italy ("Duellanti", "Nick-FilmTV").
Print source,"Good Night, And Good Luck": 2929 International, 9100 Wilshire Blvd. 500 West, 90212 Beverly Hills, CA, USA, T +1 (310) 3095 706, F +1 (310) 3095 708,
twagner@2929entertainment.com
, www.2929entertainment.com.
Print source, "The Wild Blue Yonder": Werner Herzog Film, Türkenstr. 91, D 80799 Munich, Germany, T +49 (89) 3854 7070, F +49 (89) 3304 0768,
office@wernerherzog.com
Festival: www.labiennale.org

top

Toronto (Canada, September 8-17, 2005).
Prize: Sa-kwa by Kang Yi-kwan (South Korea, 2005).
Jury: Howard Feinstein, USA ("indiewire"), Rui Pedro Tendinha, Portugal ("Notícias Magazine"), Charles-Stéphane ROY, Canada ("Séquences", "Ici Montréal", "Infoculture.ca").
Print source: Tube Entertainment, 3rd floor, Hancho Building, 654-6, Shinsa-dong, Kangnam-gu, Seoul 135-897, South Korea, T +82 (2) 515-8231, F +82 (2) 547-3279, sooyon@tube-entertainment.co.kr
Festival: www.bell.ca/filmfest

San Sebastian (Spain, September 15-24, 2005).
Prize: Tideland by Terry Gilliam (Great Britain, Canada, 2005).
Jury: Andrei Plakhov, Russia, President ("Commersant-Daily"), Julio Feo Zarandieta, France ("Radio France Internationale"), Wolfgang Martin Hamdorf, Germany ("filmdienst"), Massimo Causo, Italy ("Corriere Del Giorno"), Sergi Sánchez, Spain ("La Razón").
Print source: Hanway Films, 24 Hanway St. London W1T1UH, T +44 (207) 290 0750, F +44 (207) 290 0751, info@hanvayfilms.com
Festival: www.sansebastianfestival.com

top

Rio de Janeiro (Brazil, September 22 - October 6, 2005)
Prize (best Latin American film): Battle in Heaven (Batalla en el cielo) by Carlos Reygadas (Mexico, 2005).
Prize (best Brazilian film): Delicate Crime (Crime delicado) by Beto Brant (Brazil, 2005).
Jury: Klaus Eder, Germany, president ("Bayerischer Rundfunk"), Gabe Klinger, USA ("24FPS Magazine"), Leandro Listorti, Argentina ("Clarin", "Rolling Stone"), Joao Luiz Vieira, Brazil ("Cinemais"), Leonardo Luiz Ferreira, Brazil ("Almanaque Virtual").
Print sources. "Battle in Heaven": The Coproduction Office, 24 rue Lamartine, F-75009 Paris, T +33 (1) 56 02 60 00, F +33 (1) 56 02 60 01, festivals@thecopro.de — "Delicate Crime": Lumière, Rio de Janeiro, T +55 (21) 2132 3200, F +55 (21) 2132 3200, lumiere@lumierebrasil.com.br
Festival: www.festivaldoriobr.com.br

Tbilisi (Georgia, October 4-9, 2005)
Prize: A Trip to Kharabakh (Gaseirneba Karabakhshi) by Levan Tutberidze (Georgia, 2005).
Jury: Yannis Fragoulis, Greece, Ingvald Bergsagel, Norway, Kora Tsereteli, Russia/Georgia.
Print source: Filmstudio Kemka, Tbilisi.
Festival: www.tbilisifilmfestival.ge

top

Leipzig (Germany, International Festival for Documentary and Animated Film, October 3-9, 2005)
Prize: Workingman's Death by Michael Glawogger (Austria/Germany, 2005).
Jury: Viliam Jablonický, Slovak Republic, Ville Hänninen, Finland, Elfriede Schmitt, Germany.
Print Source: World Sales: Paul Thiltges Distributions, 45, boulevard Pierre Frieden, L-1543 Luxembourg, T +352 (44) 70 70 4670, F +352 (25) 03 94, pthiltges@ptd.lu, www.ptd.lu. See also www.workingmansdeath.com.
Festival: www.dokfestival-leipzig.de/homepage/en/index.html

Athens (Greece, Panorama of European Cinema, October 3-9, 2005)
Prize: My Nikifor (Moj Nikifor) by Krzysztof Krauze (Poland, 2005).
Jury: Steven Yates, UK, Olga Markova, Bulgaria, Dimitris Haritos, Greece.
Print Source: Film Polski Promotion Agency - Mazowiecka 6/8, 0048 Warsaw, Poland - tel: +48 22 826 8630 - fax: +48 22 826 4051 - info@filmpolski.com - www.filmpolski.com
Festival: no website known.

top

Yamagata (Japan, Documentary Film Festival, October 7-13, 2005)
Prize: The Cheese and the Worms (Chizu to ujimushi) by Kato Haruyo (Japan 2005).
Prize, short film: Keep the Change (Üstü Kalsin) by Ceren Bayar, Dilek Iyigün, Elif Karadenizli, Ozge Kendirci, Savas Ilhan (Turkey, 2003).
Jury: Chris Fujiwara, USA, Madhu Eravankara, India, Atsuko Saito, Japan.
Print sources: The Cheese and the Worms: Kato Haruyo, 735 Shimohamada-cho, Ota, Gunma 373-0821, Japan. Phone: 81-90-8434-2790. E-mail: cer74090@nyc.odn.ne.jp - Keep the Change: Ankara University Faculty of Communication 06560 Cebeci, Ankara, Turkey. Phone 90-312-319-7714. Fax: 90-312-362-2717. e-mail: ozkam@media.ankara.edu.tr
Festival: www.city.yamagata.yamagata.jp/yidff/home-e.html

Pusan (October 6-14, 2005)
Prize: The Unforgiven by Yoon Jong-bin (South Korea, 2005).
Jury: Dave Kehr, USA, president, Martin Ansersson, Sweden, Sergei Lavrentiev, Russia, Akiko Kobari, Japan, Okhee Han, Korea.
Print source: AnD Pictures, Korea.
Festival: www.piff.org/intro/default.asp

top

Warsaw (Poland, October 7-16, 2005)
Prize: Red Coloured Grey Truck (Sivi Kamion Crvene Boje) by Srdjan Koljevic (Serbia & Montenegro, Slovenia, Germany, 2004).
Jury: Borislav Andjelic, Serbia-Montenegro ("Vecernje Novosti"), Martin Blaney, Germany ("Screen International"), Andronika Martonova, Bulgaria ("Pari", www.cinemasia.ru).
Print source: MDC International, Schillerstraße 7a, D-10625 Berlin, T +49 (30) 264 979 0, F +49 (30) 264 979 10, info@mdc-int.de, www.mdc-int.de
Festival: www.wff.pl

Oslo (Norway, Films From the South, October 6-16, 2005)
Prize: Paradise Now by Hany Abu-Assad (Palestine, Netherlands, Israel, France, 2005).
Jury: Anjelica Artiukh, Russia ("Seans", "Kino Iskusstvo"), Dragan Rubesa, Croatia ("Novi list"), Lars Audun Braten, Norway ("Klassenkampen").
Print source: Producer: Bero Beyer Production. Sales: Celluloid Dreams, T +33 (1) 49 70 83 23, info@celluloid-dreams.com
Festival: www.filmfrasor.no

top

Chicago (USA, October 6-20, 2005)
Prize (New Directors Competition): La Moustache by Emmanuel Carrère (France, 2005).
Jury: Jan Aghed, Sweden, president ("Sydsvenska Dagbladet"), Frédéric Coquelin, France ("Monde et Vie"), Josefina Sartora, Argentina (www.cineismo.com, "Le Monde Diplomatique"), Mihai Chirilov, Romania ("Privirea"), Kim Linekin, Canada ("Eye Weekly").
Print source: Pathé Distribution, 10, rue Lincoln, F 75008 Paris, France, T +33 (1) 40 769 169, F +33 (1) 40 769 194, sales@patheinternational.fr
Festival: www.chicagofilmfestival.org

Vienna (Viennale, Austria, October 14-26, 2005)
The prize went to the Brazilian documentary film Estamira by Marcos Prado (115 mins, 35mm, 2005).
Jury: Diego Brodersen, Argentina ("Pagina/12", "Clarin", "Rolling Stone", "El Amante Cine"), Manuela Cernat, Romania ("Romania Cultural"), Gunnar Landsgesell, Austria ("Ray", "Blickpunkt: Film").
Print source: Zazen Produções, Praça Pio XI, 6 sala 102, Rio de Janeiro, 22461-080, Brazil, T +55 (21) 253 554 07, zazen@zazen.com.br (Produktion), m.prado@zazen.com.br (world sales).
Festival: www.viennale.at

top

Haifa (Israel, October 18-25, 2005)
Prize: The Consequences of Love (Le conseguenze dell'amore) by Paolo Sorrentino (Italy, 2004).
Jury: Umberto Rossi, Italy ("L'Unità", "Telecittà"), Wilfried Reichart, Germany ("WDR TV"), Gidi Orsher, Israel ("I.D.F. Radio").
Print source: The Works, 4th floor, Portland House, 4 Great Portland St, W1W8QJ London, UK, T + 44 (207) 612 1080, F + 44 (207) 612 1081, www.theworkslimited.com
Festival: www.haifaff.co.il

Valladolid (Spain, October 21-29, 2005)
Prize: Merry Christmas (Joyeux Noël) by Christian Carion (France, 2005).
Jury: Jerzy Plazewski, Poland, president ("Kino"), Isaac León Frias, Peru ("La Gran Ilusión", "Caretas", "El Comercio"), Maja Bogojevic, Serbia-Montenegro ("Zinec"), Ahmed Bouhrem, Tunisia ("Le temps"), Ramiro Cristóbal Munoz, Spain ("El País", "La Clave", "Ronda Iberia").
Print source: Films Distribution, 6 rue de l'Ecole de Médecine, F-75006 Paris, T +33 (1) 53 10 33 99, F +33 (1) 53 10 33 98, info@filmsdistribution.com
Festival: www.seminci.com

top

Kiev (Molodist — Kiev International Film Festival, Ukraine, October 22-30, 2005)
Prize: From the Land of Silence (Sakenine sarzamine sokoot) by Saman Salur (Iran, 2004).
Jury: Janine Euvrard, France ("Regards"), Genoveva Dimitrova Vassileva, Bulgaria ("Kultura"), Kirsten Liese, Germany ("Deutschlandradio").
Print source: Production: Saman Salur, Sheherazad Media International, 2, Sarvestan, Pasdaran St. Shariati, Ave. Tehran, 166119 Iran, T + 98 (21) 22 86 32 60/61, F + 98 (21) 22 85 89 62, zibasha@dpimail.net
Festival: www.molodist.com

London (UK, October 19 – November 3, 2005)
Prize: Man Push Cart by Ramin Bahrani (USA, Iran, 2005).
Jury: Essam Zakarea, Egypt ("Sabah El-Kheir"), Karsten Kastelan, Germany ("epdFilm", "Marabo-Magazin"), George Perry, Great Britain ("The Sunday Times").
Print source: International Sales: Wide Management, 42 bis rue de Lourmel, F 75015 Paris, France, T +33 (1) 5395 0464,
wide@widemanagement.comwide@widemanagement.com
Festival: www.lff.org.uk

top

Genève (Switzerland, Cinéma Tout Ecran, October 31 – November 6, 2005).
Prize: Ryna by Ruxandra Zenide (Switzerland, Romania, 2005).
Jury: Thomas Rothschild, Germany (Freelance), Constantin Terzis, Greece ("Epohi"), Pascal Grenier, Canada ("Séquences").
Print source: Pacific Films, Diane Duperret, 42, rue Saint Joseph , CH-1227 Carouge, Switzerland, T +41 (22) 827 1698, F +41 (22) 827 1691,
diane@pacificfilms.ch

Festival: www.cinema-tout-ecran.ch

Cottbus (Festival of East European Cinema, Germany, November 8-12, 2005).
Prize: Something Like Hapiness (Stesti) by Bohdan Sláma (Czech Republic, Germany, 2005).
Jury: Claire Clouzot, France ("L'Evénement du Jeudi"), Marilena Iliesiu, Romania ("Romania Libera", "Romania Cultural Radio Station"), Antonia Kovacheva, Bulgaria ("Trud"), Annika Koppel, Estonia ("Postimees"), Bodo Schönfelder, Germany ("epdfilm").
Print source. Production: Negativ, Ostrovni 30, CZ 110 00 Praha 1, Czech Republic , T +420 224 933 755, F +420 224 933 472, office@negativ.cz, www.negativ.cz. Contact: Pallas Film, Thanassis Karaphanos, Universitätsring 14, D 06108 Halle , Germany , T +49 (345) 678 7323, F + 49 (345) 678 7325, pallasfilm@t-online.de
Festival: www.filmfestivalcottbus.de

top

Ljubljana (Slovenia, November 10-24, 2005).
Prize: What Iva Recorded on October 21, 2003 (Što je Iva snimila 21. listopada 2003) by Tomislav Radic (Croatia, 2005).
Jury: Barbara Lorey, France (Freelance, for German, Swiss and French dailies and film magazines), Doris Senn, Switzerland ("Landbote"), Ivan Karl, Serbia-Montenegro ("Film Radio Zabac", "Total Film").
Print source: Korugva Film, Zajceva 31, HR - 10000, Zagreb, Croatia, T +385 (1) 643 3691, F +385 (1) 643 3692.
Festival: www.ljubljanafilmfestival.org

Torino (Italy, November 11-19, 2005).
Prize: Police Beat by Robinson Devor (USA, 2004, HD, 80 mins).
Jury: Anne de Gasperi, France, president ("Le Figaro"), Mark Peranson, Canada ("Cinema Scope"), Necati Sönmez, Turkey ("Postexpress-Sinema"), Denis Valic, Slovenia ("Ekran"), Massimo Causo, Italy ("Corriere Del Giorno").
Print source: Sales - Stephen Raphael, T +1 (917) 287 1679, sterapha@aol.com. Production: Jeffrey Brown, T +1 (206) 799 9554, policebeat@elasticrobot.com; Alexis Ferris, T +1 (206) 406 7087, contact@alexisferris.com
Festival: www.torinofilmfest.org

top

Mannheim-Heidelberg (Germany, November 17-26, 2005).
Prize: Toss Up (Yazi tura) by Ugur Yücel (Turkey).
Jury: Milan Vlajaic, Serbia-Montenegro, president ("Politika"), Jean-Marie Mollo Olinga, Cameroon ("Cine-Press", "Afrique Magazine", "Libération"), Diaa Abulyazeed, Egypt ("El Masry Elyoum", "Nazra", "ElArdhalgy"), Viliam Jablonický, Slovakia ("Kino-Ikon", "Teleplus"), Fulvio Montano, Italy ("Effettonotteonline", "LN-Libri Nuovi").
Print source: Mahayanafilm, Aydede Cad. Enstantane apt. 32/5, Talimhane, TR 80090 Taksim, Istanbul, Turkey, T +90 (533) 262 71 41, F +90 (212) 255 20 20, post@mahayanafilm.com
Festival: www.mannheim-filmfestival.com

Stockholm (Sweden, November 17-27, 2005).
Prize, International Competition: Be With Me by Eric Khoo (Singapore, 2005). — Prize, Northern Lights: Accused (Anklaget) by Jacob Thuesen (Denmark, 2005).
Jury: Caroline Buck, Germany (Freelance), Frédéric Ponsard, France ("Euronews"), Alf Kjetil Walgermo, Norway ("Vart").
Print sources. "Be With Me": Bavaria Film International, Bavariafilmplatz 8, D-82031 Geiselgasteig, T +49 (89) 6499 2686, F +49 (89) 6499 3720. – "Accused": Nordisk Film, Mosedalvej 14, DK-2500 Valby, T +45 3618 8200, F +45 3618 9300.
Festival: www.filmfestivalen.se

top

Thessaloniki (Greece, November 18-27, 2005).
Prize, International Competition: The Hours Go By (Como Pasan Las Horas) by Ines de Oliveira Cezar (Argentina, 2005). — Prize, Greek Panorama: Tsiou... (Tsiou...) by Makis Papadimitratos (Greece, 2005).
Jury: Kirill Razlogov, Russia, president ("Moskovskaya Pravda", "Kultura TV Channel", "Moscow International Film Festival"), Magda Mihailescu, Romania ("Adevarul"), John Harkness, Canada ("NOW" Magazine), Annika Gustafsson, Sweden ("Sydsvenska Dagbladet"), Loukas Katsikas, Greece ("Cinema").
Print Sources. "The Hours Go By": Kevin Williams Associates, T +34 (91) 7473 100, kevin@kevinwa.com. — "Tsiou...": D.M. Films Productions, T +30 (210) 3304 231, d-makris@otenet.gr
Festival: www.filmfestival.gr

Gijón (Spain, November 24 - December 2, 2005).
Prize: Ultranova by Bouli Lanners (Belgium/France, 2004).
Jury: Diego Lerer, Argentina ("Clarin"), Günther Jekubzik, Germany ("film-dienst", "Aachener Zeitung", "Junge Welt"), Ruth Pombo, Spain ("Levante", "Dirigido").
Print source: Films Distribution, 20, Rue Saint-Augustin, F 75002 Paris, France, T +33 (1) 5210 3399, info@filmdistribution@com
Festival: www.gijonfilmfestival.com

top

Cairo (Egypt, November 29 — December 9, 2005).
Prize: Magic Eye (Syri Magjik) by Kujtim Cashku (Albania, 2005, 93 mins).
Jury: Grégory Valens, France, president ("Positif"), György Báron, Hungary ("Magyar Radio"), Steve Ayorinde, Nigeria ("The Punch"), Essam Zakaryia, Egypt ("Sabah El-Kheir").
Print sources: Production: Ora Film. T +355 692 057 119, +355 436 5157, F +355 436 5157,  info@orafilm.com. World sales: Magali Perrichet, Rr A Moisiu nr 76 (Kinostudio), Tirana, Albania, T +355 692 02 93 84, F +355 423 3490.
Festival: www.cairofilmfest.com

Bratislava (Slovak Republic, December 2-10, 2005).
Prize: Everything Is Illuminated by Leiv Schreiber (USA, 2005).
Jury: Philip Bergson, UK, president ("BBC World Service Radio", "Euromovies International", "Filmfestivals.com"), Vuk Perovic, Serbia-Montenegro ("Gradjanski list",   "Beta"), France Hatron, France ("Famille Chretienne", "La Saison"), Kata Váró, Hungary ("Filmkultúra"), Emília Kincelová, Slovak Republic (Freelance).
Print source: Warner Bros, Hollywood, USA.
Festival: www.iffbratislava.sk

top

Havana (Cuba, Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano, December 6-16, 2005)
Prize: El aura by Fabián Bielinsky (Argentina, Spain, France, 2005).
Jury: Cristina Nord, Germany, president ("Die Tageszeitung"), Renzo Fegatelli, Italy ("Filmcronache", "La Reppublica"), Ronald Melzer, Uruguay ("Brecha"), Jorge Morales Farias, Chile ("Mabuse", "Revista Caras", "Revista Páginas Chilenas"), Alberto Ruiz Ramos, Cuba ("ECOS").
Print source: Tornasol Films, tornasol@tornasolfilm.com
Festival: www.habanafilmfestival.com

Kerala (Trivandrum, India, December 9-16, 2005)
Prize: Kekexili: Mountain Patrol (Hoh Xil: Mountain Patrol) by Lu Chuan (China / USA, 2004).
Jury: Leif Joley, Sweden ("Skånska Dagbladet"), Tim Milfull, Australia ("The Independent", "Media-Culture Review"), Namrata Joshi, India ("Outlook").
Print source. Production: Huayi Brothers, Taihe Film Investment Co. (China); Columbia Pictures Film Prod. Asia (Hongkong).
Festival: www.keralafilm.com

top

 

all awards

Festival Awards
Bullet 2011
Bullet 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000

Special Awards
Bullet 2011
bullet. 2010
bullet. 2009
bullet. 2008
Bullet 2007
Bullet 2006
Bullet 2005
Bullet 2004
Bullet 2003
Bullet 2002
Bullet 2001
Bullet 2000